Polskie Radio
Section05

muzyka ludowa

Folk ONe 7 marca godz. 00:10

Audycja o charakterze kulturotwórczym, edukacyjnym, misyjnym, wspierającym przede wszystkim twórców polskich. Artystów, którzy odwołują się do kultur tradycyjnych Polski, Europy i świata, kontynuatorów muzyki ludowej i jej interpretatorów. Od tradycji do awangardy. W audycji prezentacja debiutantów jak i uznanych twórców. Premiery płyt, zapowiedzi koncertów i festiwali. Również transmisje oraz studia festiwalowe z największych festiwali muzyki świata, takich jak – Skrzyżowanie Kultur, Pannonica Folk Festival, Ethno Port Poznań, Etno Kraków, Mikołajki Folkowe czy flagowy Festiwal Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Jest ona częścią panelu World Music Charts Europe, prestiżowej listy najlepszych premier płytowych z muzyką świata, przygotowywanej przez 50 dziennikarzy rozgłośni radiowych z Europy. Prowadzi: Maciej Szajkowski. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor

Muzyka klasyczna, taniec i konkurs wiolonczelowy. Plany Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, trasa koncertów "Z klasyką przez Polskę", Polska Platforma Tańca 2024, nowa edycja projektu Przestrzenie Sztuki, akcja "TańczMY" - to tylko niektóre projekty organizowane w tym roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Piotrowska Tomasz Miara Trójka Narodowy Instytut Muzyki i Tańca kultura ludowa Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Mateusz Dobrowolski. Tańczący z bębnami.

Mateusz Dobrowolski – człowiek-orkiestra. Muzykant (Hajda Banda / Гайда Банда), nauczyciel gry na bębnie obręczowym, (między)kulturowy aktywista, dziennikarz. Tańczący z bębnami. Człowiek, dzięki któremu wiele osób poznało piękno, dość niepozornego, instrumentu – „bębenka” czy też polskiego bębna obręczowego. We wtorkowym magazynie Źródła będzie gościem Marii Baliszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna wieś Maria Baliszewska Mateusz Dobrowolski

Polacy w Brazylii odc. 7. Polska historia w piosenkach braci Szymanek

Dotychczas poruszaliśmy się niedaleko miasteczek Mallet i Rio Claro, w tym odcinku przenosimy się jakieś 80 km na (dziki) zachód, do Linii Guarapuava w kolonii Santana koło miasta Cruz Machado. Bracia Polan i Miguel Szymanek są bardzo znani w lokalnej społeczności, grają na gitarze i akordeonie polskie piosenki grane i ułożone (!) przez siebie w stylu musica gauchesca.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Litwa, folklor i niepodległość

16 lutego nasi sąsiedzi na Litwie obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości. Ważną częścią obchodów ostatniej, jak zawsze, były tam elementy kultury ludowej, która przy odradzaniu litewskiej państwowości, a przede wszystkim tożsamości etnicznej miała fundamentalne znaczenie. Dlaczego? O tym, goszcząc nas w Litewskim Muzeum Etnograficznym w Rumszyszkach, opowiadają etnograf Arunas Vaicekauskas i dyrektorka skansenu Aiste Lazauskiene.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa tradycja Aleksandra Tykarska Litwa KULTURA skansen niepodległość historia Europy