Polskie Radio
Section05

muzyka tradycyjna

Wspomnienie harmonisty Juliana Jarząba

18 kwietnia odszedł Julian jarząb - harmonista kapeli Opocznianka, kultywator tradycji regionu opoczyńskiego. Julian Jarząb grał na harmonii trzyrzędowej. Jako nastolatek uświetniał swoją muzyką potańcówki i wesela. Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz budowniczym ludowych instrumentów muzycznych – bębenków jednostronnych z brzękadłami.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Magdalena Tejchma

Pożegnanie Władysława Bąka

- Muzyka dla mnie to jest jak pisanie listu miłosnego dla ukochanej dziewczyny - mawiał akordeonista Władysław Bąk. Ze względu na instrument, na którym gra, nigdy nie występował na Kazimierskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych (akordeon nie jest uznawany przez komisję konkursową). Fanom muzyki tradycyjnej może być znany z nagrań zespołu Tęgie Chłopy, zwłaszcza z romantycznego tanga "Pamiętam Twoje oczy"
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa akordeon Kieleckie Kielecczyzna Grecja Kuba Borysiak

Przez Suwalszczyznę do Katalonii

O drodze od pieśni patriotycznych do weselnych i o tym, dlaczego kiedyś władza zakazywała wspólnego śpiewania, opowiadała Krystyna Stefanowicz-Zając ze Starego Folwarku, założycielka Zespołu Śpiewaczego “Wigranie”. W eterze zagościła także muzyka Katalonii: "Tretze vares" duetu Cati Plana i Pau Puig czyli płyta na akordeon diatoniczny i dolçainę (katalońską szałamaję).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa

Wielkanocne kolędowanie z Rodziną Brodów

Kolędy, radosne, życzące pieśni obwieszczające dobrą nowiną kojarzą nam się głównie z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Dobrze jest pamiętać, że towarzyszą także Świętom Wielkanocnym! Po ten pełen energii, żywiołowy i porywający repertuar opowiadający o nowym cyklu życia w specjalnym koncercie wielkanocnym sięgnął Joszko Broda z zespołem Rodzina Brodów. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Magdalena Tejchma koncert

Kłapacze z pogranicza śląsko-morawskiego

Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty w miejscowościach na pograniczu śląsko-morawskim, grupy chłopców chodzą i hałasują terkotkami, grzechotkami i kołatkami młotkowymi (zwanymi klekotkami lub klepaczkami), zastępując w ten sposób bicie kościelnych dzwonów. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę - ostatni raz o 15.00.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Piotr Kędziorek Patrycja Zisch