Polskie Radio
Section05
papież Franciszek

Papież zwrócił się do Polaków. "Pielgrzymujcie w intencji pokoju na świecie"

Papież Franciszek poprosił Polaków, by trud pielgrzymowania na Jasną Górę i do innych sanktuariów ofiarowali za Kościół i pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie. Po miesięcznej przerwie wakacyjnej papież spotkał się w środę z wiernymi na audiencji generalnej w Watykanie. Relacjonował swą niedawną podróż do Kanady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek pielgrzymka papież Kościół katolicki

"Obudziło to we mnie oburzenie i wstyd". Papież spotkał się z byłymi uczniami szkół rezydencjalnych

Papież Franciszek, przebywający w mieście Iqaluit na dalekiej północy Kanady, spotkał się w piątek z grupą byłych uczniów szkół rezydencjalnych - przymusowych placówek, do których wysyłano dzieci z rdzennych ludów. Następnie w przemówieniu po raz kolejny w czasie tej wizyty prosił o przebaczenie za zło popełnione przez katolików, którzy w tych szkołach przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Kościół katolicki wiara pielgrzymka Indianie Kanada ŚWIAT Europa

"To musi stać się okazją do nawrócenia". Franciszek o wstydzie i bólu z powodu krzywd

Papież w katedrze Notre Dame w Quebecu odprawił nieszpory dla kanadyjskich duchownych i pracowników duszpasterskich. W homilii powiedział, że wstyd i ból z powodu krzywd wyrządzonych przez ludzi Kościoła dzieciom rdzennych mieszkańców muszą stać się okazją do nawrócenia.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kanada Kościół katolicki miłość pielgrzymka Jezus Chrystus ŚWIAT Ameryka wiara

Papież Franciszek: w obliczu bezsensownego szaleństwa wojny musimy leczyć rany nienawiści

- W obliczu bezsensownego szaleństwa wojny znów musimy łagodzić skrajności przeciwstawieństw i leczyć rany nienawiści - powiedział papież Franciszek w Quebecu w kolejnym dniu swej pielgrzymki do Kanady. - Nie trzeba pytać, jak kontynuować wojny, ale jak je zakończyć - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kanada Ameryka Północna papież Franciszek pielgrzymka aktualności katolickie

Asymilacja w kościelnych szkołach. Papież w Kanadzie prosił o przebaczenie za cierpienie dzieci rdzennej ludności

Papież Franciszek podczas wizyty w Kanadzie poprosił w poniedziałek o przebaczenie za to, że wielu chrześcijan wspierało "kolonizacyjną mentalność mocarstw, uciskających rdzenne narody” i za to, że członkowie Kościoła współpracowali w "projektach niszczenia kultury i przymusowej asymilacji, realizowanych przez ówczesne rządy". - Pokornie proszę o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan wobec rdzennej ludności- dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Kanada papież Franciszek aktualności katolickie dzieci

Papież wyruszył na pielgrzymkę do Kanady. W planach spotkanie z premierem i rdzenną ludnością kraju

O godzinie 9.00 papież Franciszek wyruszył z rzymskiego lotniska Fiumicino, gdzie rozpocznie sześciodniową pielgrzymkę do Kanady. Pierwszym etapem jego podróży jest Edmonton, w którym papieski samolot ma wylądować po ponad dziesięciogodzinnym locie. O szczegółach z Rzymu korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Kanada papież papież Franciszek pielgrzymka wiara religia Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo

II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Abp Gądecki: okazja do refleksji nad jesienią życia

W tym dniu, ale także każdego dnia w ciągu roku, pamiętajmy o osobach starszych, zwłaszcza samotnych, które czekają na nasze odwiedziny, rozmowy i zainteresowanie - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w przesłaniu z okazji II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm Stanisław Gądecki papież Franciszek Episkopat Polski

Franciszek z wizytą w Moskwie? Bp Sobiło: oby dotarł z przesłaniem do ludzi nakręconych sowiecką propagandą

- Sądzę, że papież Franciszek ma nadzieję i o to się modli, żeby Bóg pobłogosławił rozmowę tam [na Kremlu - przyp. red.], że jeżeli trafi jakimś "argumentem z nieba" do nich,  to mógłby wtedy przywieźć do Kijowa dobrą informację o wstrzymaniu wojny, o jakiejś platformie porozumienia - mówił w Polskim Radiu 24 bp Jan Sobiło (biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej).
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 ŚWIAT Antoni Opaliński Władimir Putin papież Franciszek