Polskie Radio
Section05
pegasus

"Jesteśmy cały czas podsłuchiwani, choć w sensie marketingowym". Wojtas o doniesieniach ws. Pegasusa

- To, że tak emocjonalnie reagujemy na kwestię podsłuchów, jest związane z wysokim poziomem polaryzacji politycznej w Polsce, ale musimy zdać sobie sprawę, że jesteśmy cały czas podsłuchiwani, choć w sensie marketingowym, nie politycznym - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog Jarosław Wojtas z WSB w Toruniu, pytany o doniesienia o inwigilacji polityków opozycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mirosław Skowron opozycja podsłuchy pegasus

"Polska jest państwem prawa, gdzie przestrzegane są procedury". Mosiński o doniesieniach ws. Brejzy

- Ostrożnie podchodzę do tych rewelacji. Polska jest państwem prawa, gdzie przestrzegane są procedury. Na posługiwanie się podsłuchami musi być zgoda Prokuratora Generalnego i sądu. Inne procedury nie wchodzą w rachubę - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński. Agencja AP poinformowała, że telefon obecnego senatora KO Krzysztofa Brejzy miał zostać zhakowany 33 razy w 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 pegasus podsłuch podsłuchy służby i bezpieczeństwo

"Polskie służby działają zgodnie z prawem". Żaryn o doniesieniach ws. Brejzy

Jak oświadczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn "sugestie, że służby nielegalnie wykorzystują metody kontroli operacyjnej do gry politycznej są fałszywe". Associated Press podała, że senator Krzysztof Brejza miał być inwigilowany za pomocą programu Pegasus. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn pegasus inwigilacja Zbigniew Ziobro służby i bezpieczeństwo służby specjalne

Giertych twierdzi, że był podsłuchiwany przez służby. Ziobro: nie mam na ten temat żadnej wiedzy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że "nie ma żadnej wiedzy, aby w Polsce były podejmowane bezprawne działania służące inwigilacji obywateli". - Natomiast wiem, że polskie państwo nie jest bezradne wobec osób, co do których zgromadzono materiał wskazujący na możliwość popełnienia przestępstw - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Zbigniew Ziobro Roman Giertych podsłuch pegasus

"Formy i metody pracy operacyjnej to tajemnica państwowa". Wąsik o rzekomym podsłuchiwaniu Giertycha

 - Dziwię się, że dziennikarze podejmują tematy, które zostały wrzucone przez mecenasa Romana Giertycha. Jest on podejrzewany o niezwykle poważne przestępstwa finansowe i ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo Maciej Wąsik Roman Giertych pegasus MSWiA

"Nie damy się wciągnąć w linię obrony Giertycha". Politycy PiS komentują doniesienia o użyciu systemu Pegasus

- Zarzuty są niepoważne - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki, odnosząc się do informacji, że Roman Giertych był inwigilowany przy użyciu systemu Pegasus. - Nie damy się wciągnąć w scenariusz linii obrony Romana Giertycha - dodała rzecznik partii Anita Czerwińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Roman Giertych sądownictwo Ryszard Terlecki Anita Czerwińska pegasus Stanisław Żaryn

Media: Emmanuel Macron był szpiegowany przez marokańskie służby za pomocą "Pegasusa"

Prezydent Francji Emmanuel Macron był szpiegowany przez marokańskie służby. Tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez konsorcjum 17 międzynarodowych mediów, które ujawniło, że władze kilku państw użyły izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego "Pegasus" do śledzenia polityków i dziennikarzy na całym świecie. Pałac Elizejski potępił te działania i domaga się wyjaśnień.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Maroko Emmanuel Macron pegasus atak

Węgierski ślad w aferze Pegasusa? MSZ zaprzecza, by rząd używał oprogramowania

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto oświadczył w poniedziałek, że rządowi węgierskiemu nic nie wiadomo o oprogramowaniu szpiegującym Pegasus, które miałoby być używane w kraju. Wyjaśnień w tej sprawie zażądał m.in. związek dziennikarzy. Według węgierskiego portalu śledczego Direkt36, Pegasusem zostały zakażone telefony czterech węgierskich dziennikarzy i jednego węgierskiego fotoreportera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry pegasus szpieg

Inwigilacja polityków, dziennikarzy, aktywistów? Są wyniki śledztwa dziennikarskiego

Przynajmniej 50 tysięcy smartfonów na całym świecie było szpiegowanych za po pomocą oprogramowania Pegasus. Takie są wyniki międzynarodowego dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego wspólnie przez 17 redakcji w tym "The Wasington Post", "Le Monde" czy "The Guardian". Szpiegowane telefony należały do polityków, biznesmenów, dziennikarzy, aktywistów społecznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael inwigilacja pegasus media dziennikarstwo dziennikarze