Polskie Radio
Section05
pr poleca

"Nasze wielkopostne śpiewanie" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacqument z PR Lublin [POSŁUCHAJ]

Pieśni wielkopostne były kiedyś nieodłącznym elementem czasu oczekiwania na śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Śpiewano je w samotności lub wspólnie podczas całonocnych czuwań. Zapraszamy na reportaż  Agnieszki Czyżewskiej-Jacqument z Polskiego Radia Lublin "Nasze wielkopostne śpiewanie". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Wielki Post pieśni religijne wiara Wielkanoc reportaż w Jedynce pr poleca

Jakie były początki polskiego Szczecina? Reportaż Małgorzaty Furgi [POSŁUCHAJ]

Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy Szczecina? Historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie zamieszkała tuż po II wojnie światowej. Rodzina pana Kazimierza Siewiery do Pogodna przyjechała w czerwcu 1945 roku. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi z Polskiego Radia Szczecin pt. "Rodzinne gniazdo". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Szczecin historia Polski rodzina Małgorzata Furga Polskie Radio Szczecin II wojna światowa pr poleca

"Migawki z życia fotografa". Premierowy reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

– To jest najstarszy przedmiot, jaki mam po przodkach. Mianowicie mój prapradziad był podpułkownikiem artylerii. Walczył pod Napoleonem. On był dyrektorem fabryki broni i pocisków w Suchedniowie. Franciszek Plewiński, odchodząc na emeryturę w 1825, dostał dwie armaty modele, zrobiła mu je wytwórnia – opowiada Wojciech Plewiński, niezwykły człowiek o wielu pasjach. Jego zdjęcia, które pojawiały się m.in. na okładkach "Przekroju", towarzyszą nam od 70 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż pr poleca Grażyna Wielowieyska fotografia

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Maska śmierci szkarłatnej" [POSŁUCHAJ]

Z mrocznego skarbca radiowych adaptacji arcydzieł światowej literatury: gotycka nowela Edgara Allana Poe. "Maska śmierci szkarłatnej" (znana także pod tytułem "Maska czerwonego moru") to jedno z najsłynniejszych dzieł, amerykańskiego prekursora opowieści grozy, ojca chrzestnego metafizycznego horroru, postaci ikonicznej dla epoki romantyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe romantyzm

"Chopin na żywo". Koncert Alicji Fiderkiewicz [POSŁUCHAJ]

W nawiązaniu do tradycji słynnych "Śród Chopinowskich" w Polskim Radiu, zapoczątkowanych w 1928 roku, w ramach naszego Jedynkowego cyklu koncertowego "Chopin na żywo" wyemitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia koncert pianistki od lat mieszkającej na Wyspach Brytyjskich - Alicji Fiderkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
Zobacz więcej na temat:  Alicja Fiderkiewicz Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna pr poleca koncert koncerty w Polskim Radiu

"Wieczorek zapoznawczy". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

"Wieczorek zapoznawczy" to opowieść o tym, co dzieje się na pograniczu snu i rzeczywistości. Kiedy wszystko wydaje się równie prawdziwe i nierealne nie sposób zaufać własnej intuicji. Pozbawiony możliwości jednoznacznego potwierdzenia natury otaczającego go świata nasz bohater Em zostaje uwięziony w pętli wydarzeń, na które nie ma wpływu, i z której nie można się wydostać.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Przemysław Wyszyński Andrzej Brzoska Beata Janowska Angelika Kurowska Jarosław Banaś pr poleca

"Miłość w opałach" w Jedynce. Słuchowisko Zygmunta Miłkowskiego [POSŁUCHAJ]

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę urodzin Zygmunta Miłkowskiego - żołnierza, pisarza i działacza niepodległościowego - ustanowił rok 2024 Rokiem Zygmunta Miłkowskiego. Tworząc pod pseudonimem literackim Teodor Tomasz Jeż, był on jednym z najpłodniejszych, obok Józefa Ignacego Kraszewskiego, pisarzy polskich. Zapraszamy do Jedynki na słuchowisko "Miłość w opałach".
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Zygmunt Miłkowski Andrzej Brzoska Marcin Nierubiec Aleksandra Głogowska Grażyna Barszczewska Stanisław Brudny Dorota Landowska Marta Kurzak Ewa Domańska Stefan Pawłowski Przemysław Stippa Adam Cywka pr poleca

"Mesjasz" Adama Ubertowskiego - opowieść o rodzinie, relacjach i obowiązkach [POSŁUCHAJ]

Adam Ubertowski w "Mesjaszu" realizuje skryte marzenie wielu czytelników o pełnokrwistej epickiej polskiej powieści. Na blisko sześciuset stronach śledzimy losy intrygującego bohatera, jesteśmy najbliżej jak się da: towarzyszymy mu podczas narodzin, słyszymy jego pierwsze myśli i doświadczamy tych samych zaskoczeń. Powieść w Dwójce czytał Grzegorz Małecki.
Zobacz więcej na temat:  powieść Adam Ubertowski Grzegorz Małecki pr poleca

Opowieść o artyście prymitywiście. Nagradzany reportaż "Nikifor z Trójkąta" [POSŁUCHAJ]

Trójkąt to potoczna nazwa jednego z osiedli we Wrocławiu. Jest odniesieniem do położonego na Atlantyku Trójkąta Bermudzkiego, gdzie – według fascynatów zjawisk paranormalnych w niewyjaśnionych okolicznościach – doszło do wielu zaginięć statków, jachtów i samolotów. Zachęcamy do wysłuchania nagradzanego reportażu Magdy Skawińskiej pt. "Nikifor z Trójkąta".
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska pr poleca reportaż Trójka Nikifor z Trójkąta jakub piączkowski

Smoleń i inni, czyli historia krakowskiego kabaretu Pod Budą [POSŁUCHAJ]

Krakowski kabaret Pod Budą powstał 55 lat temu. Rocznica minie 21 marca. Z tej okazji w tym dniu w Krakowie zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Bohdana Smolenia, który był jednym z założycieli kabaretu. Oprócz niego byli to: Marta Stanek, Aleksy Gałka, bracia Andrzej i Zbigniew Kalwarowie, Stanisław Korybut-Daszkiewicz i Andrzej Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Bohdan Smoleń Monika Chrobak Kraków pr poleca

"Podróżnicy". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Pola i Kuba. Ona uczy się do matury i marzy o studiowaniu psychologii. On to typ poety buntownika. Chce studiować polonistykę, aby w przyszłości poświęcić się pisaniu. Pola i Kuba są w sobie zakochani. Planują pierwsze w życiu dorosłe wakacje i wspólną przyszłość… Ale nadchodzi marzec 1968 roku. Jaką przyszłość ma młodzieńcze uczucie, gdy dopada je historia dziejąca się tu i teraz?
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Piotr Mossakowski Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Renata Baszun Justyna Kowalska Sebastian Fabijański Ewa Dąbrowska Piotr Wiszniowski Dorota Landowska Piotr Grabowski pr poleca Teatr Żydowski

Technologiczna euforia ludzkości – SF na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

"Stan euforii" to nowe autorskie słuchowisko Piotra Skotnickiego, jak mówi – "spełnienie jego marzeń". Piotr Skotnicki jest historykiem, młodym współpracownikiem Teatru PR. Pisze scenariusze radiowe, sam je reżyseruje i tworzy do nich muzykę oraz oprawę dźwiękową. Jest autorem sztuk powstałych na podstawie biografii m.in. Prousta, Nowosielskiego, Norwida. Jego największą pasją jest jednak science fiction.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Piotr Skotnicki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka KULTURA TEATR pr poleca

"Słowa na piasku". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Nauczyciel, który doświadczył brutalnej napaści ze strony ucznia, przeżywa poważny kryzys powołania oraz tożsamości. Za namową swojego dawnego mentora próbuje przełamać blokadę zaczynając od udzielania korepetycji jedenastoletniemu chłopcu. Okazuje się jednak, że chłopiec nie istnieje. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko David Desola Rubi Birden Adam Wojtyszko Maciej Kubera Renata Baszun Monika Pikuła Włodzimierz Press Grzegorz Kwiecień Mikołaj Wachowski pr poleca