Polskie Radio
Section05
renta dożywotnia

Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać?

W Polsce dużo mówi się o problemach systemu emerytalnego, a niewiele o tym w jaki sposób zapewnić odpowiednie wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Okazuje się, że jest ono nieocenione w przypadku podpisywania przez seniorów umów o sprzedaż mieszkania w zamian za dożywotni dodatek emerytalny. Na jakie pułapki narażone są osoby starsze, zainteresowane takim rozwiązaniem?
Zobacz więcej na temat:  senior fundusz emerytalny Anna Grabowska społeczeństwo pieniądze emerytura mieszkanie renta dożywotnia

Renta dożywotnia musi być wyjątkowo bezpieczna

Toczy się spór pomiędzy Ministerstwem Gospodarki, a Komisją Nadzoru Finansowego o to, kto powinien mieć prawo do oferowania renty dożywotniej za mieszkanie emeryta. Czy mają to być tylko firmy ubezpieczeniowe, jak chce tego KNF, czy też różne podmioty gospodarcze, które dysponują odpowiednią kadrą i dwoma milionami euro kapitału zakładowego, co z kolei proponuje resort gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  NBP renta dożywotnia

KNF przestrzega przed rentą dożywotnią: to ryzykowne

Odwrócona hipoteka czy renta dożywotnia? Na pytanie, co bardziej opłaci się seniorowi, nie ma prostej odpowiedzi. Te produkty są podobne – jeden i drugi to comiesięczne świadczenie w zamian za prawo do mieszkania. Tyle, że w przypadku renty, fundusz hipoteczny nieruchomość przejmuje od razu. Bank oferujący odwrócony kredyt hipoteczny – dopiero po śmierci klienta, i to w sytuacji, gdy mieszkania nie będzie chciała odzyskać rodzina.
Zobacz więcej na temat:  bank KNF kredyt hipoteczny NBP odwrócona hipoteka renta dożywotnia

Wyższe emerytury bez wychodzenia z domu

Przyszli emeryci, właściciele nieruchomości będą mogli podwyższyć swoje emerytury zapisując posiadane domy czy mieszkania instytucjom finansowym. Będzie to możliwe dzięki tworzonym właśnie ustawom: o odwróconym kredycie hipotecznym i o rencie dożywotniej. Projekt pierwszej ustawy przyjął już rząd, nad drugą trwają jeszcze prace w Ministerstwie Gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  KNF kredyt hipoteczny NBP odwrócona hipoteka renta dożywotnia