Polskie Radio
Section05
Rosja

Dwoje mołdawskich parlamentarzystów zatrzymanych. Chodzi o ich kontakty z rosyjskim oligarchą

Deputowani do parlamentu Mołdawii Irina Lozovan i Alexandr Nesterovschi zostali w czwartek wieczorem zatrzymani przez służby bezpieczeństwa tego kraju w związku z domniemanym pobieraniem pieniędzy od prorosyjskiego oligarchy Ilana Szora. Polityk ten jest poszukiwany przez mołdawski wymiar ścigania od 2019 r. za przestępstwa finansowe.
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia szpiegostwo Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT areszt

Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wydaleni z Bułgarii. Posługiwali się paszportami dyplomatycznymi

Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad) wydaliła w czwartek dwóch obywateli Białorusi i jednego obywatela Rosji posługujących się paszportami dyplomatycznymi z powodu "działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe Bułgarii"; wszyscy są duchownymi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Zobacz więcej na temat:  cerkiew prawosławna Rosja Bułgaria dyplomacja służby specjalne ŚWIAT Europa szpiegostwo

"Co piąty poległy rekrut nie przeżył nawet dwóch miesięcy". Mija rok od "częściowej mobilizacji" w Rosji

Z raportu przygotowanego przez niezależny rosyjski portal poświęconego tzw. częściowej mobilizacji w Rosji wynika, że co piąty zmobilizowany i poległy rekrut nie przeżył nawet dwóch miesięcy od dnia otrzymania wezwania na wojnę, a 7 proc. z nich zginęło w pierwszym miesiącu na froncie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 Władimir Putin

Walki w Donbasie. Armia ukraińska uzyskała kontrolę ogniową nad trasą Bachmut-Gorłówka

Ukraińskie wojska mają kontrolę ogniową nad trasą Bachmut-Gorłówka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i w związku z tym dostarczanie przez siły rosyjskie zaopatrzenia na tym kierunku jest utrudnione - poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Ugrupowania Wojsk Ilja Jewłasz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 wojsko żołnierze serwis wschodni Donbas Rosja Europa

Sprzęt dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego dostarcza... niemiecka firma. Podwoiła zyski

Niemiecka firma Spinner Werkzeugmaschinenfabrik dostarcza sprzęt dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Tak wynika z danych opublikowanych przez ukraińskich dziennikarzy śledczych. Informacje potwierdzili przedstawiciele ukraińskich władz. Obroty handlowe bawarskiej firmy z Rosją miały wzrosnąć od wybuchu wojny kilkukrotnie. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023

"Słowa Mateusza Morawieckiego zostały zniekształcone". Szef MON Litwy o dostawie broni na Ukrainę przez Polskę

- Postawa Warszawy dotycząca dostaw broni dla Kijowa jest niezmienna, a słowa premiera Polski Mateusza Morawieckiego zostały zniekształcone przez media - oświadczył w czwartek minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas, odnosząc się do słów szefa polskiego rządu dotyczących zaprzestania przekazywania broni dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Litwa broń wojna 2023 Europa

"Zwykli Ukraińcy pamiętają o zachowaniu Polski". Beata Szydło komentuje stanowisko Zełenskiego

Wielu Ukraińców jest zaniepokojonych obrażaniem Polski i wychwalaniem Niemców. Zwykli Ukraińcy pamiętają zarówno o zachowaniu Polski po wybuchu wojny, jak i Niemiec. Rozumieją, kto udzielił Ukrainie prawdziwej pomocy w krytycznych chwilach - podkreśliła europosłanka PiS, b. premier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Wołodymyr Zełenski Ukraina Rosja Niemcy wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa