Polskie Radio
Section05
RPO

Głosowanie w Senacie ws. RPO. Biskupski: być może PiS wcale nie chciało powołać Staroń na tę funkcję

- To, że trzech senatorów PiS-u wstrzymało się od głosu, skłania mnie ku aprobacie tej teorii takiej trochę spiskowej, że Prawo i Sprawiedliwość popierając, czy też wysuwając panią senator Lidię Staroń na kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich, wcale nie chciało jej powołać na tę funkcję - mówił w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski, z-ca redaktora naczelnego "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Jarosław Gowin PiS RPO Rzecznik Praw Obywatelskich POLSKA Senat Polskie Radio 24

Pietryga: jeżeli RPO zostanie wybrany, to i tak będzie traktowany jako postać polityczna

- Teraz mamy sytuację "kto kogo" - kto kogo zablokuje, kto doprowadzi do tego, że ten kandydat nie przejdzie. To daje marne szanse na wybór rzecznika, a jeżeli taki rzecznik zostanie wybrany, to i tak będzie traktowany jako postać polityczna - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"). Gościem audycji był także Mateusz Wyrwich ("Tygodnik Niedziela"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA RPO Rzecznik Praw Obywatelskich

Maria Koc: większość senacka chce, żeby RPO zajmował się polityką i walczył z rządem

- Pytania były tendencyjne, pytania miały charakter ideologiczno-polityczny. Te pytania pokazały, jak większość senacka widzi funkcjonowanie Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce. RPO ma się zajmować polityką, ma walczyć z rządem, ma się przeciwstawiać reformie wymiaru sprawiedliwości i ma się zajmować ideologią - mówiła w Polskim Radiu 24 senator Maria Koc, komentując debatę senacką nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka Senat RPO Rzecznik Praw Obywatelskich

Wybór RPO. Szczęsnowicz: debata w Senacie pokazuje, że jest tam nerwowo

- To, co dzisiaj dzieje się w Senacie, pokazuje, że jest tam zwyczajnie nerwowo. Jest to o tyle dziwne, że znają panią senator. Ta obstrukcja, szczególnie wobec przedstawienia przez nią programu, jest zastanawiająca. Może to być też znak tego, że ma ona duże szanse na wybór - powiedział w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz.
Zobacz więcej na temat:  RPO Rzecznik Praw Obywatelskich wybory Senat prawo POLSKA polityka Polskie Radio 24

Jarosław Sachajko: liczę na zatwierdzenie kandydatury Lidii Staroń przez Senat

- Demokratyczna większość w Sejmie opowiedziała się za kandydaturą Lidii Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia. W piątek głosowanie w tej sprawie odbędzie się w Senacie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jerzy Jachowicz Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska RPO Jarosław Sachajko Rzecznik Praw Obywatelskich

Paweł Badzio: w związku z wyborem RPO pojawiło się na stole wiele tortów do podziału

- Można się zastanawiać na przykład, czy niektórym ugrupowaniom politycznym nie zależy na tym, żeby stoczyć rychło walkę o to miejsce, które zostawi pani Lidia Staroń. Zauważyłem już takie opinie, że być może w miejsce Lidii Staroń pojawi się Roman Giertych - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Badzio.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA polityka RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Senat

Prof. Kik o wyborze RPO: myślę, że Senat odrzuci kandydaturę Lidii Staroń

- Senatorowie opozycyjni nie chcą dać czasu na zakulisowe dyskusje, negocjacje pomiędzy poszczególnymi senatorami, niezależnymi chociażby, a przecież to jest kwestia dwóch, trzech osób, na rzecz pani Lidii Staroń - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, komentując decyzję o głosowaniu Senatu nad wyborem RPO już w piątek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Kazimierz Kik POLSKA polityka Senat RPO Rzecznik Praw Obywatelskich