Polskie Radio
Section05
Marek Ast

NASZ WYWIAD "Mocna, liczna, w amerykańskim stylu". Marek Ast o konwencji Andrzeja Dudy

Politycy Prawa i Sprawiedliwości są pod wrażeniem konwencji, na której Andrzej Duda zainaugurował kampanię prezydencką. - Mocna, liczna, w amerykańskim stylu, ale też z merytorycznymi wystąpieniami, z jasnym przesłaniem skierowanym do Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Marek Ast. - W nowoczesnym stylu, z dobrymi przemówieniami - dodaje poseł PiS Bartosz Kownacki. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent wybory prezydenckie 2020 konwencja PiS Marek Ast Bartosz Kownacki polityka POLSKA

Marek Ast: cofnięcie reform sądownictwa nie wchodzi w grę

- Jeśli "okrąg stół" miałby wyglądać tak, jak dyskusja na Komisji Sprawiedliwości, gdzie każda propozycja rządowa jest kwestionowana, czy w Senacie, gdzie zakwestionowano praktycznie całą ustawę dyscyplinującą, nie proponując jakichkolwiek poprawek, to taka inicjatywa nie ma najmniejszego sensu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast, przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo PiS opozycja ustawa Sejm Senat reforma sądownictwa Marek Ast

NASZ WYWIAD SN stanął ponad prawem? Marek Ast: ustawa pociągnęłaby sędziów do odpowiedzialności

Przyjęta w czwartek przez Sejm ustawa dyscyplinująca sędziów czeka na podpis prezydenta. Poseł PiS Marek Ast tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że pomoże ona w zakończeniu trwającego sporu prawnego. - Gdyby już obowiązywała, to sędziowie, którzy wzięli udział w podjęciu wczorajszej uchwały, mogliby zostać teraz pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej - tłumaczy.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Marek Ast reforma sądownictwa sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa sąd POLSKA

Marek Ast o obradach komisji sprawiedliwości: obstrukcja opozycji

- Tradycyjnie posłowie opozycji zastosowali wszystkie możliwe chwyty obstrukcji parlamentarnej. Nie chodziło o składanie poprawek, a wyłącznie o próbę zablokowania rozpoczęcia prac poprzez składanie wniosków formalnych - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Marek Ast, szef sejmowej komisji sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sejm Prawo i Sprawiedliwość Grzegorz Jankowski Marek Ast polityka POLSKA

Marek Ast: sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN są niezawiśli

– Postępowanie dyscyplinarne nie działało, sędziowie zamiast być karani, byli bronieni. Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować reformę sądownictwa – powiedział w radiowej Trójce Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości. W audycji wziął udział również Arkadiusz Myrcha, poseł PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Mariusz Krzemiński sądownictwo Sąd Najwyższy Marek Ast Arkadiusz Myrcha

Tylko u nas Posłowie chcą szybszego postępowania karnego

Sejmowa podkomisja do spraw nowelizacji prawa karnego przyjęła rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego rekomendując posłom wprowadzenie do niego kilkunastu poprawek, ale zachowane zostały najważniejsze założenia proponowanych przepisów. - Celem jest przyspieszenie postępowania karnego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący podkomisji Marek Ast z PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prawo społeczeństwo Zbigniew Ziobro legislacja Marek Ast

Jak potoczą się losy Małgorzaty Gersdorf?

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej obiecało uzdrowienie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednym z narzędzi ma być znowelizowana ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia. W myśl jej przepisów to właśnie dziś, 3 lipca, z mocy prawa w stan spoczynku przechodzą sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Tomasz Rzymkowski Andrzej Czerniewski Marek Ast Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Małgorzata Gersdorf