Polskie Radio
Section05

rynek pracy

Spada liczba kobiet aktywnych zawodowo

Wzrasta bierność zawodowa kobiet. Świadczenia związane z opieką nad dzieckiem w połączeniu z planowaną podwyżką zasiłku dla bezrobotnych mogą nasilić odpływ kobiet z rynku pracy. Problem mogą odczuć pracodawcy, którzy będą poszukiwali pracowników sezonowych. Bierność zawodowa kobiet to jednak wyzwanie dla całej gospodarki. Osoby, które nie pracują ponad dwa lata, trudno z powrotem zaktywizować.
Zobacz więcej na temat:  kobieta praca bezrobocie

Źle napisane CV przekreśla szanse na pracę

Nieumiejętnie napisane CV obniża szanse na otrzymanie pracy. Życiorys powinien być czytelny, zawarte w nim informacje prawdziwe, żeby dokument nie trafił do kosza, tylko w gąszczu innych został zauważony przez potencjalnego pracodawcę. CV powinno być też dopasowane do konkretnej firmy, w której kandydat stara się o pracę. Wiedza na temat danej organizacji jest również kluczowa podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  rekrutacja praca CV

Rekordowo niskie bezrobocie w marcu

Marzec był kolejnym miesiącem spadku bezrobocia. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 8,2 procent. To spadek o 0,3 punktu procentowego w porównaniu do lutego. W Polskim Radiu 24 o sytuacji na rodzimym rynku pracy mówili Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Franciszek Kopeć, członek Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie praca

Sztuczki firm: na umowie pensja minimalna, reszta pod stołem

Na ich umowie o pracę widnieje kwota minimalnej pensji. Pozostałe środki pracownicy otrzymują do ręki, albo w oparciu o umowę cywilnoprawną. W konsekwencji młodzi pracownicy - bo to ich w największym stopniu dotyczy ten proceder - nie mają zdolności kredytowej, a ich świadczenia są znacznie obniżone. A pracodawca? On oszczędza.
Zobacz więcej na temat:  umowa o pracę praca zatrudnienie umowa zlecenie umowa o dzieło Dominik Olędzki

"Żadne studia w 100 procentach nie przygotują do pracy"

 - Wśród ułatwień w wejściu na rynek pracy na I miejscu studenci postrzegają znajomości (aż 71 proc.), zaś dopiero na II miejscu posiadane doświadczenie (65 proc.). To wyniki naszych zeszłorocznych badań. Najnowsze przedstawimy podczas tegorocznego Kongresu 21 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie – powiedziała w Pulsie Gospodarki Dominika Palcar z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych. O studentach i absolwentach wchodzących na rynek pracy rozmawiali także Jakub Kurasz (PwC), Kazimierz Krupa (publicysta ekonomiczny).
Zobacz więcej na temat:  praca studia zatrudnienie