Polskie Radio
Section05
sankcje USA

Unijne sankcje na Rosję. Czarnecki: pochodna konsensusu we Wspólnocie

- Kiedy Unia Europejska przedłuża sankcje wobec Rosji - a dzieje się tak co pół roku - zawsze jest jednomyślność krajów Wspólnoty - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był również Paweł Zalewski (KO).
Zobacz więcej na temat:  sankcje Rosja Ukraina Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje USA USA Marek Mądrzejewski Ryszard Czarnecki Paweł Zalewski ŚWIAT

NASZ WYWIAD Nowa broń przeciw NS2. Kongres USA zwiększa nacisk na Rosję, by skutecznie zablokować gazociąg

- Zmiany w ustawie o sankcjach przeciwko gazociągowi Nord Stream 2 są tylko na pozór kosmetyczne. Kilka niuansów sprawia, że mogą poważnie uderzyć w ten projekt  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Bartosz Bieliszczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak podkreśla, część kongresmenów jest zdania, że NS2 nie może powstać - stąd sankcje zaostrzono, bo pierwsza ich odsłona nie zatrzymała projektu w pełni.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Nord Stream 2 Rosja gaz USA sankcje USA Gazprom

To jak wystrzał z armaty w NS2. Nowe sankcje USA to "game changer", pytanie czy będą na czas?

Nowe sankcje USA, wymierzone w Nord Stream 2 mają potencjalnie ogromną siłę rażenia. – Liczy się czas i to, czy podczas zmian nie zostaną osłabione – mówi Mateusz Kubiak, ekspert w firmie doradczej Esperis. Zaznacza, że kluczowy jest zapis o towarzystwach klasyfikujących – tych na świecie jest bardzo niewiele, jeśli zrezygnują ze współpracy z Gazpromem, NS2 może nie zostać oddany do użytku.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Rosja gaz USA sankcje USA

NASZ WYWIAD To jak wystrzał z armaty w NS2. Nowe sankcje USA to "game changer", pytanie czy pojawią się na czas?

Nowe sankcje USA, wymierzone w Nord Stream 2 mają potencjalnie ogromną siłę rażenia. – Liczy się czas i to, czy podczas zmian nie zostaną osłabione – mówi Mateusz Kubiak, ekspert w firmie doradczej Esperis. Zaznacza, że kluczowy jest zapis o towarzystwach klasyfikujących – tych na świecie jest bardzo niewiele, jeśli zrezygnują ze współpracy z Gazpromem, NS2 może nie zostać oddany do użytku.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Nord Stream 2 Rosja gaz USA sankcje USA

Beata Płomecka: sankcje USA na Nord Stream II mogą zablokować ten projekt

- Amerykanie mogą zablokować ten projekt, bo sankcje są wymierzone w kluczowe punkty. Po pierwsze nie pozwolą ubezpieczyć tego projektu, a to będzie niezbędne do wydania zgody Danii na dokończenie gazociągu. Po drugie mogą uniemożliwić certyfikację Nord Stream II - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Michał Żakowski Nord Stream II Nord Stream 2 Nord Stream Unia Europejska Stany Zjednoczone sankcje sankcje USA Beata Płomecka Rosja Niemcy

TYLKO U NAS Walka z Nord Streamem 2 - wsparcie USA i chirurgiczne sankcje. Budowa stanęła w miejscu

Budowa Nord Streamu 2 została zawieszona z powodu sankcji USA. Rosja zapowiada, że mimo wszystko zamierza dokończyć projekt - wiadomo jednak, że będzie on co najmniej opóźniony. O zagrożeniach ze strony NS2 wielokrotnie alarmowały państwa naszego regionu, w tym Polska, ale także USA i instytucje Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 sankcje sankcje USA TYLKO U NAS Gazprom ŚWIAT 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

NASZ WYWIAD Budowa NS2 zamarła. Ale Rosja nie śpi, nie śpią też decydenci, mówią o nowych sankcjach. Potencjalnie można go zatrzymać

- Z Dalekiego Wschodu płynie rosyjski statek Akademik Czerski – wszystko wskazuje zatem, że wiemy, jak Rosja spróbuje dokończyć budowę Nord Streamu 2. Zakładamy, że płynie na Bałtyk. Pytanie, czy po zacumowaniu do Kaliningradu lub Petersburga będzie potrzebował dłuższych czy krótszych prac przystosowawczych – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mateusz Kubiak, analityk ds. energetycznych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Nord Stream 2 Rosja Morze Bałtyckie Niemcy sankcje USA Stany Zjednoczone

Irańczycy wybiorą nowy parlament. Najważniejsze wybory od lat

Irańczycy idą dzisiaj do urn w najważniejszym od lat głosowaniu. 58 milionów mieszkańców kraju wybierze nowy, 290-osobowy parlament. To pierwsze wybory od czasu wycofania się USA z porozumienia nuklearnego i ponownego nałożenia sankcji, które znacznie pogorszyły sytuację gospodarczą. Głosowanie uważane jest za sprawdzian dominującego we władzach obozu umiarkowanego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Iran wybory wybory parlamentarne sankcje sankcje USA Wojciech Cegielski