Polskie Radio
Section05
sankcje USA

Wojna wpływa na wszystkie kraje UE. Soboń: pod koniec kwietnia pokażemy wpływ na nasz budżet

- Polska i Unia Europejska odczuwają już skutki wojny w Ukrainie, przede wszystkim poprzez wysoką inflację - ocenił wiceminister finansów Artur Soboń na antenie Programu 1 Polskiego Radia. - Pod koniec kwietnia pokażemy wpływ czynników zewnętrznych na polski budżet i gospodarkę - zapowiedział.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ropa naftowa sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA Unia Europejska POLSKA budżet Polski wojna na Ukrainie

Eksperci: odcięcie Rosji od technologii to potężne sankcje, choć mniej eksponowane

Choć prezydent Ukrainy apeluje o nałożenie na Rosję natychmiastowych i sankcji związanych z importem węglowodorów, to jednak te które już zostały nałożone  przez UE i Stany Zjednoczone mają wielką siłę rażenia. Ogromne znaczenie ma odcięcie Rosji o zachodnich technologi. Z tego powodu przed częścią rosyjskich firm stoi widmo bankructwa, ograniczona jest też możliwość produkcji broni - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak oraz Wojciech Lewandowski Wise Europa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje USA sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska wojna na Ukrainie

Eksperci: obawy zagranicznych instytucji o stabilność polskiej gospodarki są nieuzasadnione

To, że obniżane są prognozy wzrostu polskiej gospodarki, wynika z bezpośredniej bliskości z wojną na Ukrainie. Jednak całkowicie niesłusznie zagraniczni inwestorzy mają obawy o stabilność naszego kraju. Choć początkowa panika osłabła, to nadal traktują Polskę jak wschodzący rynek, choć nasza gospodarka jest stabilna, podobnie jak bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje Unii Europejskiej sankcje USA wojna na Ukrainie

Eksperci: wojna na Ukrainie z każdy dniem przybliża widmo kryzysu żywnościowego na świecie

Wojna na Ukrainie to konflikt, którego skutkiem będzie kryzys żywnościowy na całym świecie. Już teraz część państw cierpi, a ceny nadal będą rosnąć. Jest to ekspansja globalnego kryzysu. Sankcje też go zwiększają jednak są niezbędna dla oddalenia świata od gospodarki rosyjskiej w przyszłości - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z Centrum Gospodarki Światowej UKSW i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rosja sankcje Unii Europejskiej sankcje USA

Ukraina nacjonalizuje majątek Rosji. Premier Szmyhal: liczymy też na rosyjskie aktywa na świecie

Ukraina nacjonalizuje majątek Rosji na swoim terytorium. Liczy też na wojenne rekompensaty z rosyjskich aktywów zamrożonych na zachodzie. Jak przekazał przekazał szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal codziennie jego kraj, w związku z działaniami wojennymi traci miliardy dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rosja sankcje Unii Europejskiej sankcje USA oligarchowie Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Europa ŚWIAT