Polskie Radio
Section05
sankcje USA

Minister skarbu USA za limitem ceny na rosyjską ropę naftową

Wprowadzony przez G7, Unię Europejską i Australią limit ceny na rosyjską ropę naftową transportowaną drogą morską natychmiast uderzy w najważniejsze źródło dochodów Rosji - przekazała minister skarbu USA Janet Yellen. Pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę został uzgodniony w piątek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje USA sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa Rosja wojna na Ukrainie embargo

Nowe plany Białego Domu wobec Wenezueli. Chodzi o eksport ropy naftowej

Rząd Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do złagodzenia części sankcji wobec Wenezueli w zamian za wznowienie przez reżim Maduro dialogu z opozycją - informuje waszyngtoński korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski. Jak podają z kolei amerykańskie gazety, działania Białego Domu mają związek z eksportem wenezuelskiej ropy naftowej na światowe rynki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Ameryka Środkowa USA Wenezuela sankcje USA

Stany Zjednoczone nałożą sankcje na setki kremlowskich podmiotów. Uderzą w najbliższych współpracowników Putina

Administracja USA ogłosiła nałożenie sankcji na łącznie ponad 1000 osób i podmiotów z Rosji, w tym szefową banku centralnego oraz rodziny m.in. ministra obrony Siergieja Szojgu i byłego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Dodatkowo formalnie ostrzeżono państwa trzecie i podmioty wspierające Rosję o narażaniu się na objęcie restrykcjami.
Zobacz więcej na temat:  sankcje sankcje USA GOSPODARKA wojna na Ukrainie USA Rosja

Limit ceny rosyjskiej ropy. Jednoznaczne oświadczenie państw G7

Ministrowie finansów państw G7 potwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że zamierzają ustanowić limit ceny rosyjskiej ropy naftowej przed 5 grudnia 2022 r. Według szefowej resortu finansów USA Janet Yellen ruch ten pozwoli zmniejszyć główne źródło finansowania agresji Rosji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa Rosja wojna na Ukrainie USA sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA gaz ziemny Unia Europejska

Francuski koncern dostarcza paliwo do rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę. "Le Monde" z mocnym apelem

Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji - pisze w czwartek w komentarzu redakcyjnym dziennik "Le Monde", powołując się na swoje śledztwo wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę. Minister transportu Clément Beaune domaga się wyjaśnień od koncernu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rosja sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA samoloty paliwa

Francuski koncern dostarcza paliwo do rosyjskich myśliwców. Dyrektorzy zasiadają w prokremlowskiej spółce

Dziennik "Le Monde" informuje, że koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę. Gazeta ujawnia również, że dyrektorzy francuskiej firmy nadal zasiadają w zarządzie grupy Novatek - rosyjskiego koncernu współpracującego z Francuzami. - Historia osądzi koncern TotalEnergies - mówią "Le Monde" ukraińskie władze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie ropa naftowa gaz ziemny sankcje sankcje USA sankcje Unii Europejskiej Rosja

Anwil czasowo wstrzymuje produkcję nawozów. Powodem jest gwałtowny w​zrost cen gazu w Europie

Należąca do PKN Orlen włocławska spółka Anwil podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych - poinformowały władze spółki. Powodem są rekordowe ceny gazu, głównego surowca do produkcji tego typu nawozów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Anwil Włocławek Henryk Kowalczyk Gazprom gaz ziemny wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA Rosja

Sankcje działają. Ekspert: Rosja nie uniknie gospodarczego upadku

Jeśli sankcje będą utrzymywane dla Rosji to nie ma żadnego sposobu uniknięcia przez ten kraj upadku gospodarczego, uważa Dariusz Matuszak z Warsaw Enterprise Institute powołując się na raport naukowców z Uniwersytetu Yale "Sankcje i Ucieczka Biznesu Rujnują Rosyjską Gospodarkę". 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA ropa naftowa gaz ziemny Rosja