Polskie Radio
Section05
serwis wschodni

Walki w Donbasie. Armia ukraińska uzyskała kontrolę ogniową nad trasą Bachmut-Gorłówka

Ukraińskie wojska mają kontrolę ogniową nad trasą Bachmut-Gorłówka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i w związku z tym dostarczanie przez siły rosyjskie zaopatrzenia na tym kierunku jest utrudnione - poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Ugrupowania Wojsk Ilja Jewłasz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 wojsko żołnierze serwis wschodni Donbas Rosja Europa

Rosjanie uprowadzili już co najmniej 20 tys. dzieci. Kliczko: próbują się kontaktować z rodzicami

Co najmniej 20 tys. ukraińskich dzieci zostało uprowadzonych przez władze Rosji od czasu inwazji na ukraiński Krym w 2014 roku. - Klasy szkolne, drużyny, całe domy dziecka wywabiano z Ukrainy pod oszukańczymi pretekstami, umieszczano w obozach reedukacyjnych i deportowano do Rosji, gdzie dzieci miały rozpocząć "nowe życie" - powiedział w wywiadzie dla "Bilda" były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni dzieci Rosja

ANALIZA Polska odpowiedź na rosyjskie bestialstwo. "Nie będzie obrony na linii Wisły, nie chcemy drugiej Buczy"

W niedzielę przypada 84. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W ten sposób sowiecka Rosja wypełniła postanowienia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, zgodnie z którym Niemcy i ZSRR postanowiły dokonać rozbioru II RP. Rosja dokonała licznych zbrodni w czasie II wojny światowej, zaś wydarzenia ostatnich dwóch lat - nielegalna agresja na Ukrainę i zbrodnie wojenne dokonywane na cywilach - przekonują, że mentalność Rosjan się nie zmieniła, zaś Polska powinna być gotowa na bezwzględną obronę swoich granic.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja Ukraina zbrodnie wojenne Mariusz Błaszczak

Zachód zmęczony wojną na Ukrainie. Ekspert: pomoc oceniana jest jako działanie charytatywne

Odczuwane w niektórych krajach zmęczenie wojną na Ukrainie wynika z tego, że przywódcy nie tłumaczą społeczeństwom, iż wspieranie Kijowa jest ważne z perspektywy ich własnych interesów narodowych - powiedział Kurt Volker, były specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy. Wskazał, że Zachód nadal ocenia pomoc Ukrainie jako "działanie charytatywne".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni

PR24 Koreański dyktator przybył do Rosji. Prof. Daniel Boćkowski i dr Krzysztof Winkler o rozmowach Kim-Putin

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybył do Rosji. Ma tam spotkać się z Władimirem Putinem. W Polskim Radiu 24 wydarzenie to komentowali prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku i dr Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Korea Północna Władimir Putin Kim Dzong Un serwis wschodni wojna 2023 wojna na Ukrainie