Polskie Radio
Section05
serwis wschodni

Rosja rozbudowuje arsenał rakietowy. Gromadzi też drony. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy podał liczby

- Rosja posiada obecnie 870 rakiet różnych typów i odbudowuje swoje zapasy, w tym strategiczne. To mniejsza liczba niż ta, którą przeciwnik dysponował w ubiegłym roku - powiedział w poniedziałek rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Jak dodał, Rosja ma teraz jednak więcej dronów Shahed.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja

Rosjanie rozstrzelali jeńców wojennych. Ukraińska prokuratura wszczęła postępowanie

Ukraińskie media publikują nagranie prezentujące rozstrzelanie przez Rosjan ukraińskich jeńców wojennych. To kolejny od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji materiał dokumentujący rosyjskie zbrodnie popełniane na jeńcach. O wszczęciu postępowania w tej sprawie poinformowała prokuratura generalna Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja Prokuratura Generalna prokuratura

Przynajmniej 15 osób rannych i jedna ofiara śmiertelna. Rosjanie zaatakowali obiekty cywilne

Jak poinformowały regionalne władze, łącznie w wyniku rosyjskich ataków jedna osoba zginęła, a 15 zostało rannych. Zastrzeżono jednak, że cały czas trwają akcje ratunkowe. W ciągu minionej doby doszło do 101 starć wojsk ukraińskich z rosyjskimi. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie przeprowadzili 11 uderzeń rakietowych i 28 nalotów na pozycje ukraińskie i obiekty cywilne. Dokonali również 43 ostrzałów artyleryjskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja

W rosyjskiej telewizji na Krymie pokazano przemówienie Zełenskiego. Udana akcja ukraińskich służb

Jak poinformował portal RBK-Ukraina, w ramach operacji specjalnej ukraińskiego wywiadu w telewizji na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Nagranie wyświetlono na ponad 20 kanałach rosyjskiej telewizji dostępnej na zaanektowanym półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Krym Rosja zbrodnie wojenne aneksja

Patowa sytuacja na froncie. "Sukces Ukrainy zależy od terminowości dostaw zachodniego sprzętu"

Sukces ukraińskich działań na froncie zależy od terminowości dostaw zachodniego sprzętu - ocenia rosyjski ekonomista niezależny Andriej Mowczan. Od dwóch miesięcy na froncie utrzymuje się patowa sytuacja. Ciężkie walki toczą się w Donbasie i na południu Ukrainy. Rosyjski agresor zintensyfikował ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną, a Ukraińcy wykorzystują zimową aurę do wykrwawiania przeciwnika w starciach lądowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja

Niemal tysiąc żołnierzy dziennie - tylu Rosjan ginie na Ukrainie w listopadzie. To rekord

Jak informuje brytyjskie ministerstwo obrony w codziennym raporcie wywiadowczym, ostatnie sześć tygodni prawdopodobnie przyniosło stronie rosyjskiej jedne z najwyższych wskaźników ofiar od początku wojny. Jest to w dużej mierze spowodowane rosyjską ofensywą na miasto Awdijiwka w Donbasie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie Rosja serwis wschodni Wielka Brytania

Rekordowy atak rosyjskich dronów na Kijów. Zełenski: to świadomy terror

Rosja zaatakowała Ukrainę rekordową liczbą dronów. Ukraińcy zestrzelili 71 bezzałogowców. Był to największy atak dronów od początku prowadzonej w pełnej skali rosyjskiej inwazji. "Zmasowany atak rosyjskich dronów w nocy przed Dniem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu to świadomy terror" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski Rosja

Rosja wciąż wysyła więźniów na front. Ukraińskie dowództwo: okupanci ponoszą ciężkie straty

Jak informuje dowódca ukraińskich sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski, Rosjanie atakują pozycje oddziałów ukraińskich wszędzie, wysyłając do szturmu oddziały złożone z więźniów. "W rejonie Kliszczijiwki pod Bachmutem wojska rosyjskie ponoszą ciężkie straty" - napisał wojskowy w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja

Ponad 70 starć na froncie, Rosjanie znów uderzają w cywilów. Są ofiary śmiertelne i ranni

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w codziennym komunikacie, że w czasie ostatnich 24 godzin doszło do 71 starć zbrojnych. Rosjanie przeprowadzili 5 ataków rakietowych i 76 powietrznych, a także 50 razy ostrzelali rakietami niekierowanymi miejsca stacjonowania ukraińskich żołnierzy i osiedla.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni