Polskie Radio
Section05
spektakl

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Teatr to nie jest sztywna instytucja"

Dobiegają końca 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne połączone z konkursem "Klasyka Żywa". Z tej okazji dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, reżyser Norbert Rakowski, opowiedział w Polskim Radiu m.in. o napiętym kalendarzu premier opolskiej sceny i roli współczesnego teatru. - Musimy odkleić się od przekonania, że teatr jest sztywną instytucją - przekonuje.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Opole reżyser KULTURA spektakl TEATR

Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR spektakl KULTURA Michał Piwowarek

"Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Lalka. "To także opowieść o dzieciach w nas"

- Szczególnie ciekawe jest podejście reżyserki Agnieszki Glińskiej, że tak naprawdę ta opowieść o dzieciństwie jest też opowieścią o dzieciach w nas; o ludziach dorosłych, którzy zachowali dziecko w sobie. Jest więc opowieścią nie tylko o dzieciach i dla dzieci, ale także opowieścią o dorosłych i dla dorosłych - mówiła w radiowej Dwójce Aleksandra Rembowska, kierowniczka literacka Teatru Lalka w Warszawie. W Dniu Dziecka na tej scenie odbędzie się premiera "Dzieci z Bullerbyn".
Zobacz więcej na temat:  dzieci KULTURA spektakl Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka dzień dziecka Astrid Lindgren

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Bolesław Prus lalka Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

"Dzień świra" wraca na scenę. Reżyseruje Piotr Ratajczak

- Kondycja tego bohatera nadal niestety jest uniwersalnym doświadczeniem nas jako społeczeństwa. Niezależnie od wieku, od generacji, wszyscy jesteśmy dotknięci jakimś rodzajem niemocy, frustracji, depresji, pragnień, marzeń o czymś lepszym; jesteśmy pełni agresji wobec drugiego człowieka, wobec świata - mówił w radiowej Jedynce reżyser Piotr Ratajczak o spektaklu "Dzień świra", który przygotowuje w Teatrze Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera Martyna Podolska TEATR Marek Koterski reżyser

Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka w najciekawszych interpretacjach

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie rozstrzygnięty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu obejrzymy sześć spektakli z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ignacy Gogolewski Jerzy Trela konkurs spektakl aktorzy aktor aktorstwo reżyser Dziady Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Opole lalka Bolesław Prus Martyna Podolska

Paulina Gałązka: Teatr Ateneum to mój dom

- To tutaj uczę się całej etyki zawodowej, stąd ją wyniosłam, że liczy się zespołowość, że gramy do jednej bramki. Jak widzisz taką aktorkę, jak Agata Kulesza, która współtworzy relację, jest dostępna, otwarta na młodego aktora, jest to bardzo podbudowujące - mówiła w radiowej Jedynce Paulina Gałązka, aktorka młodego pokolenia (rocznik 1989).
Zobacz więcej na temat:  aktorzy kino Martyna Podolska aktor aktorstwo spektakl