Polskie Radio
Section05
susza

NASZ WYWIAD Minister klimatu: w miastach brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody

- Miasta powinny być "odbetonowane" dlatego, że brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody. Chodzi o to, żeby wodę wchłaniała gleba. To jedyny naturalny system, który jest w stanie poradzić sobie z nieregularnością opadów - mówi minister klimatu Michał Kurtyka w rozmowie z portalem Polskieradio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA michał kurtyka NASZ WYWIAD woda klimat ochrona środowiska susza

Szeroki pakiet pomocowy dla rolników. Prezydent i rząd działają w obliczu suszy i pandemii

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek KRUS, a także ulgi podatkowe w CIT i PIT czy zasiłek dla rolników oraz domowników na okres kwarantanny - to niektóre z elementów tarczy dla rolników. Rząd wprowadza kolejne instrumenty, które pomogą sektorowi rolnemu w obliczu suszy. Pomoc ze strony państwa gwarantuje również prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA tarcza antykryzysowa susza rolnictwo Andrzej Duda Jan Ardanowski Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ARiMR 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

"Straty oszacujemy za kilka tygodni". Minister rolnictwa o tegorocznej suszy

- O kondycji upraw decydują opady w maju, dlatego za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem w warunkach polskiego rolnictwa, susza w rzekach, nie przekłada się w prosty sposób na ilość wody w glebie.
Zobacz więcej na temat:  susza rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi GOSPODARKA

Zastępca Prezesa Wód Polskich: potrzebne są inwestycje, które pozwolą gromadzić wodę

- Średnie opadów nie odbiegają od tych, które miały miejsce w poprzednich latach, natomiast zupełnie inna jest ich specyfika. Mają charakter lokalny, gwałtowny, przez co woda szybko spływa do cieków - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Woś, zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA susza rzeka woda infografika Magdalena Ogórek

Ardanowski: z powodu suszy nie zabraknie w Polsce żywności, ale sytuacja jest poważna

- Mamy ogromną ilość żywności, którą eksportujemy - mniej więcej połowa polskiej żywności jest eksportowana [...]. Jeżeliby się okazało, że tej żywności byłoby mniej z powodu suszy, to będzie zmniejszany eksport. Żywności na pewno nie zabraknie, ale sytuacja jest rzeczywiście poważna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia POLSKA polityka rolnictwo Jan Krzysztof Ardanowski Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi susza pandemia Koronawirus w Polsce Katarzyna Gójska