Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Sikorski: to pozbawiłoby Ukrainę wsparcia sojuszników

Radosław Sikorski na konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy zapewnił, że Polska będzie wspomagać wysiłek obronny Ukrainy i wspierać ją w odbudowie i dążeniu do członkostwa w Unii. - Jedyną rzeczą, która może pozbawić ten kraj wsparcia ze strony sojuszników jest korupcja - powiedział szef polskiego MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Ukraina Berlin Niemcy wojna na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja

Berlin. Negocjacje akcesyjne Ukrainy jeszcze w czerwcu

Podczas Konferencji Odbudowy Ukrainy w Berlinie czołowi europejscy politycy wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim rozmawiają o wsparciu dla wschodnich sąsiadów Polski. Padły niezwykle istotne deklaracje, dotyczące m.in. rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej, czy wykorzystania zamrożonych rosyjskich pieniędzy. 
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie Unia Europejska Wołodymyr Zełenski Ursula von der Leyen

POLSKIE RADIO 24 Kowal przestrzega przed Marine Le Pen: Putintern zastąpił Komintern

- Kiedyś Stalin wspierał na Zachodzie partie lewicowe i komunistyczne. Dziś Putin podaje pieniądze europejskim populistom, daje im wsparcie medialne. Ogromne znaczenie ma też walka w sieci. Te partie mają następnie realizować jego cele. Marine Le Pen pewnie zmieni nieco swoją politykę, będzie chciała pozyskać nowych wyborców, ale jej partia oficjalnie przyznała, że powstawała w oparciu o pieniądze z Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 szef Rady do spraw współpracy z Ukrainą Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen Władimir Putin Rosja Ukraina

ANALIZA Wstrząsy po eurowyborach. Szok we Francji, w wielu krajach zwrot na prawo

Wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły potężny wstrząs w tzw. europejskim silniku, tandemie Francja - Niemcy. W  związku z sukcesem narodowców Francuzi idą do urn już 30 czerwca. Alternatywa dla Niemiec też domaga się wyborów: ma drugi wynik w kraju. Także w kilku innych krajach doszło do przechyłu w prawo - w Austrii, Holandii. Parlament Europejski pozostanie jednak w dużej mierze taki, jak był - głosy z całej UE ustaliły podobny układ polityczny jak w minionej kadencji. W tle eurowyborów jest też dymisja rządu w Belgii i zmiany preferencji politycznych w innych krajach.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Komisja Europejska Ursula von der Leyen Europa Unia Europejska Niemcy Francja Belgia Holandia Słowacja