Polskie Radio
Section05

Ukraina

Atak na polski konsulat w Łucku. Trwają poszukiwania sprawcy

- Jedynie Rosja może zyskać na tym, że będziemy mieli pogarszające się stosunki z Ukrainą - stwierdził na antenie Trójki senator Platformy Obywatelskiej Aleksander Pociej. Wojciech Skurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości dodał, że wzmocniona ochrona polskich placówek na Ukrainie powinna być przeprowadzona zdecydowanie wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Pośpiech Rosja Trójka terroryzm Wojciech Skurkiewicz Aleksander Pociej

Atak na polski konsulat w Łucku. Rosyjska prowokacja?

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wskazuje, że za ostrzelaniem polskiego konsulatu w Łucku może stać Rosja. W nocy nieznani sprawcy ostrzelali polską placówkę konsularną. Uszkodzony jest dach konsulatu. Eksplozja granatów uszkodziła też sufity wewnątrz budynku. Ostrzelanie konsulatu w Łucku potępiły ukraińskie władze, m.in. prezydent Petro Poroszenko i szef ukraińskiego resortu dyplomacji Pawło Klimkin. O ataku mówili w Polskim Radiu 24 Dariusz Materniak, ekspert ds. Ukrainy i Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łuck Rosja Petro Poroszenko

Blokada drogi Rawa Ruska-Lwów. Kolejna prowokacja?

Około 150 osób podszywających się pod mniejszość polską zablokowało trasę Lwów- Rawa Ruska. Do zdarzenia doszło we wsi Grzęda w obwodzie lwowskim. Część osób została zatrzymana. Na transparentach demonstranci mieli między innymi  hasło "Stop ludobójstwu Polaków". Według władz akcja została zainicjowana przez rosyjskie służby i miała na celu pogorszenie stosunków polsko-ukraińskich. O sytuacji mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Łomanowski z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Łuck

Dlaczego doszło do ataku w Łucku? Debata

Na Ukrainie ostrzelano polski konsulat w Łucku. Nieznani sprawcy użyli do ataku przeciwpancernego granatnika. Rozpoczęto śledztwo z paragrafu mówiącego o ataku terrorystycznym. Ukraińska Służba Bezpieczeństwa sugeruje, że za atakiem mogą stać rosyjskie służby. O wydarzeniach w Łucku mówili w Debacie Poranka Olga Popowycz (Fundacja Nasz Wybór), dr Bartosz Rydliński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Jakub Mielnik (Wprost).
Zobacz więcej na temat:  Rosja