Polskie Radio
Section05

Węgry

Szczerba: prezydent powinien być obecny na piątkowej gali

- Warto wiedzieć, dlaczego z kancelarii prezydenta, w której pracuje co najmniej kilku ministrów, nie pojawił się na przykład zapowiedziany wiceminister Ćwik, tylko pojawił się doradca prezydenta, były ambasador w Wietnamie. Pytanie, czy obniżenie rangi przedstawiciela prezydenta na tej uroczystości wynikało z cofnięcia zaproszenia dla ambasadora Węgier - mówił w radiowej Trójce Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Renata Grochal Waldemar Buda Alvin Gajadhur Michał Szczerba Róża Thun Witold Tumanowicz Unia Europejska Andrzej Duda prezydencja Polski w UE POLSKA polityka

Sobkowiak-Czarnecka o polityce Orbana: Węgry ustawiają się na obrzeżach UE

- Viktor Orban dużo robi na potrzeby "rynku wewnętrznego", mówi do Węgrów, do swojego potencjonalnego elektoratu, pokazując, że to Węgry są krajem mlekiem i miodem płynącym (…). Na pierwszy rzut oka nie widać tam pozamykanych prywatnych mediów i ograniczeń wolności prasy. Odbywają się wybory, ale wolnych mediów już nie ma - mówiła w radiowej Trójce Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceministra ds. Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Trójka polityka POLSKA wybory wybory w Polsce Unia Europejska Viktor Orban Marcin Romanowski

Europejski Nakaz Aresztowania Romanowskiego. Nowe informacje

Prokuratura wysłała Europejski Nakaz Aresztowania posła Marcina Romanowskiego na Węgry. - To standardowa procedura, a kolejnym etapem będzie posiedzenie sądu węgierskiego - przekazał rzecznik prokuratury krajowej Przemysław Nowak. Polską prokuraturę będzie tam reprezentowała prokuratura węgierska, która otrzyma Europejski Nakaz Aresztowania byłego wiceministra sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Romanowski Europa azyl polityczny azyl prokuratura Prokuratura Krajowa ŚWIAT

Masowy atak na Ukrainę w noc wigilijną. Tusk: Orban chwali Putina, Romanowski składa życzenia po węgiersku

Premier Donald Tusk w ostrych słowach skomentował zachowanie premiera Węgier Viktora Orbana oraz działania rosyjskiego rządu podczas świąt Bożego Narodzenia. W swoim wpisie w serwisie X zwrócił uwagę na sprzeczność w działaniach Orbana, który w wywiadzie świątecznym określił Władimira Putina mianem „uczciwego partnera Węgrów”, podczas gdy Rosja przeprowadzała w tym czasie zmasowany atak rakietowy na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie Viktor Orban Donald Tusk

Orban chroni Romanowskiego. "Historyczny błąd"

- Zachowanie rządu Węgier wobec polskich instytucji trzeba ocenić jako wrogie, to na pewno będzie miało szereg różnych konsekwencji. Nie jestem od tego, żeby ogłaszać wojnę, ale od tego, żeby powiedzieć, że takie działanie rządu wewnątrz UE, z naszego regionu, wobec spraw, które musimy wspólnie podejmować, budzą bardzo duży sprzeciw - mówił w radiowej Jedynce szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal. 
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Paweł Kowal koalicja obywatelska Marcin Romanowski Viktor Orban Fundusz Sprawiedliwości Karol Surówka