Polskie Radio
Section05
wirusy

Sondy fluorescencyjne do poszukiwania leków na COVID-19

Jednym z najważniejszych celów, jaki stawiają sobie naukowcy i lekarze, by zwalczyć koronawirusa SARS-CoV-2 jest zahamowanie jego wnikania do wnętrza komórek ludzkich. Badacze na całym świecie pracują nad substancjami, które nie pozwalają na infekowanie ich przez RNA wirusa. Wśród nich są Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski koronawirus biologia wirusy COVID-19 zdrowie nowoczesne technologie medycyna choroby zakaźne

Wirus, który zmienił świat. Co wiemy o SARS-CoV-2?

Świat od roku zmaga się z pandemią koronawirusa. Jeszcze w styczniu nie było testów wykrywających wirusa SARS-CoV-2, skutecznych leków ani szczepionek. Teraz, gdy do kolejnych krajów trafiają przeciwwirusowe preparaty, sytuacja zdaje się odwracać. Jednak mimo tego bezprecedensowego wysiłku włożonego w zbadanie patogenu oraz opracowanie szczepionki wiele aspektów SARS-CoV-2 i wywoływanego przez niego COVID-19 wciąż stanowi zagadkę dla naukowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 pandemia choroby zakaźne społeczeństwo zdrowie wirusy medycyna

SARS-CoV-2 stale mutuje. Naukowcy wyjaśniają, czy są powody do niepokoju

SARS-CoV-2 stale mutuje i istnieje wiele jego wariantów. Do lipca stwierdzono występowanie co najmniej 12 tys. "mutantów", choć mogą ich być nawet dziesiątki tysięcy, różniące się od siebie tylko jedną mutacją. Większość mutacji nie ma istotnego znaczenia, wiele jest rzadkich, niektóre szybko "wymierają".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus pandemia epidemia COVID-19 szczepienia wirusy badanie NAUKA

"Hazard w rodzaju rosyjskiej ruletki". Prof. Gielerak o unikaniu testów na COVID-19

- Jeśli ktoś unika zaistnienia w statystykach zakażenia koronawirusem, pozbawia się możliwości opieki medycznej, tym samym bierze na siebie odpowiedzialność za wystąpienie być może stanu zagrożenia życia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 zdrowie szczepionka szczepienia Koronawirus w Polsce wirusy Ministerstwo Zdrowia

Prof. Gut: sytuacja w Polsce się poprawia. Spadek liczby zakażeń szybszy niż w Niemczech

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 spada, a sytuacja epidemiczna w Polsce się poprawia - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że zmniejsza się także, ale nieco wolniej, liczba zgonów, co również powinno być zauważalne w kolejnych dniach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie pandemia COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce choroby zakaźne wirus wirusy