Polskie Radio
Section05
wojsko

Kulisy przetargu na Caracale. Trwa śledztwo

Modyfikacja warunków zamówienia, a także informowanie o zmianach tylko jednego oferta – to zarzuty, o których, w kontekście przetargu na śmigłowce dla polskiej armii, mówił w Kulisach Spraw Wojciech Wybranowski, dziennikarz „Do Rzeczy”. Rząd PO-PSL w 2015 roku wybrał ofertę francuskiego Airbus Helicopters, później PiS nie doszedł do porozumienia ze spółką ws. umowy offsetowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Caracale wojsko przetarg Platforma Obywatelska Kulisy Spraw Wojciech Wybranowski Łukasz Kurtz

"Przez 100 lat Wojsko Polskie było poddane wielu próbom"

– Jeszcze przed 11 listopada 1918 roku Sztab Generalny zajął się organizowaniem sił zbrojnych przyszłego państwa polskiego, podstaw Wojska Polskiego, które znamy i które przez ostatnich 100 lat było poddane wielu próbom – mówił w audycji Cafe Armia rzecznik Sztabu Generalnego WP, płk Tomasz Szulejko. Odniósł się w ten sposób do 100. rocznicy powstania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej niepodległość

"Priorytetem jest, by kupować najlepszy sprzęt wojskowy"

Antoni Macierewicz powiedział, że w ciągu dwóch lat zostały wydane wszystkie pieniądze, przeznaczone w tym czasie w budżecie na obronność i modernizację armii. Podczas konferencji prasowej w Krakowie minister obrony narodowej zaznaczył, że większość kwoty została wydana w polskich zakładach zbrojeniowych. Podkreślił, że 13 spośród 20 miliardów złotych trafiło do krajowych producentów. O nakładach na obronność Polski mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Falkowski z „Naszego Dziennika”.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej MON wojsko armia

Modernizacja armii. Szef MON: wydano 20 mld złotych

"Z 20 mld zł wydanych na modernizację polskich sił zbrojnych, 13 mld zł przeznaczono na produkty dostarczane przez polskie zakłady" – poinformował w środę szef MON Antoni Macierewicz. Jak dodał, "nigdy się jeszcze nie zdarzyło to, co miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat, żeby wszystkie pieniądze przeznaczone na polski wysiłek zbrojny, na polską obronę, w tym także na modernizację, zostały wydane nieomal do ostatniej złotówki". O modernizacji polskiej armii mówił o tym w audycji Północ-Południe Jakub Palowski z Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko