Polskie Radio
Section05
WSI

"Podejmuję działania prawne wobec portalu". Antoni Macierewicz odpowiada na publikację Onetu

Poseł PiS Antoni Macierewicz zapowiedział, że w "związku z kłamliwą informacją opublikowaną przez portal Onet jakobym w 2006 r. nadzorował działanie Komisji ds. Likwidacji WSI informuję, że podejmuję działanie prawne celem wyciągnięcia konsekwencji wobec portalu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz WSI Wojskowe Służby Informacyjne służby specjalne szpieg służby i bezpieczeństwo Sławomir Cenckiewicz

Prof. Cenckiewicz: WSI nie były poważną służbą. Prowadziły w Polsce operacje dezinformacyjne

WSI nigdy nie były poważną służbą wywiadowczą i kontrwywiadowczą, lecz zdolną jednak do sprawnego przeprowadzenia operacji dezinformacyjnych w Polsce z użyciem manipulowanych przez siebie mediów - napisał dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i były przewodniczący dawnej komisji likwidacyjnej WSI prof. Sławomir Cenckiewicz w portalu i.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Cenckiewicz WSI Wojskowe Służby Informacyjne służby i bezpieczeństwo

"Podstawą działań służby był model przyjęty w PRL, szukanie haków". Cenckiewicz o patologiach WSI

- To nie był kontrwywiad, tylko rodzaj służby zbierającej "haki" na swoich żołnierzy - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, krytykując Wojskowe służby Informacyjne. - Z działalnością klasycznie kontrwywiadowczą, związaną z możliwością penetracji przez obce służby Wojska Polskiego, to nie miało wiele albo wręcz nic wspólnego - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Cenckiewicz Michał Rachoń WSI III RP PRL

Adrian Stankowski o WSI: były długim ramieniem Moskwy, siedliskiem patologii i afer

- WSI podczas swojego funkcjonowania do 2006 roku nie złapały ani jednego rosyjskiego szpiega. To nie świadczy o tym, że tych szpiegów w Polsce nie było, tylko że po prostu te służby zajmowały się wszystkim, tylko nie tym, do czego zostały powołane - mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski. Dziennikarz "Gazety Polskiej" komentował materiał TVN24 dotyczący Tomasza L., zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa warszawskiego urzędnika, który w 2006 roku był członkiem komisji likwidacyjnej WSI.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń Adrian Stankowski POLSKA służby i bezpieczeństwo WSI Wojskowe Służby Informacyjne

"Nigdy się z tego nie wytłumaczył". Piotr Woyciechowski wskazuje wątek Radosława Sikorskiego w likwidacji WSI

- Na 24 członków Komisji Likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych 15 było młodszymi oficerami WSI, którzy zostali narzuceni i wskazani bezpośrednio przez Radosława Sikorskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, wiceprzewodniczący Komisji Likwidacyjnej ds. WSI. - Radosław Sikorski nigdy się z tego nie wytłumaczył - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Piotr Wojciechowski służby i bezpieczeństwo Wojskowe Służby Informacyjne WSI Radosław Sikorski

Sprawa Tomasza L. Piotr Kaleta: Radosław Sikorski robi wszystko, żeby się wybielić

- W polityce funkcjonuje taka terminologia jak ucieczka do przodu. Myślę, że Radosław Sikorski i jego towarzysze właśnie w czymś takim uczestniczą. Zrobi on teraz wszystko, żeby wybielić swoją działalność jako szefa MON i MSZ - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  WSI szpieg Platforma Obywatelska Radosław Sikorski bezpieczeństwo POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Trzaskowski próbuje odrzucić odpowiedzialność". Macierewicz o warszawskich wątkach sprawy Tomasza L.

- Tomasz L. był najbardziej aktywnym szpiegiem rosyjskim, kiedy pracował w instytucji podległej samorządowi Rafała Trzaskowskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz. Jego zdaniem,to ludzie PO nie zweryfikowali odpowiednio L., zaś prezydent Warszawy chce "odrzucić odpowiedzialność za to, że ten człowiek tak długo był urzędnikiem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz WSI służby specjalne Rosja Tadeusz Płużański Rafał Trzaskowski

"Wszystkie nitki prowadzą do Radosława Sikorskiego". Marek Pęk o sprawie Tomasza L.

- W tej konkretnej sprawie, wszystkie nitki prowadzą do osoby pana Radosława Sikorskiego, który próbuje zrzucić z odpowiedzialność za swoje decyzje - mówił w Polskim radiu 24 wicemarszałek Senatu Marek Pęk oceniając doniesienia o zarzutach szpiegostwa na rzecz Rosji wobec byłego urzędnika Tomasza L. Sprawę komentowali również Czesław Mroczek z PO, Marcin Kulasek z Lewicy i Jarosław Sachajko z Kukiz'15.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czesław Mroczek Marek Pęk Jarosław Sachajko Małgorzata Raczyńska-Weinsberg polityka Rosja Wojskowe Służby Informacyjne WSI

"W tle działań przeciwko Macierewiczowi jest kwestia Smoleńska". Anna Kwiecień o sprawie Tomasza L.

- Poprzez wrzutki mamy próbę zamknięcia ust Antoniemu Macierewiczowi. Próbuje się wmówić Polakom, że były szef MON ma zagmatwaną historię. To typowe działanie służb, że dorabia się komuś gębę, żeby tę osobę i jej pracę zdyskredytować - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Kwiecień.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Antoni Macierewicz WSI TVN Gazeta Wyborcza Sławomir Cenckiewicz Anna Kwiecień

"WSI penetrowały środowiska opozycyjne". Jan Parys o zarzutach wobec Tomasza L.

- WSI to były służby specjalne, które działały w ramach Ministerstwa Obrony Narodowej w okresie PRL i pełniły funkcje nie tylko zewnętrzne, rozpoznawcze, ale też funkcje wewnątrz kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA WSI szpieg służby i bezpieczeństwo Platforma Obywatelska Wojskowe Służby Informacyjne służby specjalne Polskie Radio 24 Jan Parys Antoni Macierewicz

Wpływy WSI. Dr Kawęcki: trzeba pytać o rolę służb specjalnych przy tworzeniu PO

- Rola postpeerelowskich służb specjalnych i osób, które zostały później zweryfikowane pozytywnie jest niewątpliwie znacząca. Mamy także dużo pytań i wątpliwości, na przykład, przy procesie powstawania Platformy Obywatelskiej. Wciąż pozostają te znaki zapytania: jaką rolę pełniły służby specjalne? - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby specjalne Platforma Obywatelska WSI Wojskowe Służby Informacyjne

Na czyj wniosek Tomasz L. został powołany do komisji ds. WSI? Cenckiewicz wyjaśnia

Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego, zdecydowanie odrzuca twierdzenia Radosława Sikorskiego, jakoby to on on - jako przewodniczący komisji likwidacyjnej WSI - odpowiadał za wprowadzenie do niej Tomasza L., zatrzymanego niedawno pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. - To Radosław Sikorski odpowiada za wprowadzenie Tomasza L. do komisji likwidacyjnej WSI - powiedział w programie "Minęła 20" na antenie TVP Info Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka WSI Radosław Sikorski Sławomir Cenckiewicz ABW Wojskowe Służby Informacyjne Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego szpiegostwo

Materiał TVN o rosyjskim szpiegu. Cenckiewicz: wyssane z palca brednie

- Przypominam sobie Tomasza L. Mogę jednoznacznie stwierdzić, że nie miał dostępu do tajemnic, o których była mowa w programie TVN i licznych tweetach domorosłych ekspertów od służb specjalnych. To, co mówili Marek Biernacki i redaktor Piotr Świerczek, jako narrator, to wyssane z palca brednie - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 WSI Rosja szpieg