Polskie Radio
Section05
UE

Przymusowa relokacja. Fogiel: elity UE są oderwane od woli obywateli, dlatego tak ważne jest referendum

- Mamy ogromną kampanię zniechęcania Polaków. Widać, że referendum jest groźne dla tych, którzy chcą wprowadzić przymusową relokację - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel. Poseł PiS stwierdził, że elity UE są w tej sprawie "oderwane od rzeczywistości".
Zobacz więcej na temat:  Radosław Fogiel polityka migracja UE POLSKA referendum wybory 2023 Prawo i Sprawiedliwość PiS Katarzyna Gójska

Polska przedłuża embargo. Kaleta: przyszłość zależy od tego, czy będzie ponadpartyjne porozumienie

Politycy rozmawiali między innymi o embargu na ukraińskie zboże. Gośćmi Beaty Michniewicz byli Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Bartosz Kownacki (PiS), Czesław Mroczek (PO), Marek Sawicki (PSL) oraz Sebastian Kaleta (Suwerenna Polska), który podkreślił, że "to jak się ta sprawa potoczy w przyszłości, zależy od tego, czy w Polsce będzie ponadpartyjne porozumienie wokół tego zagadnienia".
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz POLSKA Andrzej Dera Krzysztof Gawkowski Bartosz Kownacki Czesław Mroczek Marek Sawicki Sebastian Kaleta zboże Ukraina UE Unia Europejska embargo

"Człowieku, przestań się ośmieszać". Kuźmiuk komentuje wizytę Kołodziejczaka w Strasburgu

Jak czytamy na TVP Info, Michał Kołodziejczak - lider Agrounii i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - pojechał do Strasburga, by "rozmawiać o przedłużeniu zakazu wwozu ukraińskiego zboża do Polski". Polityk pochwalił się w sieci, że rozmawiał z szefem komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim, którego - jak twierdzi - udało się przekonać do przedłużenia unijnego embarga. "Człowieku, przestań się ośmieszać, przewodniczącego Linsa przekonał komisarz Janusz Wojciechowski 31 sierpnia" - skomentował europoseł Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  Michał Kołodziejczak ŚWIAT UE Unia Europejska Strasburg Europa Zbigniew Kuźmiuk

"To nie są ogromne pieniądze". Zbigniew Kuźmiuk o unijnych dopłatach do tranzytu zboża z Ukrainy

Europoseł komisji rolnictwa Zbigniew Kuźmiuk (PiS) powiedział, że "propozycja komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego zakłada, że koszt dopłat unijnych do tranzytu zboża z Ukrainy wyniósłby 300 mln euro za 10 mln ton". - To nie są ogromne pieniądze, które Bruksela może znaleźć - ocenił. Dodał, że embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów przygranicznych musi zostać utrzymane do końca roku.
Zobacz więcej na temat:  zboże Ukraina wojna na Ukrainie transport ŚWIAT UE Europa Unia Europejska Zbigniew Kuźmiuk GOSPODARKA

TYLKO U NAS Beata Szydło dla Polskiego Radia: włoska premier Giorgia Meloni stoi po naszej stronie

Złamanie jedności europejskich partii konserwatywnych - o takim planie europarlamentarnej większości mówi europoseł PiS Beata Szydło. Była premier w rozmowie z Polskim Radiem wskazuje jednak na lojalną współpracę z ugrupowaniem włoskiej premier Giorgii Meloni. Partia Bracia Włosi oraz Prawo i Sprawiedliwość to główne formacje frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Zobacz więcej na temat:  Włochy POLSKA Giorgia Meloni Beata Szydło UE Europa

"Cały pakiet Fit for 55 jest pułapką". Anna Moskwa wskazuje na wątek chińskich aut elektrycznych

- Cały pakiet Fit for 55 jest pułapką i niemieccy politycy komentowali w ostatnich dniach, że jest pułapką chińską, ze względu na to, że Chińczycy bardzo szybko produkują auta elektryczne - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Fit for 55 Anna Moskwa ŚWIAT Unia Europejska UE Europa Komisja Europejska Krzysztof Świątek Niemcy środowisko klimat Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Szynkowski vel Sęk podważa wiarygodność obietnicy Tuska: odblokowanie KPO w dzień, w tydzień jest niemożliwe

Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk w Radiu Plus, odnosząc się do deklaracji Tuska, że dzień po wyborach odblokuje pieniądze z KPO, powiedział, że "technicznie nie ma możliwości odblokowania środków z KPO w dzień lub w tydzień. Samo złożenie i rozpatrzenie wniosku trwa dwa miesiące". 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk polityka POLSKA Unia Europejska UE Komisja Europejska szymon szynkowski vel sęk opozycja Platforma Obywatelska PO

ANALIZA W kolejnych krajach Europy nasila się problem migracyjny. "Przywożą ze sobą traumatyczne doświadczenia i konflikty"

W czwartek Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze, ocenił, że "zagrożenie dla Łotwy ze strony najemniczej Grupy Wagnera spada, ale Białoruś będzie próbowała zwiększyć presję migracyjną na granicy z Łotwą". Napięta sytuacja migracyjna odczuwalna jest także w innych krajach Europy. Są nimi między innymi: Niemcy, Francja i Belgia.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa Niemcy Francja Belgia Europa ŚWIAT Białoruś Afryka migracja polityka UE Unia Europejska imigranci w Europie

Referendum ogólnokrajowe. Kukiz: pytania referendalne można zamknąć w jednym - o podmiotowość Polski w UE

Paweł Kukiz z koła poselskiego Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia powiedział w programie "iPolitycznie" portalu "i.pl", że wszystkie cztery pytania referendalne są kluczowe dla wyrażenia opinii narodu w sprawie długofalowej polityki Polski. W trwającym posiedzeniu sejmu w czwartek trwają prace nad przyjęciem rządowego wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Kukiz UE referendum polityka Kukiz'15 koalicja obywatelska PSL-Koalicja Polska Polska 2050 Konfederacja

Politycy komentują wypowiedź Webera. Beata Szydło: to skrajny przykład bezczelności i złamanie wszelkich zasad

Politycy ostro reagują na słowa Manfreda Webera, przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, który w rozmowie z niemiecką telewizją ZDF po raz kolejny zaatakował PiS. Polityk wprost przyznał, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie przez niego zwalczana. Europoseł PiS Beata Szydło napisała, że "wypowiedź Webera to - nawet jak na Niemca - skrajny przykład bezczelności".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa UE ŚWIAT Beata Szydło Paweł Jabłoński Arkadiusz Mularczyk Sebastian Kaleta polityka PiS Prawo i Sprawiedliwość rząd Europarlament Parlament Europejski

TYLKO U NAS Anna Fotyga dla Polskiego Radia: sankcje UE na Białoruś powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane

Eurodeputowana PiS Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem oceniła, że nacisk na Mińsk powinien być wszechstronny i ze wszystkich możliwych kierunków nie tylko za współudział białoruskiego reżimu w wojnie na Ukrainie rozpętanej przez Rosję, ale również za nieludzkie represje wobec społeczeństwa obywatelskiego. Jej zdaniem sankcje na Białoruś powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane.
Zobacz więcej na temat:  Anna Fotyga Bruksela UE Unia Europejska Białoruś sankcje Unii Europejskiej sankcje Rosja

TYLKO U NAS Anna Fotyga dla Polskiego Radia: sankcje UE wobec Białorusi powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane

Eurodeputowana PiS Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem oceniła, że nacisk na Mińsk powinien być wszechstronny i ze wszystkich możliwych kierunków nie tylko za współudział białoruskiego reżimu w wojnie na Ukrainie, ale również za nieludzkie represje wobec społeczeństwa obywatelskiego. Jej zdaniem sankcje wobec Białorusi powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane.
Zobacz więcej na temat:  Anna Fotyga Bruksela UE Unia Europejska Beata Płomecka Białoruś ŚWIAT sankcje Unii Europejskiej sankcje Rosja Mikoła Statkiewicz

Zbigniew Rau po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ: Rosja sięgnęła po żywność jako broń

W poniedziałek w Nowym Jorku po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i ministrami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, szef MSZ Zbigniew Rau powiedział, że "wszyscy są zjednoczeni, że nie można zostawić sprawy eksportu żywności tak, jak Rosja to zaplanowała". Jak stwierdził, Kreml ponownie sięgnął po żywność jako broń.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Ukraina ŚWIAT Europa UE wojna na Ukrainie zboże Nowy Jork Zbigniew Rau MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych infografika

27 krajów UE potępiło Rosję za wycofanie się z umowy zbożowej

Kraje Unii Europejskiej potępiły Rosję za wycofanie się z umowy zbożowej, która zapewniała bezpieczny przepływ statków przewożących ziarno z ukraińskich portów. Głównymi odbiorcami zboża były kraje Afryki i Bliskiego Wschodu. Oświadczenie w imieniu 27-mki opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Beata Płomecka wojna na Ukrainie zboże UE

PR24 Wiśniewska punktuje Poncyljusza. "Nie będziemy sprzyjać polityce migracyjnej, która nabija portfele przemytnikom ludźmi"

- Oni są w stanie zrobić wszystko, aby przypodobać się Brukseli. Tak naprawdę nie liczą się potrzebami Polaków, tylko z dyktatem UE. Nie może być tak, że w imię uległości polscy politycy będą podejmować działania obniżające bezpieczeństwo Polaków - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Unia Europejska UE Polska w Unii Europejskiej migracja imigranci w Europie imigracja