Polskie Radio
Section05

1 maja

"1 maja został zawłaszczony przez władze komunistyczne"

W Polsce od 1950 roku 1 maja jest świętem państwowym. Jego obchody nie są obecnie szczególnie uroczyste. Lata świetności 1 maja miał w czasach PRL, kiedy było to jedno z ważniejszych świąt państwowych, obok 22 lipca i rocznicy rewolucji październikowej. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej były organizowane huczne pochody, wiece i zgromadzenia. O Święcie Pracy mówił w audycji Gorący Temat prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  manifestacje PRL

Marsz OPZZ w Warszawie pod hasłem „Przywróćmy godną pracę"

Pierwszego maja w Warszawie odbędzie się jeden duży marsz i kilka innych zgromadzeń publicznych. Największą manifestacją w Warszawie był marsz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych pod hasłem „Przywróćmy godną pracę”. Uczestnicy manifestacji zebrali się na wiecu przed siedzibą OPZZ przy ul. Kopernika między godziną 10 a 11:30. Po wiecu kolumna przeszła do Krakowskiego Przedmieścia na plac Zamkowy. Manifestację OPZZ relacjonował reporter Polskiego Radia Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa OPZZ praca

1 maja w historii Polaków i Polski

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione w 1889. Miało upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w roku 1890. Po II wojnie światowej organizowano pochody, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. O Świecie Pracy mówili w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz dr Wojciech Stanisławski, historyk. Z kolei o relacjach władz PRL z Kościołem opowiadał profesor historii Henryk Paczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL Robert Kostro