Polskie Radio
Section05
1 maja

Białoruś: protesty antyrządowe w miastach, areszty, represje

Na Białorusi seria aresztów w związku z antyrządowymi protestami 1 maja. Kontynuowane są represje wobec dziennikarzy, zatrzymano m.in. dwóch współpracowników Biełsatu, mają miejsce kolejne areszty działaczy opozycji demokratycznych i z niezależnych środowisk. Podczas protestów 1 maja wzywano do odejścia Łukaszenki i wyzwolenia więźniów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT 1 maja Europa opozycja demokratyczna

1 maja 1982. "Protest przeciwko dyktaturze Jaruzelskiego"

1 maja 1982 roku. Święto Pracy, stan wojenny. Tego dnia, powstały pod koniec kwietnia 1982 roku, Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności zorganizował w Warszawie manifestację, w opozycji do partyjnych obchodów Święta Pracy. W Polskim Radiu 24 to wydarzenie wspominał Adam Borowski, działacz opozycyjny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL 1 maja 1982 Adam Borowski stan wojenny historia PRL

„Zmienia się świat, więc zmienia się sposób celebrowania Święta Pracy”

- W tej chwili środowisko robotnicze różni się od tego z 1890 roku, gdy pierwszy raz obchodzono Święto Pracy. Wtedy to był proletariat, mogliśmy mówić o święcie robotniczym, teraz natomiast o pracowniczym. Teraz większość ludzi w gospodarkach kapitalistycznych jest zatrudniona w usługach – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Nadolski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  1 maja historia Polski

"1 maja został zawłaszczony przez władze komunistyczne"

W Polsce od 1950 roku 1 maja jest świętem państwowym. Jego obchody nie są obecnie szczególnie uroczyste. Lata świetności 1 maja miał w czasach PRL, kiedy było to jedno z ważniejszych świąt państwowych, obok 22 lipca i rocznicy rewolucji październikowej. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej były organizowane huczne pochody, wiece i zgromadzenia. O Święcie Pracy mówił w audycji Gorący Temat prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  1 maja manifestacje PRL

Marsz OPZZ w Warszawie pod hasłem „Przywróćmy godną pracę"

Pierwszego maja w Warszawie odbędzie się jeden duży marsz i kilka innych zgromadzeń publicznych. Największą manifestacją w Warszawie był marsz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych pod hasłem „Przywróćmy godną pracę”. Uczestnicy manifestacji zebrali się na wiecu przed siedzibą OPZZ przy ul. Kopernika między godziną 10 a 11:30. Po wiecu kolumna przeszła do Krakowskiego Przedmieścia na plac Zamkowy. Manifestację OPZZ relacjonował reporter Polskiego Radia Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1 maja Warszawa OPZZ praca

1 maja w historii Polaków i Polski

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione w 1889. Miało upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w roku 1890. Po II wojnie światowej organizowano pochody, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. O Świecie Pracy mówili w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz dr Wojciech Stanisławski, historyk. Z kolei o relacjach władz PRL z Kościołem opowiadał profesor historii Henryk Paczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1 maja historia Polski PRL Robert Kostro