Praca w kraju kwitnącej wiśni. Co skrywają szklane wieżowce Tokio?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 22:07
Piotr Milewski od lat mieszkał i podróżował w kraju kwitnącej wiśni. Kiedy spodziewał się pierwszego dziecka postanowił, że znajdzie stabilną pracę. Zajęcie znalazł w jednej z tokijskich korporacji. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/FiledIMAGE

Piotr Milewski "Planeta K" Piotr Milewski "Planeta K"

Zrozumieć Japonię

- W Japonii nie jest łatwo być wolnym strzelcem i osiągać stałe dochody. Pojawiła się firma "K", która była zainteresowana zatrudnieniem mnie na etacie. Żyłem już wtedy w Japonii od dwóch lat i czułem, że nie do końca rozumiem ten kraj. Liczyłem, że stając się częścią korporacyjnej struktury uda mi się lepiej go poznać - mówił Piotr Milewski. 


Posłuchaj
08:50 _PR4_AAC 2020_07_08-16-09-11.mp3 Jak wygląda praca w japońskiej korporacji? (Czat Czwórki)

 

Ogromne hale produkcyjne i mrówcza praca

Chciał dowiedzieć się, jak myślą Japończycy, zrozumieć, jak funkcjonuje ich społeczeństwo, wtopić się w miejską tkankę. Trafił do branży, w której wymagana była umiejętność technicznej obsługi skomplikowanych maszyn. Jak opisywał w książce, do tej pory nie miał żadnego doświadczenia w tej dziedzinie i praca w tym miejscu była dla niego całkowitą odmianą. - Wielka hala produkcyjna i szum maszyn sprawiły, że miałem ochotę stamtąd uciec. Zatrzymała mnie wizja powiększającej się rodziny - wspominał.

Japońska korporacja ma wykształcić i wychować

W tym kraju firmy częściej niż specjalistów szukają tzw. białych tablic. Osób, które będą mogły przygotować do pracy w jednej korporacji, często jednym i tym samym zawodzie. Zadaniem przełożonych jest nie tylko wykształcenie, ale i wychowanie pracownika, dlatego nie musisz znać się na swoim fachu, kiedy spółka czy fabryka cię zatrudnia. Wszystkiego nauczysz się w pracy. 

nocne ulewy ulewa powódź pogoda deszcz miasto free shut 1200.jpg
Najpierw susza, a teraz powódź. Jak w Polsce działa gospodarka wodna?

Japońska firma zatrudnia dożywotnio

Przez kilka pierwszych miesięcy początkujący pracownicy są testowani w różnych działach. Po tym czasie kierownik lub dyrektor firmy decyduje, gdzie dana osoba będzie pracować i deleguje go do odpowiedniego działu. - Nie oczekiwano ode mnie wykształcenia i wiedzy, sprawdzano, czy będę potrafił dopasować się do grupy i pozostanę lojalny firmie - opowiadał. 

Czy polski styl pracy sprawdził się w japońskiej korporacji? O tym w rozmowie Eli Burzy z Piotrem Milewskim. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Piotr Milewski 

Data emisji: 8.07.2020

Godz. emisji: 16.05

ac

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliżają się upały. Nie zostawiaj psiaka w samochodzie!

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 20:21
Zaczęły się upały i zaczęło się zamykanie dzieci i zwierząt w rozprażonych upałem samochodach. Co robić, kiedy jesteśmy świadkami takiej sytuacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafisz zabezpieczyć swoje mienie podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 12:48
W sezonie wakacyjnym nasila się aktywność włamywaczy i kieszonkowców. Wykorzystują naszą nieobecność w domu i wakacyjną beztroskę. Mamy do dyspozycji antywłamaniowe systemy, monitoring, alarmy. Może jednak najlepszym zabezpieczeniem przed włamywaczami i kieszonkowcami jest sąsiedzka pomoc i zdrowy rozsądek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpierw susza, a teraz powódź. Jak w Polsce działa gospodarka wodna?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 22:30
W poniedziałek 29 czerwca nad stolicą przeszły bardzo intensywne opady deszczu. Wiceprezydent miasta poinformowała, że w wyniku ulewy spadło około 42 litrów wody na metr kwadratowy, czyli tyle, ile czasem przez cały miesiąc. 
rozwiń zwiń