Świadomość konsumencka - masz prawo wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 17:10
Coraz więcej na naszym rynku pojawia się produktów z zagranicy. Np. tak tanich czereśni nie było od lat. Hurtowe ceny zaczynają się od 3 zł za kilogram, jak się okazuje, nie zawsze pochodzą z polskich sadów - o czym często nie wiemy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Minerva Studio

karta podarunkowa 1200.jpg
Zakupy w sieci. Jak dbać o bezpieczeństwo?

Sadownicy wskazują, że głównym problemem jest niekontrolowany import z coraz dalszych krajów, a w sklepach królują czereśnie sprowadzane z Turcji. W tej sytuacji pytanie o kraj pochodzenia staje się istotne.

Prawo unijne gwarantuje konieczność znakowania części produktów w handlu. Należą do nich m.in. warzywa, owoce, mięso, ryby, owoce morza, miód, jaja. Często jednak dostawcy produktów uciekają się do sztuczek. Znane są przypadki, gdy czosnek z Chin przepakowywany jest w Hiszpanii, która na etykiecie podawana jest jako kraj pochodzenia.


Posłuchaj
06:41 Czwórka/Czat Czwórki - kupowanie lokalnie 20.07.2021.mp3 Z Januszem Olejnikiem z Projektu FoodFakty rozmawiamy o świadomości konsumenckiej (Czat Czwórki/Czwórka)

 
- W ramach projektu prowadzimy monitoring fałszowania produktów. Spotykamy się z najróżniejszymi przypadkami zafałszowania pochodzenia produktów - mówi Janusz Olejnik założyciel projektu FoodFakty i technolog żywienia. - Są to intencjonalne działania organizacji najczęściej przestępczych, które mają na celu wygenerowanie ekstra zysków. Szereg instytucji na poziomie unijnym walczy z tym procederem, niestety Polska nie może się pochwalić intensywnymi działaniami w tym kierunku.


zakupy internet 1200.jpg
Prawa konsumenta. Naucz się z nich korzystać

Czytaj także:

Sprowadzanie żywności nie jest dobre z punktu widzenia ekologii. Bowiem transport produktów w bardzo dużym stopniu wpływa na ślad węglowy. Jak przekonuje specjalista, najlepiej jeść krajowe warzywa i owoce. - Są bardziej dostosowane do naszego klimatu i ludzi mieszkających w danym regionie, dlatego zalecane byłoby maksymalizowanie spożywania żywności, która jest produkowana lokalnie - mówi w audycji.

Najistotniejsza jest jednak kwestia edukacji konsumenckiej i wiedza na temat swoich praw. - Dobrze, żeby klient wiedział, że ma prawo się pytać i uzyskać informację o kraju pochodzenia produktu. Powinien być informowany, czy produkt, który kupuje, jest importowany, czy lokalny - tłumaczy gość Czwórki. - To wszystko jest świadomością konsumencką.

Zgromadzenie ogólne ONZ ogłosiło rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Janusz Olejnik (założyciel projektu FoodFakty, technolog żywienia)

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 15.16

aw

Czytaj także

Ubrania, meble, a nawet auta - dlaczego warto kupować na rynku wtórnym?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 21:17
Oszczędność, działanie na rzecz planety i satysfakcja z dawania rzeczom drugiego życia - to niektóre z argumentów przemawiających za tym, by kupować rzeczy z drugiej ręki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Freelancer. Jak zacząć nowe zawodowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:51
- Pandemia - paradoksalnie - ułatwiła wielu freelancerom życie. Dzięki temu, że praca zdalna stała się codziennością ludzie odkryli, że mogą pracować równie dobrze dla klienta z Krakowa jak i dla klienta z Londynu, bez konieczności przemieszczania się - wyliczał bloger Michał Barczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń