Białe szaleństwo, aprofobia i samochody elektryczne - Czwórka popołudniem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 09:15
Jak dobrze przygotować się do szusowania? O tym powiemy w pierwszej części audycji. Potem sprawdzimy czym jest aprofobia i jak radzą sobie samochody elektryczne zimą.
Przed wyjazdem na narty warto zadbać o dobre przygotowanie i kondycję
Przed wyjazdem na narty warto zadbać o dobre przygotowanie i kondycję Foto: shutterstock/Lukas Gojda

Ferie w pełni, a zaśnieżone stoki kuszą obietnicą białego szaleństwa. Żeby jednak wyjazd był udany trzeba się do niego odpowiednio przygotować i zadbać o sprzęt. Jak przekonywał w Czwórce Piotr Tekiel, trener i instruktor narciarstwa alpejskiego, założyciel licencjonowanej szkoły Fabryka Narciarzy, wbrew stereotypowi odpowiednie buty są ważniejsze niż… narty. I choć z nazwy wynika, że jeździmy "na nartach" to warto wiedzieć, że najważniejszym elementem sprzętu narciarskiego są buty.

- Należy zacząć od dobrania odpowiedniego rozmiaru. Z doświadczenia wiem, że początkującym narciarzom częściej zdarza się wybierać buty, które są za duże. Prawdopodobnie wydaje nam się, że miejsca w bucie powinno być tyle, żeby zmieściła się w nim gruba skarpeta. To mit - przekonywał.

W najbliższym wydaniu audycji sprawdzimy na co jeszcze warto zwrócić uwagę i podpowiemy jak samodzielnie przygotować narty tak, żeby podczas szusowania mieć jak najwięcej frajdy. Bo przecież obok dobrej formy, pogody, doskonałych warunków, humoru i towarzystwa, dobrze przygotowany sprzęt jest gwarancją udanej zabawy.

W czwartkowe popołudnie nasz reporter Szymon Jaworski przyjrzy się również zjawisku jakim jest aporofobia. Z definicji jest to strach przed biednymi, oraz lęk który odczuwają ludzie w stosunku do osób zmagających się z problemami finansowymi. Sprawdzimy kogo dotyka i jak sobie z nim radzić. 

W drugiej części audycji przyjrzymy się także samochodom elektrycznym. W cyklu "Po drodze" Mateusz Kulik sprawdzi, czy elektryk zimą jest bardziej uciążliwy. Wśród właścicieli tych pojazdów zdania są podzielone. Wraz ze spadkiem temperatury pojazdy elektryczne wymagają więcej energii na utrzymanie ogniwa w optymalnych warunkach. To może mieć wpływ na zasięg tych aut i go zmniejszać. Jednak właściciele tych aut nie mają jednoznacznego zdania na temat uciążliwości takiego rozwiązania zimą. Jakie są opinie kierowców i ekspertów? To sprawdzimy po godz. 18.00

Zaprosimy także na serwis kulturalny i serwis muzyczny.

Zobacz także:

***

Na audycję TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem zapraszamy w czwartek (03.02) po godz. 17.05. Program poprowadzi Jan Olejniczak.

aw

Czytaj także

Zimowy wyjazd w góry. Jak przewozić sprzęt narciarski?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 11:00
Przed nami czas zimowych ferii. Wielu kierowców wybierze się na południe Polski lub za granicę, aby posmakować białego szaleństwa na nartach i desce snowboardowej. Jak prawidłowo przewozić sprzęt, aby go nie uszkodzić, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w czasie jazdy? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od muzy Grubsona i szaleństwo na stoku. To już ostatni weekend ferii!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 06:00
Podczas tych ferii sięgaliśmy do takich książek, jak "Grubson. Na szczycie", czy do "Antologii polskiego rapu", rozwiązywaliśemy mrożące krew w żyłach zagadki z całego świata, ale sprawdzaliśmy też, co warto zobaczyć w najpiękniejszych miastach w Polsce i na których stokach koniecznie poszusować. Muzycznie, sportowo, ale i odrobinę naukowo - kończymy ferie z przytupem!
rozwiń zwiń