Nowe Technologie

"Edukacja i świadomi rodzice kluczem do cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży". Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 14:30
Obchodzony 6 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu to specjalne święto, ustanowione, aby pomóc w podnoszeniu świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci, przede wszystkim dzieci i młodzieży. - Jeśli wiemy, co nasze dzieci robią, czym się zajmują i co je interesuje, to jest to więź, na której możemy zbudować większe bezpieczeństwo dzieci w świecie internetu - mówi Mikołaj Foks, autor bloga ZawodOjciec.pl, członek Rady Doradczej Rodziców NASK, która zajmuje się cyberprofilaktyką. Dodaje, że niezbędna jest lepsza edukacja zarówno dzieci, jak i rodziców w kwestii nowych technologii.
Zarówno dzieci, jak i rodzice powinni być świadomi zagrożeń w internecie.
Zarówno dzieci, jak i rodzice powinni być świadomi zagrożeń w internecie.Foto: Anatoliy Karlyuk/shutterstoc.com

"Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu" to hasło Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), który obchodzony jest w ponad 180 krajach na całym świecie, a w Polsce od 2005 r. W tym dniu inaugurowanych jest wielu działań i inicjatyw, które są zaplanowane do końca marca, a wiele rozwiązań wprowadzanych na stałe.

Głównym elementem DBI są wszelkiego rodzaju inicjatywy edukacyjne, których celem jest promocja bezpiecznego korzystania z sieci. To właśnie na wymiar edukacyjny tego dnia wskazują eksperci.

- Rodzice wiedzą zdecydowanie za mało na temat tego, w jaki sposób ich dzieci korzystają z internetu. Potrzeba z jednej strony edukacji dzieci, żeby lepiej rozumiały, jak internet działa i jakie zagrożenia na nie czyhają, ale także w jaki sposób wykorzystać potencjał internetu w sposób bezpieczny. Z drugiej strony bardzo potrzeba edukacji rodziców - podkreśla Mikołaj Foks, autor bloga ZawodOjciec.pl, członek Rady Doradczej Rodziców NASK, która zajmuje się cyberprofilaktyką.

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji

Jak dodaje, rodzice muszą wiedzieć o nowych narzędziach dostępnych w sieci, a z których mogą korzystać dzieci. - Nowinki wśród dzieci i młodzieży rozchodzą się bardzo szybko. Ważna jest świadomość narzędzi, które już znają nasze dzieci, albo które poznają za chwilę - wyjaśnia Foks, dodając, że aktualnie najważniejszym i niosącym największe wyzwania jest obszar sztucznej inteligencji (AI).


Posłuchaj
02:07 Dzien Bezpiecznego Internetu 1.mp3 Sztuczna inteligencja może być wykorzystana do tworzenia wirtualnych osobowości, które są używane do rozmów z dziećmi - ostrzega Mikołaj Foks, autor bloga ZawodOjciec.pl, członek Rady Doradczej Rodziców NASK

 

- Potrzebna jest świadomość, co można zrobić z wykorzystaniem platform do tworzenia tekstu, obrazów, ale też do tworzenia wirtualnych osobowości. To jest temat, który będzie się bardzo rozwijał, a o którym dzisiaj rodzice wiedzą bardzo niewiele. Można znaleźć w internecie osoby, z którymi dzieci mogą się spotkać, a które właściwie nie istnieją, bo są wytworem sztucznej inteligencji. Takie nieistniejące "osoby", mogą dzieciom opowiadać różne rzeczy, które niekoniecznie będą tym, co rodzice chcą, żeby dzieci słyszały - przestrzega ekspert.

Co zagraża dzieciom i młodzieży?

Cyberprzemoc i kradzież danych osobowych to dwa z największych zagrożeń dla dzieci w internecie. Cyberprzemoc obejmuje nękanie w internecie, włamania na konta, podszywanie się pod właściciela i publikowanie ośmieszających treści. Poważnym zagrożeniem jest wyłudzanie danych osobowych, ponieważ dzieci często nieświadomie dzielą się prywatnymi informacjami, jak numer telefonu, adres zamieszkania, nazwa szkoły, do której uczęszczają, co stwarza kolejne zagrożenia, dając pole do działania cyberprzestępców.

Dużym niebezpieczeństwem jest seksualizacja dzieci poprzez treści pornograficzne, czy uwodzenie w sieci, często niosące poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa i psychiki dzieci i młodzieży.

Niebezpieczne uzależnienie

Jak podkreśla Mikołaj Foks, wiele zagrożeń jest znanych w społeczeństwie i mogą być związane z aktywnością w mediach społecznościowych lub grach online. - Nadal poważnym zagrożeniem jest to, że dziecko może spotkać dorosłego, który będzie chciał je w jakiś sposób wykorzystać - przestrzega członek rady ds. cyberprofilaktyki.

Dodaje, że zagrożeniem może być także samo nadmierne korzystanie z sieci i urządzeń elektronicznych i uzależnienie od internetu, a większość platform internetowych jest budowana tak, by użytkownicy spędzali w nich jak najwięcej czasu.

- Dlatego bardzo ważna jest kwestia higieny cyfrowej, to znaczy umiejętność bycia w sieci w określonym czasie i później wylogowania się, odłożenia telefonu - zaznacza.

Kluczem do sukcesu relacja rodziców z dziećmi

Jak ocenia, uzależnienie cyfrowe, to dziś jedno z największych zagrożeń. - To jest zagrożenie, które dotyka zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych, a często też dzieci. Widząc dorosłych, dzieci uczą się, że tak naprawdę bycie z telefonem cały czas w ręku jest czymś w porządku - dodaje.


Posłuchaj
01:40 Dzien Bezpiecznego Internetu 2.mp3 - Najistotniejszą kwestią jest budowanie więzi między rodzicami a dziećmi, bo jeśli ta więź będzie, to jest większe prawdopodobieństwo, że z jakąś trudną sytuacją dziecko przyjdzie do rodzica - mówi Mikołaj Foks, autor bloga ZawodOjciec.pl, członek Rady Doradczej Rodziców NASK

 

- Najważniejsza jest obecność rodziców w życiu dzieci, w ich zainteresowaniach, pasjach, świadomość ich znajomych, ich relacji. Jeśli ten obszar znamy - ale nie inwigilujemy - wiemy, co nasze dzieci robią, czym się zajmują, co je interesuje, to wzmacniamy więź, na której możemy zbudować większe bezpieczeństwo dzieci w świecie internetu - wyjaśnia Mikołaj Foks.

Świętowanie Dnia Bezpiecznego Internetu

W Warszawie zorganizowana została gala Dnia Bezpiecznego Internetu, podczas której eksperci rozmawiają również na temat sztucznej inteligencji. - To powinna być duża, powszechna debata, do której zaproszeni są wszyscy - mówi Anna Rywczyńska z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

- Podchodzimy do AI jako do szansy, którą stanowi dla edukacji, lecz także jako do zagrożenia, bo jest to zupełnie nowe rozwiązanie. Teoretycznie znamy je od lat, ale ono zaczyna inaczej wyglądać. Wrócimy też do takich tematów, od których zaczynała się w ogóle debata w Polsce odnośnie do bezpieczeństwa dzieci, czyli tematu uwodzenia w internecie - dodała ekspertka.


Posłuchaj
02:11 DBI Gala eksperci.mp3 Przed ekspertami nowe wyzwania, o których rozmawiają podczas gali Dnia Bezpiecznego Internetu (IAR)

 

Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę podkreśla, że świat i zagrożenia czyhające w sieci bardzo się zmieniają. Początki DBI to czas bez smartfonów i mediów społecznościowych, pojawiły się zatem nowe zagrożenia, ich intensywność rośnie. - Wciąż jest o czym rozmawiać, by im zapobiegać - dodaje.

Podczas gali DBI specjaliści rozmawiali między innymi o budowaniu relacji w edukacji, o anonimowości w sieci i zagrożeniach z tego płynących oraz o szkole przyszłości.

Czytaj także:

Przemysław Goławski, iar, wmkor

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Media społecznościowe - jak zbierają o nas informacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 15:50
Media społecznościowe wiedzą o nas więcej, niżbyśmy chcieli ujawnić. Jak ostrzegają eksperci, niektóre aplikacje śledzą i monitorują działania użytkowników w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiele praktycznych przykładów". UOKiK wskazuje influencerom, jak powinni oznaczać treści reklamowe

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 15:23
Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych są już dostępne - przekazał urząd antymonopolowy. Dokument obejmuje m.in. definicje, regulacje prawne i przykłady oznaczania reklam na różnych platformach internetowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portale społecznościowe uzależniają. Kogo z nas najbardziej?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 11:44
Psychologowie z Uniwersytetu Gdańskiego przeanalizowali w mediach społecznościowych ponad 35 tys. kont z 32 krajów świata oraz cechy osobowościowe ich użytkowników. Okazało się, że im bardziej jesteśmy narcystyczni, tym większe jest prawdopodobieństwo, że uzależnimy się od korzystania z portali społecznościowych.
rozwiń zwiń