Polskie Radio

Nowości wydawnicze i odkrycia naukowe. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 19:00
Powiemy o tym, jak praca zdalna i hybrydowa zmieniły sytuację na rynku. Sprawdzimy kiedy homo sapiens zaczął się ubierać i czy pewność siebie można wytrenować. Przyjrzymy się projektowi "Moniuszko_150" i granicom literackiej i narracyjnej wolności w pracy reportera. Wieczorem zapraszamy na spotkanie ze sztuką Aborygenów w Jedynce, na koncerty z muzyką Bacha w Dwójce i na reportaż o barberze z Poznania w Trójce. Czwórka zaprasza na sety twórców Carbon Silesia oraz Snowfestu, a Polskie Radio 24 na rozmowy o ochronie ukraińskiej sztuki. Z kolei Polskie Radio Dzieciom zajmie się problemami psychologicznymi dzieci po pandemii i po wybuchu wojny na Ukrainie.
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia.
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia. Foto: Małgosia Sas/Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 


06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Piotr Gociek

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 Radosław Fogiel, poseł PiS i zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości, poseł a o godzinie 8.15 - Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

W audycji m.in. o pracy zdalnej i hybrydowej, które w trakcie pandemii stały się codziennością i w poważny sposób zmieniła sytuację na rynku pracy; do tego stopnia, że zapisy o możliwości jej wykonywania na stałe znajdą się w Kodeksie Pracy. Poza tym o wiosennych ziołach w ogrodzie i na talerzu. Czosnek niedźwiedzi, lubczyk, kolendra i wiele innych – dlaczego warto je włączyć do naszej diety nie tylko wiosną. Gość Magdalena Katarasińska - dietetyk kliniczny. Ponadto, konkursy, słuchowisko oraz kolejne propozycje lektur do "Lata z Radiem".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

W audycji po godzinie 14.00 wyemitujemy rozmowę Pawła Sztompkego z naszym jedynkowym słuchaczem, który usłyszawszy o akcji "Gdzie Jest czarny neseser?", przyniósł do radia "metalofony".

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

* Kiedy człowiek zaczął się ubierać? Archeologiczne dowody na obecność odzienia są stosunkowo młode, ale naukowcy skłaniają się ku tezie, że homo sapiens zaczął zakrywać swoją nagość jeszcze w Afryce, zanim opuścił ten kontynent. Żaden z materiałów organicznych, który mógł wówczas chronić ludzkie ciało oczywiście się nie zachował. Aby zatem rozwiązać tę zagadkę, badacze prowadzą naukowe śledztwo opierając się na kilku poszlakach. O umiejętności obrabiania skór zwierzęcych świadczą wyspecjalizowane narzędzia, które liczą sobie ok. 90 tys. lat, a zostały odnalezione w jednej z marokańskich jaskiń. Na 40 tysięcy lat datuje się natomiast igłę, którą - jak się przypuszcza - zszywano zwierzęce skóry.

Bardzo nietypową wskazówką może być też historia wszy. Genetycy z Instytutu Maxa Plancka w Berlinie dowiedli, że wesz ubraniowa, która wyewoluowała ze wszy głowowej - mogła pojawić się nawet 190 tys. lat temu. A jeśli tak, to znaczy, że już wówczas musiały istnieć okrycia, w których te pasożyty znalazły swój habitat. O tym dr hab. Agata Ulanowska z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

* Aborygeńska sztuka. Najstarsze aborygeńskie malarstwo naskalne datowane jest na co najmniej 20 tys. lat. W ten sposób rdzenni mieszkańcy Australii utrwalali i przekazywali następnym pokoleniom swój świat mitów, legend i historii plemiennej. Dopiero na początku lat 70-tych ub. wieku te motywy - nośniki wiedzy tajemnej, dotąd niedostępne dla postronnych - zostały po raz pierwszy utrwalone na płótnie za pomocą farb. I tak narodziło się współczesne malarstwo aborygeńskie, niezwykle cenione na rynku sztuki. Papunya Tula to osada położona na pustyni, w sercu Australii. W 1971 r. przybył tam nauczyciel Geoffrey Bardon, który zachęcił mieszkańców, by swoje rysunki malowali na trwalszym materiale niż skała, piasek czy własne ciało. Zapoznał ich z płótnem, podarował farby i pędzle. Od tej pory zaczęły powstawać dzieła malarskie trafiające na rynek sztuki, a w kolejnej dekadzie australijskie muzea organizowały już pierwsze wernisaże aborygeńskich artystów. W 2007 r padł rekord aukcyjny – za dzieło Clifforda Possum Tjapaltjarri’ego zapłacono 2,4 mln dolarów. O tym w rozmowie z Iwoną Pruszyńską - kolekcjonerką i znawczynią sztuki Aborygenów, prawniczką mieszkająca w Australii i w Polsce.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 31.05 "Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką" Anatola France'a.

Przekład Jan Sten, adaptacja Bożena Albrecht, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Jacek Kacperek. Wystąpili m. in. Sławomir Pacek, Witold Pyrkosz, Zdzisław Wardejn, Joanna Jędryka i Krzysztof Kołbasiuk.

21.45 - do 12.06 "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - od 25.04 "Opowieści Artura Gordona Pyma" Edgara Allana Poe w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (Radiobook).


logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Roman Chojnacki "Pasterz słoneczników" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki (4.06.2022)

Stanisław Moniuszko Halka - Aria Janusza, Pieśń Halki oraz duet Halki i Janusza, wyk. Halina Słoniowska - sopran, Andrzej Hiolski - baryton, Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Zdzisław Górzyński, Aria Jontka z IV aktu, Flis – Aria Franka,wyk. Wiesław Ochman – tenor, Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Zdzisław Górzyński, Hrabina - Pieśń Chorążego, Aria Kazimierza z I aktu, Piosnka Broni z II aktu, Arii Hrabiny z III aktu, wyk: Edmund Kossowski, Kazimierz Pustelak, Agnieszka Kossakowska i Halina Słonicka, Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Mieczysław Mierzejewski, Straszny Dwór - Aria Miecznika z II aktu, wyk. Andrzej Hiolski – baryton, Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Witold Rowicki, Aria Stefana z III aktu, wyk. Bogdan Paprocki – tenor, Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Witold Rowicki, Aria Skołuby z III aktu, wyk. Bernard Ładysz – bas, Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Witold Rowicki

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Bach, Schumann, Haydn, Brahms, Gesualdo , Mozart, Gregorc, Schubert, Fasch

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki (4.06.2022)

Stanisław Moniuszko Msza łacińska Es-dur, wyk. Ewa Majcherczyk – sopran, Elwira Janasik – mezzosopran, Andrzej Lampert – tenor, Jarosław Bręk – bas, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza, Piotr Wilczyński – organy, Stanisław Moniuszko I Kwartet smyczkowy d-moll, wyk.: Kwartet Camerata: Włodzimierz Promiński - I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz - II skrzypce, Piotr Reichert - altówka i Roman Hoffmann – wiolonczela, Stanisław Moniuszko Pieśni ze Śpiewników domowych, Urszula Kryger – mezzosopran, Katarzyna Jankowska – fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek  

Zaczynali jako prywatna grupa zapaleńców w małej, zrujnowanej salce, z "pożyczaną" orkiestrą i śpiewakami, a dziś wystawiają spektakle w nowoczesnym wnętrzu jak monumentalne dzieło "Król Roger". Historia tej opery to realizacja ponad 200 premier z bardzo zróżnicowanego repertuaru. Jest jedynym teatrem operowym, który posiada w repertuarze wszystkie opery Stanisława Moniuszki. Z każdą premierą podnoszą sobie poprzeczkę. Od 65 lat. O wydarzeniach związanych z jubileuszem Opery na Zamku w Szczecinie opowie jej dyrektor Jacek Jekiel. Spotkanie o godz. 9.30.

W audycji także: o spektaklu w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie: "Strasznie śmieszne na podstawie Okropnie smutne" w reż. Ewy Kaim; o projekcie "Moniuszko_150" oraz felieton językowy Bartka Chacińskiego​.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Rodzeństwo: Fanny i Felix Mendelssohn

11.10-12.00 - Felix Mendelssohn-Bartholdy Koncert fortepianowy g-moll op. 23, Lars Vogt – fortepian, Orchestre de Chambre de Paris

12.05-12.45 - Moniuszko - pieśni

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" (premiera) / Kazimierz Orłoś - opr. Dorota Gacek

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Zbigniewa Pilcha, solista: Jakub Jakowicz – skrzypce (Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, 06.05.2011)

Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61, Józef Haydn Symfonia Es-dur Hob. I/103 „Z werblem na kotłach”

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Nad rzeką, której nie ma - to relacja z podróży w poprzek Ameryki Południowej. Napisana w zwięzłym, reporterskim stylu, zilustrowana licznymi fotografiami, odkrywa przed czytelnikiem prawdziwe oblicze kontynentu oraz różne aspekty podróżowania (też takie, o których zazwyczaj się nie mówi). Książka barwna, momentami filozoficzna, wzbogacona wieloma informacjami dotyczącymi przyrody, architektury, historii, kultury i sytuacji społecznej oraz ciemnej strony kontynentu - mafii narkotyków. Spotkanie z autorem - Grzegorzem Kaplą o godz. 16.30. Ponadto w audycji wystawa "I Was Lookin’ Back w Krakowie i malarstwa Kateryny Lysovenko w Białymstoku oraz omówienie koncertu w Amsterdamie pod dyrekcją Marzeny Diakun.​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Mariusz Szczygieł - aut. Paweł Siwek 

"»Rzeczy bez formy są bezwstydne« - powiedziała kiedyś zagadkowo Hanna Krall. Dla mnie forma to spoiwo, które chroni nas przed rozpadem. Dlatego forma w reportażu jest jedną z głównych bohaterek tej książki" - napisał Mariusz Szczygieł we wstępie do swojej najnowszej publikacji, która właśnie się ukazuje. "Fakty muszą zatańczyć" to esej, który powstał z miłości do reportażu. Jakie są granice literackiej i narracyjnej wolności w pracy reportera? Dlaczego nieodpowiednio podane fakty nie zwrócą uwagi czytelnika? Czy mierzenie się z własną – reportera i cudzą – świadka – pamięcią jest z góry skazane na porażkę? "Słowo w reportażu pełni funkcję świadka. Niestety, świadek czasem mija się z prawdą, chociaż przysięgał, że nie skłamie – pisze Mariusz Szczygieł. – My, reporterzy i reporterki, jesteśmy w potrójnym klinczu (…) Z jednej strony jest świat, którego kołem zamachowym bywa kłamstwo, i są rozmówcy o niestabilnej pamięci. Z drugiej – mamy tylko siebie: nasze oczy, nasze uszy i nasze mózgi, a więc bardzo ograniczony aparat postrzegania. Z trzeciej – nieobiektywny, uznaniowy język, który nie umie być wiarygodnym świadkiem”. Jak w takim razie mistrzowie reportażu wychodzą z potrójnego klinczu? 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert zespołu Le Banquet Céleste pod dyrekcją Damiena Guillona (Saintes, 21.07.2020). Jan Sebastian Bach Wer sich selbst erhöhet, der soll erniedriget werden BWV 47, O Ewigkeit, du Donnerwort BWV 60, Jesu, der du meine Seele BWV 78

Koncert zespołu Barokkanerne (Oslo, 17.03.2021). Jan Sebastian Bach Missa brevis g-moll BWV 235, Missa brevis A-dur BWV 234

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Opowieści okrutne - aut. Aldona Łaniewska-Wołłk 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Polskie gwiazdy opery - prowadzi Piotr Nędzyński

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Towarzysz Nachman", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Charles Dickens "Klub Pickwicka", czyta Wiesław Michnikowski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński

Wspomnienie 21 urodzin Igi Świątek i Dnia Bociana. ​W audycji powrót - po wojennej odsłonie - do pierwotnej formuły rozmów o trudnych ludzkich sprawach. Bez gotowych recept, ani odpowiedzi - rozmowy między innymi o smutku i przygnębieniu, które pojawiają się bez oczywistego powodu.

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała


03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Łukasz Szwed

05.00-06.00 - "Trójka budzi / soul & funk" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara 

W Światowy Dzień Bez Tytoniu zwracamy uwagę na powszechność nałogu palenia papierosów i jego destruktywne skutki zdrowotne. W audycji także o wykwalifikowanych pracownikach fizycznych, którzy w naszym kraju są tak nieliczni, że ich podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Wpływ na ten stan miała częściowa likwidacja szkół zawodowych. Poza tym o akcji "Gdzie jest czarny neseser?", która przynosi pierwsze efekty.  

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji zajrzymy do książki "Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek", sprawdzimy co znajduje się w programie 62 Krakowskiego Festiwalu Filmowego i przyjrzymy się wystawie "Artykuły dekoracyjne” w Centrum Kultury w Lublinie. Ponadto powiemy o projekcie "Spacerownik" Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim oraz o wystawie zdjęć reportera wojennego Maksa Levina w krakowskim MOCAK-u. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o szacunkach, mówiących że nawet 30% żywności, która trafia na rynek jest zafałszowana lub podrabiana. Sprawdzimy też czy algorytmy sztucznej inteligencji mogą zastąpić dyrygenta, jaka jest szansa, że instrumenty nauczą się same grać i co różniłoby muzykę pisaną przez automat i przez człowieka? Powiemy też o studentach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy opracowują spersonalizowaną protezę stopy przeznaczonej do wspinaczki ściankowej.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski

18.45 - Reportaż w Trójce / "Barber" Grażyny Wielowieyskiej. To opowieść o urodzonym w Poznaniu 50-latku. Pan Adam od dziecka wiedział, że chce być męskim fryzjerem, ale też już od najmłodszych lat interesował się historią powszechną i był wrażliwy na dźwięki muzyki rockowej. Pierwsza pasja została odziedziczona po dziadku, Władysławie Bartkowiaku, który w czasie okupacji niemieckiej, w Kołobrzegu był fryzjerem. Drugie zainteresowanie zostało w spadku po ojcu - muzyku jeżyckich zespołów bigbitowych.

Pierwszy zespół o nazwie Topór założył z bratem i kolegami z osiedla. Adam pisał teksty i grał na perkusji. Potem były kolejne kapele w podobnej konwencji. Równolegle uczył się w zawodzie fryzjera i zdobył tytuł czeladnika. W 1992 roku zdał maturę i egzamin technika fryzjerstwa, a trzy lata później zdobył tytuł mistrzowski. W 2000 roku, współzałożył swój pierwszy zakład fryzjerski, a od 2016 roku prowadzi "Jamę". W 2018 roku przez trzy lata uczył w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu eksperymentu pedagogicznego - "fryzjer męski barber", który zakończył się wyjątkowym w skali kraju a nawet Europy egzaminem czeladniczym z fryzjerstwa męskiego. W 2018 roku w poznańskim wydawnictwie Zysk i S-ka ukazała się jego pierwsza, pięknie wydana, książka "Fryzjer męski", podsumowująca ponad trzydziestoletnią pracę w zawodzie, a w 2020 roku - druga "Następny, proszę". W życiu pana Adama, bardzo ważną rolę odgrywa rodzina - żona i czwórka dzieci. Oni też związani są z tym miejscem i zakręceni na punkcie fryzjerstwa męskiego.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski 

W audycji o polskich kobietach, matkach, społeczniczkach, patriotkach - punktem wyjścia do szerszej dyskusji jest śmierć Marii Mireckiej–Loryś, pseudonim Marta (miała 106 lat). Wśród gości m.in. prof. Jan Żaryn, minister Jan Dziedziczak, Paweł Nowacki - producent filmu "Boża przemytniczka" oraz Apolonia Gołębiewska - autorka filmu o Pani Marii, który zrealizowała na konkurs wiedzy o historii najnowszej.  

22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski


23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

W Krakowie trwa jubileuszowy, dwudziesty już Miesiąc Fotografii. Tegoroczna edycja festiwalu to wystawy, przeglądy porfolio, spotkania i warsztaty z artystami. To także cykl wydarzeń solidarnościowych, realizowanych z fotografami z Ukrainy i Białorusi. Po raz kolejny organizatorzy zapraszają do obejrzenia sekcji ShowOFF. To część festiwalu, w ramach której prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórców, wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Miesiąc Fotografii w Krakowie potrwa do 26 czerwca. Gościem w audycji będzie Tomasz Gutkowski, prezes Fundacji Sztuk Wizualnych.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Czy w dobie konfliktu, gdy zagrożone jest ludzkie życie, należy przejmować się tym, co stanowi jego - życia - "ozdobę"? "Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy" - można by zacytować słynne zdanie z "Lilli Wenedy" Juliusza Słowackiego. W czasie, gdy Ukraina, kosztem wielu istnień ludzkich, opiera się rosyjskiej agresji, mało kto myśli o ratowaniu dóbr kultury. Co dzieje się z tamtejszymi muzeami i przechowywanymi tam eksponatami oraz zbiorami? W Polskim Radiu 24 opowie o tym Wojciech Kowalski, dyplomata, były pełnomocnik MSZ do spraw rewindykacji kultury, profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ambasador tytularny; powołany przez MKiDN do ochrony dóbr kulturalnych Ukrainy​.


logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W audycji o projekcie Ministerstwa Cyfryzacji mający poprawić wygodę korzystania z aplikacji mObywatel. Porozmawiamy też o tym, że pokolenie Z właśnie wchodzi na rynek pracy i o co ukazuje raport "Pragmatyczni idealiści, czyli Generacja Z w branży kreatywnej".

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar 

W audycji o nowych studiach podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - Cyber Science, o konkursie dla młodych inżynierów KOKOS oraz o konferencji Our Future Forum, która odbędzie się w dniach 3-4 czerwca br. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Organizatorzy spodziewają się ponad 300 uczestników - polskich studentów i absolwentów najlepszych zagranicznych uczelni, którzy chcą włączyć się w dyskusję na ważne dla młodego pokolenia tematy.  

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan 

Dzień bez Papierosa - już w latach 60' ubiegłego wieku wielkie koncerny tytoniowe miały świadomość szkodliwości nałogu tytoniowego. Rozpoczęły się wtedy prace nad "zdrowszym" zamiennikiem papierosów. Ponad dekadę temu do sprzedaży trafiły e-papierosy. Teraz nikotynowych wynalazków jest więcej. Światowa Organizacja Zdrowia jakiś czas temu ogłosiła pandemię palenia i opublikowała czarne prognozy. Do 2050 roku liczba zgonów z powodu palenia wzrośnie, sięgając 600 milionów. Jaki wpływ na zdrowie mają e-papierosy? Czy droga do rzucenia papierosów może prowadzi przez tytoniowe nowinki? 

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak 

Jak na co dzień funkcjonują osoby starsze z zaburzeniami wzroku i słuchu? Mogą się o tym przekonać studenci Akademii WSB, którzy do dyspozycji w ramach zajęć mają "symulator starości". Oprogramowanie, dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości, umożliwia symulację codziennego funkcjonowania osób starszych na przykładzie wizyty w wirtualnym urzędzie. 

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / Last Robots 

Last Robots - warszawski duet producencko-didżejski, który współtworzą Norbert Borzym (Bert) i Igor Fleiszer (I-Robot). Igor jest organizatorem festiwalu Carbon Silesia oraz Snowfestu.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek 

Czy pewność siebie można wytrenować i czy to prawda, że wystarczą dwie minuty, aby dzięki postawie ciała zmienić stan umysłu? Zapytamy o to Grzegorza Gustawa, psychologa organizacji, trenera i mentora z Instytutu Psychologii Biznesu. 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski 

Porozmawiamy o kolejnej dyscyplinie igrzysk sportów nieolimpijskich The World Games, a konkretnie o squashu. Czy Polska ma tu szansę na medal?

00.00 - 01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski

Gościem szaman ludu Sami z Norwegii, Torgeir Vassvik, który wydał właśnie płytę opartą o progresywne impresje starożytnej kultury Sami. Kim są Lapończycy, a kim Saamowie?


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - Książka w Czwórce - "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" Anny Kamińskiej. Fragmenty biografii czyta Marta Wągrocka z Teatru Narodowego.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Bywają różne, nakręcane, na baterie, a nawet napędzane powietrzem. Zegarek nie tylko wskazuje czas – to także pewien element ubioru, biżuterii. Czy wiecie, że w siedemnastym wieku czasomierze podawały niedokładny czas o jakieś 15 minut do przodu lub do tyłu. Wszystko zmieniło się dzięki Christianowi Huygensowi, który stworzył pomysł zegara wahadłowego, dzięki czemu przekłamywanie czasomierza udało się zmniejszyć do 15 sekund na dobę. To była prawdziwa rewolucja! Obecnie najdokładniejszy zegar funkcjonuje w Kolorado. 31 maja 1859 roku w Londynie uruchomiono zegar Big Ben. I z tej okazji opowiemy o różnych zegarach.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Przygotowania do Dnia Dziecka. Leszek i Miś Michaś opowiadają o tym jak kiedyś dzieci świętowały swój dzień.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - "Szczęśliwy dom, gdzie boćki są" - bociany pojawiały się w wielu ludowych wierzeniach. Sądzono, że przylot bocianów ma magiczne znaczenie i z tej okazji ze specjalnego ciasta wypiekano "bocianie łapki". Wszystko to miało zapewnić urodzaj i dostatek. Bociany, jak sądzono, osiedlały się tylko tam, gdzie istnieje dobra energia. Uważano, że dom, na którym jest bocianie gniazdo, nigdy nie spłonie - bocianie gniazdo na dachu chałupy chroni ją przed piorunami i pożarem.  W Dzień bociana białego porozmawiamy o tym wyjątkowym ptaku.

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Na co zwracać uwagę, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie? Dzieci zawsze powinny korzystać z Internetu pod opieką dorosłych, nie nawiązywać kontaktu z nieznajomymi w sieci, nie udostępniać swoich danych obcym. Gość: Julia Piechna z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

* Problemy psychologiczne i pedagogiczne dzieci jako pokłosie pandemii i wojny na Ukrainie. W dyskusji opowiemy o reakcjach i zachowaniach dzieci, które nauczyciele obserwują w szkole. Dowiemy się jakie działania pomocowe może realizować szkoła i jak może wspierać rodziców w trosce o dobrostan zdrowia dziecka.

* Dzień Dziecka to nie tylko uśmiech, prezenty i duża dawka informacji w mediach. Przed Dniem Dziecka zastanowimy się jakimi narzędziami wychowawczymi dysponuje pedagogika realistyczna i co daje dla dobra dziecka metanoja, będąca efektem wychowania i kształcenia. Informacje będą przydatne dla nauczycieli i rodziców. Eksperci: Danuta Kozakiewicz- historyk, pedagog, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie oraz Janina Dróżdż- psycholog.


logo

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska [PREMIERA]   

Bohaterem odcinka jest Carlos Kleiber.

19.00 - "Alternatywa Konkursowa" [PREMIERA]

Zapraszamy na pierwszą audycję specjalną z cyklu Alternatywa Konkursowa, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński - przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii Impromptu, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Impromptus Fryderyka Chopina.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor naszkicuje portret jednej z największych indywidualności pianistycznych XX wieku - Shury Cherkassky’ego. W programie m.in. Sonata h-moll i Etiudy op. 10 Fryderyka Chopina.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Uroczysta gala już w czwartek!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 06:00
Znamy finałową dziesiątkę plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022. Wśród najlepszych znaleźli się studenci, działacze społeczni, pedagodzy, ale także kierowcy kartingowi i piloci samolotów. Słuchacze Czwórki oddali swe głosy. Na uroczystą Galę, na której poznamy Nieprzeciętnego 2022 zapraszamy już w czwartek, 23 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowy koncert "To, co najpiękniejsze – Dzieciom" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 21:20
Uroczystym koncertem "To, co najpiękniejsze – Dzieciom", podczas którego mogliśmy wysłuchać Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie oraz Kiev Piano Duo, a także znakomitego zespołu ukraińskojęzycznego Krajka, zwieńczyliśmy akcję "Matki Matkom". Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Orłoś opisuje życie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 13:00
– "Cudowną melinę" pisałem na podstawie swoich doświadczeń z pobytu w Bieszczadach, gdzie pracowałem jako radca prawny w biurze budowanej w latach 60. zapory na Sanie i elektrowni wodnej. Miałem kontakt z miasteczkami powiatowymi, poznawałem stosunki tam panujące i na tej podstawie w 1971 roku zacząłem pisać swoją pierwszą powieść – wspominał w Dwójce Kazimierz Orłoś, który był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w Przemyślu na częstotliwości 98,6 FM

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 11:01
Polskie Radio rozpoczęło w Przemyślu nadawanie audycji swojej specjalnej anteny - Polskiego Radia dla Ukrainy. W 24-godzinnym programie znajdą się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, tego, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również praktyczne i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski - gdzie udać się po pomoc oraz w jaki sposób załatwić formalności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdzie jest czarny neseser?". Słuchacz Programu 1 odnalazł trzy płyty PR z 1939 r.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 16:54
- To są trzy płyty, które kupiłem około 15 lat temu na bazarze w Krakowie. Na jednej z nich jest nagranie wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Lerski. Słuchacz Jedynki odpowiedział na zainicjowane przez Polskie Radio poszukiwania zaginionych we wrześniu 1939 roku płyt i nagrań. Dzięki niemu możemy się pochwalić pierwszymi efektami akcji "Gdzie jest czarny neseser?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śladami Karin Stanek. Kasia Moś wystąpiła na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 21:20
Kilka dni temu wydała album z piosenkami niezapomnianej Karin Stanek, a w niedzielny wieczór Kasia Moś, razem ze swoim niezwykłym, ubranym na pomarańczowo zespołem, zaczarowała Studio im. Agnieszki Osieckiej, dając fantastyczny koncert. 
rozwiń zwiń