Polskie Radio Dzieciom

Opieka nad chorym w rodzinie. Jak prosić o pomoc będąc opiekunem?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 17:04
Jak wynika z badań niemal połowa opiekunów czuje bezradność, bezsilność, która potrafi paraliżować skuteczność działań opiekuńczych. Taki długo trwający stan może prowadzić do apatii, a nawet do depresji. Czy proszenie o pomoc w takiej sytuacji jest oznaką siły czy słabości? Aby móc być dobrym wsparciem dla kogoś, trzeba również zadbać o siebie. Mimo to opiekunowie często rezygnują z własnego życia, pracy i przyjemności, stając się pielęgniarką, dietetykiem, psychologiem i wieloma innymi w jednej osobie. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: thodonal88/Shutterstock.com

- Towarzyszenie osobie, która choruje, która wymaga opieki całodobowej jest bardzo trudne. Chodź brzmi to kontrowersyjnie, czasem opiekunowie mają trudniej niż sam pacjent, dlatego że mierzą się niejednokrotnie ze swoją bezradnością, ale także niejednokrotnie emocje, które towarzyszą są bardzo podobne, tam też jest lęk, strach - tłumaczyła Adrianna Sobol. Czasem te emocje opiekunowie przezywają ze zdwojoną siłą, gdyż starają się zdjąć cierpienie z chorego i wziąć je na własne barki.  

Na opiekuna spada wiele obowiązków. Jednym z nich jest zadbanie o prawidłowe żywienie. Jednym z filarów leczenia i rekonwalescencji jest właściwe odżywianie. Tymczasem co trzeci pacjent opuszcza szpital z niedożywieniem.   

Posłuchaj
59:39 2023_06_20 21_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Opieka nad chorym w rodzinie. Jak prosić o pomoc będąc opiekunem?Strefa Rodzica 20 czerwca godz. 21:00

- W czasie choroby zmienia się zapotrzebowanie na składniki, zmieniają się trochę szlaki metaboliczne, te osoby nie mają ochoty na jedzenie, pomino że wiedzą, że powinny i problemem jest to, że nie wiemy, co w tej sytuacji zrobić. Dużym wsparciem dla takiego pacjenta i jego rodziny jest żywienie medyczne, które spełnia zapotrzebowanie pacjenta na składniki. - Często nie zdajemy sobie sprawy, że zapotrzebowanie na przykład na białko w czasie choroby może wzrosnąć nawet dwukrotnie. To jest bardzo trudne do dostarczenia – mówiła dr Maja Czerwińska.

- Czasami bardzo ważne jest to, żeby włączyć do opieki kogoś obcego, kto nie jest tak zaangażowany emocjonalnie, pozwolić na dostęp do profesjonalnego wsparcia chociażby w takiej podstawowej higienicznej opiece nad pacjentem – dodała Anna Sobol. Nie jest to poddanie się w roli opiekuna, a wręcz odwrotnie. O tym, jak prosić o pomoc będąc opiekunem i gdzie tej pomocy szukać w załączonej audycji. Zachęcamy do wysłuchania. 

Audycja Strefa Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: Adrianna Sobol – psycholog i psychoonkolog, dr n. med. i dr n. o zdr. Maja Czerwińska-dietetyk kliniczny, Łukasz Kłos, fizjoterapeuta, dr n. med. Paweł Kabata - chirurg onkolog, ekspert żywienia klinicznego
Data emisji: 20.06.2023
Godzina emisji: 21:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZZobacz także
Czytaj także

Opiekun chorego. Całodobowy stróż

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 21:11
W przypadku obłożnie chorych, cała uwaga społeczeństwa koncentruje się wokół ich choroby i związanego z nią cierpienia. Na drugim planie jawi się cichy opiekun, który posłusznie wykonuje rutynowe obowiązki. Czy w takich momentach zastanawiamy się ile poświęcenia kosztuje opiekuna taka całodobowa pomoc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim jest asystent zdrowienia?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 14:55
Asystent zdrowienia jest bardzo ważnym elementem psychiatrii i pełni istotną, choć dosyć nową, rolę w procesie zdrowienia psychicznego. Jest to ekspert, który dzięki swojemu własnemu przepracowanemu doświadczeniu kryzysu psychicznego pomaga zdrowieć innym i wspiera ich najbliższych. Rolą asystenta jest także edukowanie społeczeństwa w kwestii kryzysu psychicznego. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Henczak, asystent zdrowienia, opowiedział o swoim kryzysie psychicznym, który przyszedł niespodziewanie, gdy Krzysztof był młodym, zdrowym, ambitnym i pracowitym chłopakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złote standardy zachowania zdrowia w rodzinie. Jak zachować w zdrowiu całą wielopokoleniową rodzinę?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 12:43
Żyjemy w świecie pełnym ułatwień, które, choć wygodne, nie zawsze wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Przede wszystkim mniej się ruszamy. Zamiast schodów wybieramy windę, spacer zastępujemy samochodem i coraz częściej zamawiamy jedzenie z dostawą do domu. Nie zawsze są to też najzdrowsze wybory żywieniowe. 
rozwiń zwiń