Redakcja Programów Katolickich

"Nowa wrażliwość Kościoła". 7 lat pontyfikatu papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 11:50
13 marca 2013 r. 76-letni wówczas kard. Jorge Mario Bergoglio SJ z Argentyny został wybrany na papieża. Jest 266. biskupem Rzymu, pierwszym papieżem z Ameryki i pierwszym papieżem jezuitą. 
Audio
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

 - Statystyki nie są najważniejsze - w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl zwraca uwagę o. Andrzej Majewski, jezuita.

Kard. Jorge Mario Bergoglio SJ został wybrany na następcę św. Piotra w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu. Przybrał imię Franciszek. Pierwszy dokument papieża - adhortacja apostolska Evangelii gaudium (Radość Ewangelii) z listopada 2013 r., uznawany jest za program całego pontyfikatu.

Ewangelia

papiez-Franciszek-audiencja-pap-1200.jpg
Papież o Kościele: to dom otwarty dla wszystkich poszukujących

- Podsumowując siedem lat pontyfikatu Franciszka, można cytować najróżniejsze statystyki, mówić o tym, ile pielgrzymek odbył, ilu prezydentów przyjął, ale nie o to chodzi. Przede wszystkim Franciszek wniósł nową wrażliwość do Kościoła powszechnego - mówi o. Andrzej Majewski SJ, redaktor naczelny Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia. Dodaje, że to szczególna wrażliwość - latynoamerykańska.

Jak wyjaśnia duchowny, ta wrażliwość wyraża się w kilku obszarach. - Papież chce, aby Kościół nie był dla samego siebie, ma być misyjny, wychodzić do ludzi, którzy są daleko - mówi o. Majewski. Podkreśla też, że kolejny papieski postulat to Kościół ubogi, dla ubogich. - Papież zna obszary biedy, choćby w Buenos Aires – przypomina.

- Obraz Boga, którego papież głosi to Bóg miłosierdzia, Bóg dobroci – mówi jezuita, przypominając, że to Franciszek ogłosił rok 2016 Rokiem Miłosierdzia.

Radość

pap papież franciszek 1200.jpg
Papież do młodych: przyjmujcie życie takim, jakie jest

"Radość Ewangelii napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość" – czytamy w adhortacji Evangelii gaudium.

Za pierwszym papieskim dokumentem, za jego myślą, szły również kolejne adhortacje, w sumie 5, i dwie encykliki. We wszystkich radość wypływająca ze spotkania z Chrystusem i żywą wiarą jest istotną kwestią. O radości papież Franciszek mówi często w swoich homiliach z mszy św. w Domu św. Marty, ale szczególnie przypomina o niej młodym ludziom. Spotkał się z nimi podczas globalnych wydarzeń – Światowych Dni Młodzieży w Brazylii - w Rio de Janeiro, w Polsce – w Krakowie i w Panamie, młodym także dedykował specjalny synod biskupów.

"Przyjaciele, Jezus jest Panem ryzyka, tego wychodzenia zawsze poza. Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło ani nawet o jakich nie pomyślałeś; po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty, nadających się do zarażania radością, tą radością, która rodzi się z miłości Boga, radością, która pozostawia w twoim sercu każdy gest, każdą postawę miłosierdzia" – to słowa, które również wpisują się w program pontyfikatu Franciszka.

- Zejść z kanapy, to nie zadowalać się wygodą w życiu, spojrzeć dalej i szerzej, na ludzi, którzy są wokół nas – mówi o. Majewski, dodając, że papież przypomina młodym, że nie są przyszłością Kościoła, ale to oni są Kościołem.

- To pontyfikat radości – podkreśla jezuita.

Przełomowe decyzje

papiez-Franciszek-pap-1200.jpg
Papież podsumował ostatnią podróż do Azji. "Trzeba kochać życie, aby je chronić"

Jorge Bergoglio przyjął imię Franciszek na cześć świętego z Asyżu, ma ono charakter programowy - jego patron jest uosobieniem Kościoła biednych i uciskanych oraz symbolem odrzucenia luksusu przez duchowieństwo. Franciszek zrezygnował z papieskich apartamentów i mieszka w Domu św. Marty, w którym odprawia poranne msze z improwizowaną homilią. Po Watykanie porusza się pieszo lub samochodem żandarmerii, a posiłki je w tamtejszej stołówce.

W nauczaniu Franciszek nawołuje do ubóstwa i miłości, czyli powrotu do korzeni chrześcijaństwa. Zachęca, zarówno wiernych, jak i rządzących, aby troszczyli się o ubogich, bezrobotnych i bezdomnych. Ogłosił Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, kampanię walki z głodem na świecie, zwraca uwagę na potrzeby imigrantów, apeluje o pomoc biednym i opuszczonym. Papież angażuje się w działania na rzecz pokoju na świecie, między innymi wielokrotnie apelował o pokój na Ukrainie, w Ziemi Świętej, w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Zachęcał też do globalizacji solidarności, której celem jest integralny rozwój każdego człowieka. Ojciec Święty uczestniczył w 2016 roku w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu, w którym wzięło udział ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata. Apelował o położenie kresu działaniom wojennym w Syrii.

Franciszek przywiązuje dużą wagę do dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. W 2016 roku na lotnisku w Hawanie doszło do pierwszego w historii spotkania głowy Kościoła katolickiego ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Moskwy Cyrylem. Podpisano wówczas wspólną katolicko-prawosławną deklarację.

Obrona wartości

papież Franciszek free shutter 1200.jpg
Papież Franciszek: ideologia gender chce zniszczyć zamysł Boga

Papież radykalnie zwalcza nadużycia seksualne wśród duchownych, w tym celu powołał Papieską Komisję do spraw Ochrony Nieletnich, a w kodeksie Państwa Watykańskiego wprowadził wyższe kary. W ostatnim czasie wypowiedział się także jasno w sprawie ideologii gender, która, jak ocenił, "chce zniszczyć u korzeni stwórczy zamysł Boga dla każdego z nas i sprawić, by wszystko było jednolite i neutralne". Podkreślił też, że chrześcijaństwo zawsze dawało pierwszeństwo faktom, a nie ideom. - Gender natomiast przejawia się jako idea, którą chce się narzucić rzeczywistości w sposób podstępny - dodał.

Jest obrońcą katolickiego nauczania w zakresie bioetyki, wzywa do obrony życia od poczęcia, przeciwstawienia się eutanazji, nie popiera metody in vitro, którą nazywa "produkcją dzieci".

Przemysław Goławski, IAR

Czytaj także

Papież Franciszek: nienawiść i rywalizacja zabijają miłość braterską

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 14:25
- Nienawiść, rywalizacja i podziały zabijają miłość braterską, która leży u podstaw relacji międzyludzkich - powiedział papież Franciszek wiernym w niedzielę. Podczas spotkania w Watykanie mówił, że wojny prowadzą ci, którzy nie potrafią panować nad namiętnościami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: jesteśmy maleńcy, ale jesteśmy prochem umiłowanym przez Boga

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 19:52
- W obliczu ogromu galaktyk i przestrzeni jesteśmy maleńcy. Jesteśmy prochem we wszechświecie. Ale jesteśmy prochem umiłowanym przez Boga - mówił papież Franciszek podczas mszy w Środę Popielcową. Apelował o wyrzeczenie się obłudy i dwulicowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Módlmy się, by mieli odwagę". Papież apeluje do księży o odwiedzanie chorych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 12:32
Papież Franciszek zaapelował we wtorek do księży, by odwiedzali chorych i towarzyszyli pracownikom służby zdrowia, którzy niosą im pomoc w dniach epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Szyszka: papież chce wzmocnić dzieło ewangelizacji w Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 21:11
- Propozycja papieża, to, co zostało ujęte w adhortacji wytycza nowy sposób myślenia czy też w przyszłości działania Kościoła w Amazonii - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o. dr hab. Tomasz Szyszka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. W Watykanie pierwsza audiencja generalna bez udziału wiernych

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 10:36
Po raz pierwszy bez udziału wiernych rozpoczęła się w środę rano w bibliotece Pałacu Apostolskiego w Watykanie audiencja generalna. Powodem jest szerząca się epidemia koronawirusa.
rozwiń zwiń