Historia

Badaczka: po II wojnie światowej Holendrzy zabili setki jeńców na Bali

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 05:40
Zdaniem Anne-Lot Hoek, autorki książki "Bitwa o Bali. Opór zmiażdżony obozami tortur", niderlandzcy żołnierze mieli torturować i uśmiercać Indonezyjczyków przetrzymywanych w obozach jenieckich.
Walki w Indonezji toczyły się od 1945 do 1949 roku.
Walki w Indonezji toczyły się od 1945 do 1949 roku. Foto: NAC/dp

Piekło w raju

Na potrzeby swojej pracy badaczka przeprowadziła przeszło 120 wywiadów na wyspie. Z jej relacji wynika, że często powtarzała się ta sama historia.

- Opowiadając o obozach, ludzie mówili o torturach i egzekucjach – mówi Hoek cytowana przez portal RTL Nieuws. - Podtapianie, głodzenie, rażenie prądem, gwałty na nieletnich kobietach – przytacza relacje mieszkańców naukowiec, która rozpoczęła swoje badania w 2013 roku.

Obozy jenieckie były częścią polityki dekolonizacyjnej Holandii. Zdaniem Hoek w obozach założonych przez armię, ludzie byli systematycznie torturowani i zabijani. Dotychczas nie było wiadomo, ile dokładnie osób w nich zginęło, holenderskie archiwa na ten temat milczą. Po latach badań, Hoek zdołała jednak przybliżyć ich liczbę i szacuje je na "setki".

Wojna o niepodległość Indonezji

Holenderskie wpływy w Indonezji sięgają przełomu XVI i XVII wieku. Przy pomocy Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, olbrzymiego koncernu handlowego, prowadzona była akcja kolonizacyjna, której efektem było w 1800 roku utworzenie oficjalnej kolonii - Holenderskich Indii Wschodnich. Sytuację zmienił dopiero proces rozpadu świata kolonialnego po zakończeniu II wojny światowej. Wówczas, 15 sierpnia 1945 proklamowana została niepodległa Republika Indonezji i tym samym rozpoczęła się wojna z Holandią.

Historycy szacują, że podczas wojny zginęło około 30 tys. Holendrów, osób cywilnych oraz żołnierzy. Po stronie indonezyjskiej zanotowano ponad 100 tys. ofiar.

Walki ustały dopiero w 1949 roku. Stało się to pod presją międzynarodową. Prezydent USA Harry Truman oświadczył, że Holandia straci amerykańską pomoc rozwojową, jeżeli nadal będzie prowadzić wojnę z Indonezją.

W 2011 i 2013 roku rząd Holandii przeprosił za masakrę ludności cywilnej we wioskach Rawagede (obecnie Balongsari) i Sulawesi (dawniej Celebes). Obiecał również wypłatę odszkodowań rodzinom ofiar. Król Wilhelm-Aleksander przeprosił za holenderską przemoc w wojnie dekolonizacyjnej podczas wizyty państwowej w Indonezji w marcu 2020 roku.

PAP/apa/ fit/ tebe/bm

Czytaj także

Świątynie Prambanan i Borobudur - największe skarby Jawy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 10:53
- Aż robi się słabo, gdy popatrzy się na tę wielką świątynię i pomyśli, że została zbudowana ponad tysiąc lat temu, a potem przez prawie tysiąc lat była zapomniana - powiedział Tomasz Gorazdowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 05:50
Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się 140 lat temu, rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatonięcie statku u wybrzeży Bali. Przynajmniej sześć ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 18:32
Jak podają lokalne media przynajmniej sześć osób zginęło w wyniku zatonięcia statku pasażerskiego u wybrzeży Bali. Indonezyjskie władze informują, że na pokładzie jednostki podróżowały łącznie 53 osoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Niepodległości Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 16:05
Dzień Niepodległości Indonezji przypada dokładnie na 17 sierpnia! Z tej okazji przyjrzyjmy się różnorodnej kulturze muzycznej tego kraju i to... bez sięgania po nagrania popularnych orkiestr gamelanowych!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Znalazł się niewłaściwym miejscu, o niewłaściwym czasie". Polak od trzech lat więziony w Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 12:31
W listopadzie miną trzy lata odkąd Jakub Skrzypski został osadzony w areszcie w trudno dostępnym górskim miasteczku na wschodzie Indonezji. Pochodzący z Olsztyna podróżnik odsiaduje wyrok 7 lat więzienia za to, że spotykał się z separatystami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indonezja: wybuch wulkanu Semeru na Jawie. Wzrosła liczba ofiar

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 13:43
Na Jawie, najgęściej zaludnionej wyspie Indonezji, doszło do erupcji wulkanu Semeru. Liczba ofiar kataklizmu wzrosła do 14 osób - poinformowała miejscowa agencja zarządzania katastrofami. Niższa niż wcześniej zakładano okazała się natomiast liczba ciężko rannych - zmalała z 98 do 35.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erupcja wulkanu na Jawie. Akcja ratunkowa przerwana przez ulewy i silny wiatr

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 07:01
Służby wstrzymały akcję ratunkową po erupcji wulkanu na indonezyjskiej wyspie Jawa. Powodem są intensywne opady deszczu i silny wiatr. W wyniku erupcji wulkany Semeru zginęło 14 osób, a 56 zostało rannych.
rozwiń zwiń