Historia

Badania DNA potwierdziły, że legendarny Siedzący Byk ma żyjących potomków

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 05:40
BBC poinformowało, że dzięki analizie materiału genetycznego uzyskanego z próbki włosów słynnego wodza Indian, udało się zidentyfikować jego prawnuków. Siedzący Byk zasłynął przede wszystkim dzięki bitwie nad rzeką Little Bighorn, gdy poprowadził rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej do zwycięstwa nad oddziałami płk. George'a Custera. 
Siedzący Byk. Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z 1883 roku.
Siedzący Byk. Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z 1883 roku. Foto: Wikimedia commons//Domena publiczna

Ernie LaPointe od ponad dekady był przekonany, że jest potomkiem słynnego wojownikiem. Świadczyły o tym również dokumenty, w tym akty urodzenia i zgonu, które mężczyzna zgromadził na przestrzeni lat. Na ich podstawie w 2007 roku udało mu się uzyskać pukiel włosów Siedzącego Byka, dotąd przechowywany w Smithsonian Muzeum w Waszyngtonie. W ten sposób rozpoczęły się starania o genetyczne potwierdzenie pokrewieństwa pomiędzy LaPointem i legendarnym wodzem.

Jak podało BBC, kilka lat temu sprawą zainteresował się duński genetyk Eske Willersleva z brytyjskiego Uniwersytetu w Cambridge, od dziecka pasjonujący się historią rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Badacz zaproponował wówczas LaPointe'owi pomoc w ustaleniu jego pochodzenia. Szybko okazało się jednak, ze naukowca czeka nie lada wyzwanie. 

Pukiel - mimo odpowiedniego przechowywania - był bardzo zniszczony i trudno było pozyskać z niego materiał genetyczny. Aby tego dokonać, Willerslev musiał opracować nową technikę badań. Ostatecznie jego praca zakończyła się sukcesem i w 2021 roku udało mu się potwierdzić pokrewieństwo pomiędzy wodzem Siuksów (Dakotów) a Erniem LaPointem. 

- Odkąd pamiętam, ludzie próbowali podważyć fakt, że ja i moje siostry jesteśmy potomkami Siedzącego Byka - stwierdził LaPointe w rozmowie z agencją prasową Reuters. - Zapewne i teraz będą więc podważać wyniki tych badań - dodał.

Little Bighorn 663.jpg
Little Bighorn – ostatnia wielka bitwa Indian

W 1876 roku Siedzący Byk (indiańskie imię to Tatanka-Iyotanka) wraz z Szalonym Koniem stanął na czele połączonych sił Dakotów oraz Czejenów i pokonał w spektakularnej bitwie pod Little Bighorn wojska generała George'a Custera. W 1890 roku wódz osiadł w rezerwacie i wkrótce potem został zastrzelony przez indiańskich policjantów na służbie armii USA. 

Źródło: PAP/BBC

jb

Czytaj także

Indianie – rdzenni mieszkańcy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 05:35
2 czerwca 1924 roku prezydent Calvin Coolidge podpisał Indian Citizenship Act, przyznając tym samym obywatelstwo wszystkim Indianom urodzonym w USA. Relacje między rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej a władzami Stanów Zjednoczonych nie zawsze układały się tak pomyślnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol May – twórca legendy Dzikiego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 05:35
Literacki fenomen Karola Maya – bezsporny sukces czytelniczy przy niemal totalnej negacji jego twórczości przez krytykę literacką. Przy powszechnie zarzucanej mu niewiarygodności, tworzył subkulturę z wymyślonej przez siebie legendy Dzikiego Zachodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli Etruskowie? Badania DNA rzucają nowe światło na pochodzenie niezwykłego ludu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 05:50
Cywilizacja etruska, która rozkwitła w epoce żelaza w środkowych Włoszech, intrygowała naukowców przez tysiąclecia. Dzięki niezwykłym umiejętnościom metalurgicznym i nieistniejącemu już językowi nieindoeuropejskiemu, Etruskowie wyróżniali się na tle swoich  sąsiadów. Ekspertyza genetyczna pozwoliła wyjaśnić zagadkę ich pochodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austria. Prehistoryczni górnicy pili piwo i jedli sery pleśniowe

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 05:40
W kopalniach soli znajdujących się na terenie dzisiejszej Austrii w regionie Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut znaleziono ludzkie odchody sprzed blisko trzech tysięcy lat. Podczas ich analizy naukowcy odkryli, że zawierają one dwa gatunki grzybów, których używa się do produkcji piwa oraz sera pleśniowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się wzięli rdzenni Amerykanie? Badania obalają popularną hipotezę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 05:50
Najnowsze badania genetyczne i analiza uzębienia podważają szeroko akceptowaną teorię na temat tego, że pierwsi mieszkańcy Ameryki byli potomkami prehistorycznego ludu zamieszkującego Japonię. 
rozwiń zwiń