Historia

Podpisano umowę na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 05:40
Muzeum, w którym opowiedziana zostanie zwycięska historia wielkopolskiej drogi do niepodległości, ma być gotowe do grudnia 2026 roku.
Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, 19 bm. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Poznań, 19 grudnia 2023 r.
Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, 19 bm. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Poznań, 19 grudnia 2023 r.Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pięć lat przygotowań

Budowa potrwa 30 miesięcy. Nowoczesny obiekt powstanie w Poznaniu przy Wzgórzu Świętego Wojciecha, u zbiegu ulic Północnej i Księcia Józefa. Generalnym wykonawcą nowej siedziby muzeum jest firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. Umowę z wykonawcą podpisał 20 grudnia br. dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu Przemysław Terlecki.

"Symbolicznym, ale bardzo ważnym podpisem na umowie z głównym wykonawcą kończymy pięć lat przygotowań do rozpoczęcia budowy bardzo wyczekiwanego przez Wielkopolan, nowoczesnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego" – powiedział Przemysław Terlecki.

Wartość podpisanej umowy wynosi 256 mln zł brutto. Inwestycję współfinansują samorząd województwa wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Finansowanie budowy muzeum gwarantuje przede wszystkim samorząd województwa, który ma zapisane w wieloletniej prognozie finansowej pełną kwotę zabezpieczającą realizację inwestycji. Mamy również deklarację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o współfinansowaniu budowy. Inwestycja w historycznej lokalizacji z pewnością będzie wymagała od nas pokonania szeregu problemów, jednak nie przewiduję większych perturbacji. Wykonawca jest doświadczony w realizacji takich przedsięwzięć" – powiedział Marek Woźniak.

Kamień węgielny

Wmurowanie kamienia węgielnego przewidziano na połowę lutego przyszłego roku.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego poinformowało 20 grudnia, że firma Adamietz sp. z. o.o. złożyła ofertę mieszczącą się w budżecie zaplanowanym na inwestycję i spełniającą wymogi formalne postawione w postępowaniu przetargowym.

"Firma ta specjalizuje się w generalnym wykonawstwie obiektów kubaturowych w budownictwie ogólnym, przemysłowym, specjalistycznym oraz użyteczności publicznej. Oprócz budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w najbliższym czasie wykonawca przystąpi także, w ramach tworzonych konsorcjów, do realizacji inwestycji w Warszawie – Muzeum Getta Warszawskiego i Sali Kongresowej w PKiN" – podał urząd marszałkowski.

Obok historycznych miejsc

Nowy gmach muzeum wraz z wystawą stałą o powierzchni 3 tys. mkw. zostanie wybudowany w historycznym sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha – cmentarza i krypty Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, gdzie spoczywają m.in. prochy generała Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy powstania i generała Jana Henryka Dąbrowskiego, bohatera powstania wielkopolskiego 1806 roku.

Równolegle z pracami budowalnym realizowanymi na podstawie dokumentacji technicznej opracowanej przez projektanta, warszawską pracownię WXCA, muzeum od miesiąca przygotowuje wystawę stałą. Za opracowanie jej projektu odpowiada firma Trias Avi, zwycięzca rozstrzygniętego we wrześniu postępowania konkursowego. Kolejnym krokiem, po zakończeniu prac projektowych, które potrwają do końca przyszłego roku, będzie wybór wykonawcy.

W ramach budowy powstanie nowoczesny obiekt muzealny składający się z czterech budynków i części podziemnej, w której powstanie wystawa stała. Będzie ona miała charakter narracyjny. Użyte zostaną nowoczesne narzędzia ekspozycyjne, w tym multimedia, ale najważniejsze mają być oryginalne eksponaty, autentyczni świadkowie prezentowanej historii.

***

Czytaj także:

Powstanie Wielkopolskie - niezwykłe zwycięstwo

Zryw wygrany, ale zapomniany. Powstanie wielkopolskie 1918 - 1919


PAP/im

Czytaj także

1918. Korfanty żąda od Niemców "własnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 06:00
105 lat temu, tuż przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, Wojciech Korfanty wygłosił w Reichstagu przemówienie, w którym domagał się powrotu wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego do macierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Niepodległości. 10 sukcesów II RP, o których mogłeś/-aś nie wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 05:55
Odzyskanie 105 lat temu niepodległości oznaczało dla Polaków nie tylko wielką radość, ale też wielką pracę. Polska nie miała lekkiego startu. Sąsiedzi nie byli zadowoleni z jej odrodzenia, lata zaborów i prowadzona na jej terenie I wojna światowa odcisnęły się mocno na społeczeństwie i gospodarce. Mimo to obywatele II RP zdobyli się na kilka spektakularnych sukcesów. Przedstawiamy wybór dziesięciu z nich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zakładnicy wolności". W hołdzie powstańcom wielkopolskim

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 14:50
Już za kilka dni będziemy świętować 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy tej okazji warto przypomnieć losy powstańców wielkopolskich, bohaterów najnowszej książki z serii "Zakładnicy wolności", autorstwa Niny Majewskiej-Brown.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Piłsudski. Mówimy niepodległość, myślimy Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 06:00
Wąsaty jegomość w wysłużonej maciejówce i bystrym spojrzeniem łypiącym spod krzaczastych brwi - żadna inna sylwetka nie zrosła się w zbiorowej pamięci Polaków z wydarzeniami z listopada 1918 roku bardziej niż on.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało kolekcję sreber z dawnego Funduszu Obrony Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 12:42
To przedmioty przekazane przez społeczeństwo na rzecz dozbrajania polskiej armii w obliczu agresji hitlerowskiej. Fundusz Obrony Narodowej powstał w 1936 roku.
rozwiń zwiń