Raport Białoruś

Białoruś: Łukaszenka zdymisjonował premiera, szefa banku centralnego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka powołał w sobotę na stanowisko premiera Andreja Kabiakoua - dotychczasowego szefa swojej administracji. Są też zmiany na innych wysokich stanowiskach w państwie.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka mianował nowego premiera i nowego szefa banku centralnego
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Łukaszenka zdymisjonował w sobotę premiera Michaiła Miasnikowicza. Nowym premierem został dotychczasowy szef prezydenckiej administracji Andrej Kabiakou. Wicepremierami zostali Wasilij Matiuszewski, Uładzimir Siemaszka i Natalia Kaczanowa.

Nowy premier Andrej Kabiakou urodził się w Rosji i to przeczy tezie niektórych komentatorów, że Aleksander Łukaszenka w ostatnim okresie zaczął preferować na najważniejszych stanowiskach państwowych rodowitych Białorusinów. Szef białoruskiego państwa mianował ponadto szereg nowych ministrów, między innymi gospodarki, przemysłu, edukacji i podatków.

Wyznaczony został i nowy szef Banku Narodowego. Łukaszenka powołał na to stanowisko Pawła Kałłaura - dotychczasowego dyrektora jednego z banków komercyjnych. W latach 1999-2010 był on wiceszefem Banku Narodowego.

Natomiast Aleksander Kosiniec - dotychczasowy gubernator obwodu witebskiego - został nowym szefem administracji prezydenta.
Łukaszenka zwolnił też szefów kilkunastu najważniejszych białoruskich przedsiębiorstw.

Aleksander Łukaszenka zapowiadał wcześniej podjęcie szeregu ważnych decyzji kadrowych do końca roku.
IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor OSW Olaf Osica: najgorszą rzeczą jest strach przed Rosją

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 09:00
Nigdy, nikt w regionie nie zaakceptuje tego, czego chce Rosja, czyli wyparcia USA z Europy, rozwiązania NATO, rozbicia UE. To właśnie są długofalowe cele polityki Rosji wobec Zachodu - mówi portalowi PolskieRadio.pl Olaf Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko chwali Białoruś i chce pośredniczyć w relacjach z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 23:59
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów może pomóc Mińskowi w rozwoju stosunków z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM: Łukaszenka prewencyjnie przykręca śrubę, uderza w potencjalnie niebezpieczne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 19:13
Aleksander Łukaszenka w obliczu kryzysu wyraźnie zaostrza politykę - tak Anna Maria Dyner komentuje represje białoruskich władz wobec niezależnych portali informacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś przyłączyła się od 1 stycznia do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej Putina

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 04:00
Rosja i cztery inne państwa poradzieckie sfinalizowały we wtorek 24 grudnia w Moskwie utworzenie nowego sojuszu gospodarczego - Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Powstał on na bazie Unii Celnej. Odbył się też szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
rozwiń zwiń