Raport Białoruś

Białoruś przyłączyła się od 1 stycznia do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej Putina

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 04:00
Rosja i cztery inne państwa poradzieckie sfinalizowały we wtorek 24 grudnia w Moskwie utworzenie nowego sojuszu gospodarczego - Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Powstał on na bazie Unii Celnej. Odbył się też szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew na Kremlu, 25 grudnia
Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew na Kremlu, 25 grudniaFoto: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / RIA NOVOSTI

Prezydent Rosji Władimir Putin 24 grudnia podpisał dokumenty dotyczące przyłączenia się Armenii i Kirgistanu do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, która zaczyna swą działalność 1 stycznia 2015 roku. Ma ona w założeniu podnieść poziom zintegrowania tych krajów i zwiększyć ich konkurencyjność.

EUG, która powstała na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, ma koordynować wolny handel, systemy finansowe i regulować politykę przemysłową i rolną wraz z rynkami pracy i transportem. Jej członkowie mają też prowadzić wspólną politykę w dziedzinie energetyki.
Do wzorowanej na UE wspólnocie Kreml chciał wciągnąć także Ukrainę. Ta jednak wybrała integrację z Unią Europejską.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że moc wyjściowa nowej unii to równowartość 4,5 biliona dolarów i 170 mln ludzi.

- Eurazjatycka integracja jest oparta ma wspólnych korzyściach i uwzględnia wspólne interesy - oświadczył Putin po rozmowach w Moskwie.

Uwagi Łukaszenki

Uroczysty nastrój spotkania zepsuł, jak pisze agencja Associated Press, Aleksander Łukaszenka, który ostro skrytykował na konferencji prasowej wprowadzone przez Rosję restrykcje na dostawy towarów z Białorusi. Łukaszenka zaznaczył, że zrobiono to w trybie jednostronnym i bez konsultacji w komisji EUG, wbrew zasadom Unii Celnej.

Białoruś, jak pisze AP, odnosiła niemałe korzyści z moskiewskiego zakazu importu żywności z państw UE wprowadzonego w odpowiedzi na sankcje Zachodu wobec Rosji; zwiększała import z UE i odsprzedawała towary Rosji. Rosjanie odpowiedzieli na to wstrzymaniem importu mleka i mięsa z Białorusi, twierdząc, że są naruszane normy sanitarne.

Bezpieczeństwo pod wodzą Moskwy

Przed spotkaniem w sprawie utworzenia EUG w Moskwie odbył się szczyt liderów państw wchodzących w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB).

Liderzy państw członkowskich: Rosji, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu - przyjęli na szczycie wspólne oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie coraz większą groźbą terroryzmu, rozszerzającym się ekstremizmem w Azji Środkowej, a także w Afganistanie.
W oświadczeniu na zakończenie spotkania zapowiedziano podjęcie skoordynowanych działań wobec obywateli państw ODKB, którzy walczą w konfliktach zbrojnych po stronie międzynarodowych organizacji terrorystycznych, a następnie wracają do swych krajów. Zdaniem uczestników szczytu istnieje groźba powstania przyczółku terroryzmu, którego podstawy tworzą się na Bliskim Wschodzie, gdzie aktywnie działają ugrupowania wyrosłe ze struktur Al-Kaidy, w tym organizacja Państwo Islamskie i Front al-Nusra. Niepokój liderów państw ODKB budzi też groźba rozprzestrzenienia się ekstremizmu religijnego z terytorium Afganistanu do państw ODKB.

Zapowiedziano wspólne działania w kwestii zapobiegania cyberprzestępstwom.

PAP/agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor OSW Olaf Osica: najgorszą rzeczą jest strach przed Rosją

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 09:00
Nigdy, nikt w regionie nie zaakceptuje tego, czego chce Rosja, czyli wyparcia USA z Europy, rozwiązania NATO, rozbicia UE. To właśnie są długofalowe cele polityki Rosji wobec Zachodu - mówi portalowi PolskieRadio.pl Olaf Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko chwali Białoruś i chce pośredniczyć w relacjach z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 23:59
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów może pomóc Mińskowi w rozwoju stosunków z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM: Łukaszenka prewencyjnie przykręca śrubę, uderza w potencjalnie niebezpieczne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 19:13
Aleksander Łukaszenka w obliczu kryzysu wyraźnie zaostrza politykę - tak Anna Maria Dyner komentuje represje białoruskich władz wobec niezależnych portali informacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Łukaszenka zdymisjonował premiera, szefa banku centralnego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka powołał w sobotę na stanowisko premiera Andreja Kabiakoua - dotychczasowego szefa swojej administracji. Są też zmiany na innych wysokich stanowiskach w państwie.
rozwiń zwiń