Raport Białoruś

Milinkiewicz zebrał podpisy do startu w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Lider ruchu „O wolność” Aleksander Milinkiewicz zebrał w jednym z okręgów wyborczych 1000 podpisów. Podczas kampanii chce zaprezentować „Program narodowy”, mapę reform dla Białorusi.
Aleksander Milinkewitsch
Aleksander MilinkewitschFoto: europarl.europa.eu

1000 podpisów to liczba wystarczająca do zarejestrowania kandydatury w jesiennych wyborach parlamentarnych. - W poprzedni poniedziałek (23 lipca) dostaliśmy zaświadczenie o zarejestrowaniu grupy inicjatywnej (na rzecz zbierania podpisów pod kandydaturą Milinkiewicza). Tego samego dnia zaczęliśmy zbierać podpisy. Od tego czasu zgromadziliśmy ich 1000 i przeprowadziliśmy cztery pikiety w celu zbierania podpisów. Teraz nadal zbieramy podpisy chodząc po mieszkaniach oraz organizujemy pikiety - powiedział w poniedziałek szef grupy inicjatywnej Milinkiewicza -  Juraś Mielaszkiewicz.

Milinkiewicz, który był kandydatem w wyborach prezydenckich w 2006 roku, nie startował w następnych cztery lata później. Tłumaczył to brakiem postulowanych przez jego ruch zmian w ustawodawstwie wyborczym. Wskazywał również na brak jedności wewnątrz opozycji, która "wiele straciła na skutek wewnętrznych sporów".

Teraz Milinkiewicz tłumaczy, że zadaniem ruchu "O wolność" w wyborach parlamentarnych będzie "umocnienie w Białorusinach przekonania o konieczności zmian i osobistej odpowiedzialności za los ojczyzny". - Chcemy opowiedzieć ludziom o udanych reformach w różnych krajach, w tym w Estonii, na Słowacji, w Polsce, Czechach i innych - podkreślił. - Proponujemy również plan reform dla Białorusi z uwzględnieniem ich (tych państw) błędów. Zaprezentujemy „Program narodowy”  - swoistą mapę drogową reform, nad którą pracowaliśmy ponad rok - oznajmił Milinkiewicz.

23 września odbędą się wybory do niższej izby parlamentu Białorusi, Izby Reprezentantów. Wśród opozycyjnych ugrupowań nie ma zgody co do przedwyborczej strategii. Choć wszystkie siły prodemokratyczne uważają, że zbliżające się wybory nie będą uczciwe, to nie wypracowały wspólnego stanowiska co do tego, czy należy je zbojkotować. Kampanię bojkotu ogłosiły dotąd Białoruska Chrześcijańska Demokracja oraz rada koordynacyjna opozycyjnego ruchu Zjazdów Narodowych. Wysunięcie kandydatów zapowiedziała natomiast m.in. lewicowa partia Sprawiedliwy Świat, Partia Białoruski Front Narodowy i Zjednoczona Partia Obywatelska.

Po wyborach prezydenckich z 2010 roku brutalnie zdławiono w Mińsku protest przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence. Do aresztów trafiło wtedy ponad 700 osób. Kilkadziesiąt z nich stanęło przed sądem w sprawach karnych dotyczących masowych zamieszek, ponad 20 skazano na pobyt w kolonii karnej.

PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: Electby.org monitoruje wybory w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:20
Platformę obywatelskiego monitoringu Electby.org założyli białoruscy entuzjaści jeszcze przed wyborami 2010 roku. Teraz wznawia ona działalność. Podczas wyborów na Białorusi dochodzi z reguły do wielu nadużyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wybory odbędą się 23 września

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:20
Aleksander Łukaszenka ogłosił termin wyborów parlamentarnych. - To będzie kolejna farsa - zgadza się większość opozycji. Część jednak nie wyklucza udziału w wyborach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna i Łazawik dostali unijne wizy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 15:00
Szefowa komisji wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna i sekretarz komitetu wyborczego Nikołaj Łazawik dostali wizy do Wiednia, mimo że są na uniijnej czarnej liście objętych sankcjami za naruszenia praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko 13 opozycjonistów w komisjach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:39
Zakończyło się formowanie komisji wyborczych przed zaplanowanymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. W ich skład weszło niewielu przedstawicieli opozycji - poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista nie mógł pojechać na szczyt OBWE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:16
Władze Białorusi nie wypuściły z kraju lidera kampanii "O sprawiedliwe wybory" Wiktara Karniajenki, który leciał do Wiednia na seminarium OBWE na temat wyborów - podało w czwartek Radio Swaboda, dodając, że do Wiednia pojechała za to szefowa CKW Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
rozwiń zwiń