Raport Białoruś

Festiwal "Magnificat" coraz popularniejszy za granicą

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 15:00
Odbywający się na Białorusi Międzynarodowy Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Magnificat” staje się znany w innych krajach - uważa dyrektor tego przeglądu Jury Harulou.
Audio
Kadr z filmu Bez jednego drzewa las lasem zostanie
Kadr z filmu "Bez jednego drzewa las lasem zostanie"Foto: signis.by

Jury Harulou powiedział Polskiemu Radiu, że z roku na rok poziom filmów wzrasta. Coraz większe jest też zainteresowanie - przysłano już nawet kilka nowych filmów na przyszłoroczny "Magnificat".
Jury Harulou powiedział, że w miejscowości Iwieś na północy Białorusi jest już aleja festiwalowa. - Za każdym razem, gdy organizujemy "Magnificat" przyjeżdżamy tam i sadzimy nowe drzewa, gdy mamy filmy z nowych krajów. Posadziliśmy tam już ponad 30 drzew - mówi Harulou.
W czwartek w miasteczku Hłybokaje zakończył się ósmy taki festiwal. Trwał pięć dni. Dyrektor zwrócił uwagę na wysoki poziom polskich filmów tam pokazanych. Większość z nich otrzymała nagrody. Obraz "Bez jednego drzewa las lasem zostanie”, w reżyserii Dagmary Drzazgi, został uznany przez jury za najlepszy film dokumentalny. Z kolei obraz "Tajemnica Jana Pawła II", w reżyserii Krzysztofa Tadeja, dostał nagrodę za nowe podejście do odkrywania postaci papieża Polaka.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie kino zarazi Mińsk "twórczym duchem"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 06:00
W Mińsku rozpoczął się w sobotę festiwal filmowy "Listapad" - będzie można na nim zobaczyć wiele polskich filmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast Lenina pomnik premiera pierwszego białoruskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 22:00
W białoruskim miasteczku Hłybokaje (Głębokie), powstała aleja pomników upamiętniających osoby urodzone w tym rejonie, m.in. premiera pierwszego niepodległego białoruskiego państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto piśmiennictwa na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 20:00
Na Białorusi w pierwszą niedzielę września obchodzone jest święto piśmiennictwa i druku. W tym roku zorganizowano je w miasteczku Hłybokaje (Głębokie) w obwodzie witebskim, gdzie na straganach można nawet kupić torty w formie książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera filmu ”Żywie Biełaruś” w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 13:00
Premiera filmu o opozycyjnej Białorusi zapowiadana na wrzesień, odbędzie się dwa miesiące później. Termin przesunięto, żeby film miał szansę wziąć udział w międzynarodowym festiwalu. Czytaj więcej na blogu Franaka Wiaczorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez miłości w tym życiu nic nie powstanie"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:31
W Polskim Instytucie w Mińsku wystąpili m.in. Tymon Tymański, Źmicier Wajciuszkiewicz, odbył się koncert piosenki autorskiej, była też wystawa inspirowana poezją Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Pana Tadeusza” tłumaczył w łagrach, na worku od cementu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 01:00
Na Białorusi odbywają się obchody 100-lecia urodzin Piotra Bitela, poety i autora tłumaczenia polskiej epopei na język białoruski. Przetłumaczył on cały poemat z pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk świętuje 945 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 08:26
Minęło 945 lat od czasu pierwszej wzmianki o Mińsku w kronice „Powieść lat minionych”.
rozwiń zwiń