X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

"Pierwsze samoloty z Rosji wylądują wkrótce w Baranowiczach"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 18:20
Pierwsze 4 rosyjskie samoloty myśliwskie Su-27 pojawią się na Białorusi w najbliższych dniach, do Baranowicz dotrze też rosyjski personel techniczny – takie informacja uzyskała agencja BelaPAN.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): na Białorusi mają wkrótce pojawić się myśliwce rosyjskie
Baranowicze zaznaczone punktem B
Baranowicze zaznaczone punktem BFoto: Google Maps

Białoruska agencja niezależna BelaPAN twierdzi, że myśliwce wylądują na lotnisku wojskowym w bazie nr 61 w Baranowiczach w obwodzie brzeskim. Według źródła agencji na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie źródła tej agencji, nie wiadomo dokładnie, kiedy rosyjskie samoloty przylecą na Białoruś. Ma to być uzależnione również od pogody.

Agencja przypomina, że na naradzie w sprawie rozwoju sił zbrojnych Białorusi 20 sierpnia Aleksander Łukaszenka polecił, aby zacząć praktyczną realizację umów z Rosją, dotyczących lotnictwa i obrony powietrznej. Według jego słów, takie zadanie dostało białoruskie MON.

BelaPAN przypomina też, że 29 października w Moskwie rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że przygotowanie umowy o rozmieszczeniu na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej jest praktycznie zakończone. - Przeanalizowaliśmy wyniki prac grupy roboczej sił powietrznych Rosji i Białorusi, która miała wskazać lotnisko dla tej bazy – dodał.

Baza nie będzie w Lidzie, a w Baranowiczach?

Według wcześniejszych informacji napływających z Moskwy, rosyjska baza lotnicza miałaby znajdować się w Lidzie w obwodzie grodzieńskim.

Komentarze

Białoruski polityk opozycyjny Ryhor Kastusiou nie wyklucza, że rosyjskie obiekty wojskowe mogą pojawić się również w innych miejscach na Białorusi. Jego zdaniem, ”rosyjskie władze widząc, że mogą utracić Ukrainę, robią wszystko dla umocnienia swojej obecności na Białorusi”. Polityk podkreśla też, że rozmieszczenie rosyjskich obiektów na terytorium Białorusi jest sprzeczne z interesem kraju i z konstytucją, a także stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa każdego z obywateli Białorusi. Podkreślił, że jego partia BNF chciała zorganizować dziesiątki pikiet przeciwko tworzeniu rosyjskiej bazy, ale uzyskano zgodę tylko na jedną, w Chocimsku.

Inny opozycyjny polityk Andrej Dzmitrieu, powiedział, że partie organizujące kampanię ”Narodowe referendum” dyskutowały o tym, czy uwzględnić pytanie o rozmieszczeniu baz obcych krajów na Białorusi. W jego ocenie, Łukaszenka zgodził się na bazy, by otrzymać środki finansowe od Rosji, te są mu teraz bardzo potrzebne.

Analityk wojskowy Aleksander Alesin komentuje, że dla celów obronnych Białorusi tworzenie rosyjskiej bazy lotniczej nie jest konieczne, stąd Rosja robi to dla swoich celów. Z kolei politolog Dzianis Mieljancou zauważa, że Rosja wzmacniając obecność wojskową na Białorusi będzie mogła wpływać na jej procesy wewnątrzpolityczne.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w kwietniu poinformował o planach rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiego pułku lotniczego. W czerwcu generał Wiktor Bondariew, dowódca rosyjskich sił powietrznych poinformował, że rosyjska baza lotnicza powstanie w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku. Wcześniej jako możliwą lokalizację bazy wymieniano właśnie Baranowicze.

IAR/naviny.by/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie rosyjska baza na Białorusi. "To oczekiwana decyzja"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:00
Rosja rozmieszcza na terytorium Białorusi bazę lotniczą. - Na Białorusi pozostało wiele poradzieckich lotnisk wojskowych. Dlatego rosyjski pułk może być rozlokowany na przykład w Baranowiczach, w Berezie czy Rosi - uważa ekspert wojskowy Aleksander Alesin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja na Białorusi: rosyjskie bazy to okupacja

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:28
Opozycja białoruska alarmuje, że rosyjska baza na terytorium Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu i jest sprzeczna z konstytucją. Ceną może być niezależność Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: rosyjska baza w Baranowiczach albo w Berezie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:00
Według rosyjskich mediów w bazie rosyjskiej na Białorusi mają stacjonować samoloty Su-30. Przypomniano, że na Białorusi są już dwie rosyjskie bazy: radar Wołga w Hancewiczach i punkt łączności w Wilejce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:50
To tylko zabrzmiało jak baza - oświadczył Aleksander Łukaszenka pytany o rosyjską bazę lotniczą na Białorusi. Jej powstanie zapowiedział podczas spotkania z Łukaszenką, kilka dni temu, minister obrony Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi już wkrótce stanie rosyjska baza? Łukaszenka ponagla

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 17:25
Aleksander Łukaszenka polecił ministrowi obrony przystąpienie ”do praktycznej realizacji” ustaleń zawartych z Rosją, dotyczących lotnictwa i obrony przeciwlotniczej. Powiedział też, że Białoruś zwiększa wydatki w tych dwóch sferach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś dostanie od Rosji kolejną baterię rakiet Tor-M2

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:35
Trzecia bateria rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tor-M2 produkcji rosyjskiej trafi na uzbrojenie białoruskich sił zbrojnych do końca listopada tego roku - poinformował w środę minister obrony Białorusi Jury Żadobin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2013: samoloty bezzałogowe na białorusko-rosyjskich ćwiczeniach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 16:20
Samoloty bezzałogowe zostały użyte w celu zwiadu powietrznego podczas białorusko-rosyjskich ćwiczeń Zapad 2013 (Zachód 2013) - poinformowało w środę biuro prasowe ministerstwa obrony Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin i Łukaszenka wspólnie oglądali manewry wojskowe u granic Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 20:49
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka obserwowali finałową operację ćwiczeń wojskowych Zapad 2013. Wbrew oczekiwaniom nie wygłosili wspólnego oświadczenia podsumowującego manewry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2013: ”ćwiczono uderzenie na Polskę i państwa bałtyckie”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 11:41
Podczas rosyjsko- białoruskich manewrów "Zapad 2013" ćwiczono głownie uderzenie na państwa bałtyckie oraz na Polskę - czytamy w sztokholmskim dzienniku "Svenska Dagbladet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: na manewrach Zapad 2013 ćwiczono wojnę z NATO

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 22:12
- Według wiedzy jaką posiadamy, w manewrach Zapad 2013 Rosji i Białorusi zakładano między innymi wojnę z nami, czyli z NATO – mówi eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka: Amerykanie będą musieli dofinansować całą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 22:00
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że Polska jest ostoją Stanów Zjednoczonych w Europie. Zastanawiał się, po co Polakom jest potrzebna tarcza antyrakietowa i wysnuł wniosek, że chodzi o pieniądze. Dodał, że na Białorusi i w Rosji jest wystarczająco dużo środków, by taki system zniszczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Polacy lamentowali podczas ćwiczeń Zapad, bo chcą dostać tarczę antyrakietową

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 14:26
Białoruś spokojnie podchodzi do zbliżających się manewrów NATO w odróżnieniu od nerwowej reakcji Zachodu na białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad-2013 - oświadczył w piątek Aleksander Łukaszenka, wymieniając m.in. Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja sprzeda Białorusi cztery systemy przeciwlotnicze S-300

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 23:22
Białoruś kupi od Rosji cztery kompleksy rakiet S-300 PMU1. Decyzję podjęto podczas spotkania ministrów obrony Rosji i Białorusi, które odbyło się w tym tygodniu. Eksperci zastanawiają się, czy na Białoruś mogą trafić rakiety Iskander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka chce modernizować białoruską armię

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 08:30
Aleksander Łukaszenka zapowiedział sprawdzenie w najbliższym czasie zdolności bojowej białoruskiej armii.
rozwiń zwiń