X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śmierć Zbigniewa Brzezińskiego "to koniec pewnej epoki"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 12:00
– Obok m.in. Jana Karskiego był jedną z osób, które pozwalały zrozumieć ten obszar świata, który po drugiej stronie Atlantyku nie był zbyt dobrze znany – mówił o zmarłym 26 maja Zbigniewie Brzezińskim amerykanista dr Marek Szopski.
Audio
  • Zmarł Zbigniew Brzeziński. "To koniec pewnej epoki" (Poranek Dwójki)
Zbigniew Brzeziński na zdjęciu archiwalnym z 2013 roku
Zbigniew Brzeziński na zdjęciu archiwalnym z 2013 rokuFoto: PAP/Paweł Supernak

Na świecie Zbigniew Brzeziński znany jest przede wszystkim jako politolog i wybitny analityk sytuacji międzynarodowej, w polskiej świadomości najsilniej zaznaczył się jednak okres, w którym był doradcą prezydenta Jimmy'ego Cartera w latach 1977-1981. – Myślę, że tandem Carter-Brzeziński w dużym stopniu przygotował grunt do tego, co się później stało w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział dr Marek Szopski.

– Prof. Brzeziński odznaczał się i szeroką, i długą perspektywą spojrzenia – ocenił gość Dwójki. – Była to mądrość i roztropność, która powodowała, że polityka nabierała zupełnie innego wymiaru. Administracja Cartera w dużym stopniu przyswoiła sobie sposób widzenia świata, który reprezentował Zbigniew Brzeziński. Myślę, że to był bardzo szczęśliwy okres dla świata, ale chyba wciąż niedoceniany – dodał.

Zbigniew Brzeziński zmarł w wieku 89 lat.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: dr Marek Szopski (amerykanista w UW)

Data emisji: 27.05.2017

Godzina emisji: 9.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jerzy_J.2017-05-28 08:06 Zgłoś
Zbigniew Brzeziński był antykomunistą i aktywnym zwolennikiem amerykańskiej hegemonii.

Czytaj także

Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński - były doradca prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 13:08
Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981), jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA. Miał 89 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Zbigniew Brzeziński. "Czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 19:52
- Był człowiekiem, który spinał epoki. Dany Polsce, jak Jan Paweł II, czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną - wspominał wybitnego Polaka Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera (1977-1981). Jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA miał 89 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński. "Odszedł wielki Polak"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 10:40
Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981). O jednym z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA mówili goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanistka o Zbigniewie Brzezińskim: był racjonalistą

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 13:40
- Zbigniew Brzeziński wiedział, że Stanom Zjednoczonym Związek Radziecki, a teraz Rosja, jako partner, konkurent jest potrzebny - mówiła w radiowej Jedynce Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń