Spacer z Różewiczem i milion melomanów. Dwójka we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 14:03
Stolica Dolnego Śląska była ostatnią stacją letniej urodzinowej trasy Dwójki. W naszym plenerowym studiu przed Narodowym Forum Muzyki gościliśmy m.in. Andrzeja Kosendiaka, Giovanniego Antoniniego, Agatę Zubel i prof. Janusza Deglera.
Audio
  • Spacer z Różewiczem i milion melomanów. Dwójka we Wrocławiu (Dwójka na miejscu)
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Narodowe Forum Muzyki we WrocławiuFoto: Wojciech Dziadosz/Shutterstock.com

Giovanni-Antonini©Francesco Ferla 1200.jpg
Giovanni Antonini. Kucharz Wratislavii Cantans

Wrocław to czwarte pod względem liczby ludności miasto Polski, dynamicznie rozwijająca się metropolia, umiejętnie łącząca nowoczesność z imponującą historią i szacunkiem dla wielowiekowych tradycji kulturalnych i intelektualnych. To także Europejska Stolica Kultury 2016 oraz Światowa Stolica Książki 2016, gospodarz Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016, Olimpiady Teatralnej 2016, Europejskiej Nagrody Filmowej 2016 i World Games 2017. Wizytówką kulturalną Wrocławia są festiwale muzyczne o międzynarodowym znaczeniu, takie jak Wratislavia Cantans, Jazz nad Odrą czy Musica Electronica Nova, prestiżowe festiwale filmowe, m.in. Nowe Horyzonty i Festiwal Kina Amerykańskiego, a także Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog.


Ossolineum1200.JPG
"Ossolineum stopiło się z historią Polski"

Tematykę rozmów w audycji wyznaczyło samo miasto - jego burzliwe dzieje, wielokulturowość i współczesność. O historii Wrocławia (w tym m.in. o tutejszym browarnictwie) opowiadała Halina Okólska z Muzeum Historycznego. Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki, mówił natomiast o wrocławskim życiu muzycznym. - Narodowe Forum Muzyki odwiedziło już ponad dziewięćset tysięcy ludzi, za nami jest trzy tysiące wydarzeń, dwieście kilkadziesiąt koncertów na dużej sali, zamówiliśmy i wykonaliśmy sto czternaście nowych utworów - wyliczał Andrzej Kosendiak.

Wysłuchaliśmy również rozmowy z Giovannim Antoninim, dyrektorem artystycznym festiwalu Wratislavia Cantans, oraz kompozytorką i śpiewaczką Agatą Zubel.

agata zubel pap 1200.jpg
Agata Zubel. "Bita godzina" z osobowością roku

W audycji wybraliśmy się również wraz z prof. Januszem Deglerem na szczególny wrocławski spacer m.in. po Parku Południowym. Znakomity witkacolog wspominał swoje spotkania z Tadeuszem Różewiczem. - Na sąsiedniej ławce widzieliśmy czasem bezdomnego, który, bywało, przysłuchiwał się naszym rozmowom, a któregoś dnia przyznał, że… czytał Ingardena - mówił prof. Degler. Te parkowe spotkania z nieznajomym zaowocowały jednym ze słynnych wierszy Różewicza: "Widziałem go".

O Tadeuszu Różewiczu opowiadała również jego wieloletnia sekretarka Maria Dembicz. A o literackim Wrocławiu rozmawialiśmy z Marcinem Hamkało, wicedyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i dyrektorem Muzeum Pana Tadeusza.


różewicz śmietnik 1200.jpg
Wielka wyprawa Tadeusza Różewicza na śmietnik

W audycji pomówiliśmy także o Kinie Nowe Horyzonty jako fenomenie przyciągającym kinomanów z całego kraju (naszym gościem była Joanna Żak, koordynatorka programu Nowe Horyzonty). Nie zabrakło też wątków teatralnych, które pojawiły się w wywiadach z Bogusławem Litwińcem, Haliną Litwiniec oraz Piotrem Wieczorkiem (Teatr Kalambur) oraz z Cezarym Studniakiem, dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Z kolei Paweł Wojdylak i Grzegorz Szewczyk podjęli temat rewitalizacji starych i zaniedbanych dzielnic miasta. W ostatniej godzinie audycji wybraliśmy się ze znaną reżyserką teatralną Julią Wernio na spacer po Nadodrzu.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzą: Małgorzata Szymankiewicz i Adam Suprynowicz

Data emisji: 9.09.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/kd

Czytaj także

Kościół Pokoju w Świdnicy. Miał rozpaść się 300 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 18:30
– Cesarz Ferdynand III zezwolił na wybudowanie świątyni z materiałów nietrwałych - gliny, słomy, piasku i drewna - by przetrwała nie więcej niż 30-40 lat. Teraz biedny cesarz przewraca się w grobie – mówił biskup Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju w Świdnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duszniki-Zdrój. Tu Chopin żentycą suchoty leczył

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 14:08
- To była słynna kuracja dusznicka. Młody Chopin zażywał jej przez miesiąc - o legendarnym pobycie kompozytora w Bad Reinerz, czyli obecnych Dusznikach, opowiadał w Dwójce historyk Jan Bałchan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdański Teatr Szekspirowski. Aktorzy zamiast szermierzy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:00
- W renesansie teatr ten był budynkiem wielofunkcyjnym - mówił prof. Jerzy Limon, dyrektor teatru, w którego miejscu od początku XVII w. funkcjonowała gdańska Szkoła Fechtunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moshe Kupferman. Z Jarosławia do Izraela

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:00
- Niewiele osób o tym pamięta, ale przed II wojna światową 1/3 mieszkańców Jarosławia stanowili Żydzi. Wśród nich był też znany na całym świecie malarz Moshe Kupferman – powiedział Piotr Stasiowski, jarosławianin, obecnie dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom bawełnianych królów. Pałac Poznańskich w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 18:54
– To jeden z najbardziej okazałych budynków w Łodzi, tych, które robią największe wrażenie na zwiedzających – mówiła Sylwia Kocznur z Muzeum Miasta Łodzi.
rozwiń zwiń