Polskie Radio
Section05
Andrzej Duda w USA

Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem. "Jesteśmy cały czas za Polską"

Prawie dwie i pół godziny trwało nowojorskie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z walczącym o powrót do Białego Domu byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Polski prezydent określił rozmowy jako "przyjacielskie" i przeprowadzone "w bardzo miłej atmosferze". Jak podał sztab byłego prezydenta USA, wśród tematów rozmów była wojna rosyjsko-ukraińska, konflikt na Bliskim Wschodzie, ale i propozycja prezydenta Dudy dotycząca zwiększenia NATO-wskich nakładów na obronność.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Donald Trump NATO wojna na Ukrainie Ukraina

"Mamy polskość w sobie". Parada Pułaskiego z udziałem prezydenta Dudy w Nowym Jorku

W Nowym Jorku trwa Parada Pułaskiego, największe święto Polonii w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczą w niej dziesiątki tysięcy osób - Polaków i Amerykanów. Honorowymi gośćmi wydarzenia są prezydent Andrzej Duda i minister kultury Piotr Gliński. Szczegóły w relacji Wojciech Cegielskiego korespondenta Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA prezydent Andrzej Duda w USA Andrzej Duda

Andrzej Duda w USA. Nabożeństwo z udziałem prezydenta poprzedzi doroczną Paradę Pułaskiego

Prezydent Andrzej Duda, minister Piotr Gliński i przedstawiciele amerykańskiej Polonii wezmą udział we mszy świętej, która wkrótce rozpocznie się w Katedrze Św. Patryka na Manhattanie. Nabożeństwo poprzedza doroczną Paradę Pułaskiego, która po raz 86. Przejdzie ulicami Nowego Jorku. Więcej szczegółów w relacji korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego z Nowego Jorku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA prezydent Andrzej Duda w USA Andrzej Duda Polonia w USA Ameryka

Piąta Aleja w Nowym Jorku będzie dziś biało-czerwona. W 86. Paradzie Pułaskiego weźmie udział prezydent Duda

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w największym święcie Polonii w Stanach Zjednoczonych. Po południu czasu polskiego przez nowojorski Manhattan przejdzie doroczna Parada Pułaskiego. Weźmie w niej udział kilkanaście tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Parada Pułaskiego Marek Wałkuski Wojciech Cegielski Polonia Polonia w USA Stany Zjednoczone USA Polacy za granicą Kazimierz Pułaski

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda w USA ONZ wojna na Ukrainie rolnictwo Polonia język polski dzieła sztuki Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rada Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent: Rosja zdyskredytowała się, potrzebny jest specjalny trybunał

Przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, prezydent Andrzej Duda przypominał zbrodnie, jakich Federacja Rosyjska dopuściła się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na Ukrainie. Wskazał, że tym postępowaniem Moskwa wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej, i wezwał do stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi czyny Kremla z ostatniego czasu.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 prezydent Ameryka ŚWIAT Rada Bezpieczeństwa ONZ

Nowy Jork: prezydent Duda rozmawiał z Joe Bidenem. Minister Przydacz podał szczegóły

- W Nowym Jorku doszło do krótkiej rozmowy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. Natomiast spotkanie z prezydentem Zełenskim nie jest w tej chwili zaplanowane - poinformował o tym doradca polskiego prezydenta minister Marcin Przydacz. Posłuchaj relacji korespondenta Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA prezydent Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Joe Biden Wołodymyr Zełenski ONZ

Nowy Jork otrzymał w darze od Polski ponad 300 jabłoni jako symbol więzi między obu krajami

W Nowym Jorku Fundacja State of Poland wraz z polskim konsulatem i Tree Time Foundation upamiętniły w poniedziałek wieloletnie więzi między Polską a USA. Wyrazem tego jest zasadzenie w darze dla Nowego Jorku ponad 300 jabłoni. Wydarzeniu w The Carlyle Hotel patronował prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda w USA Andrzej Duda USA Polonia w USA Polonia Polacy za granicą

Andrzej Duda w USA: Polska będzie wkrótce miała drugą lub trzecią najsilniejszą armię w Europie

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Nowym Jorku wyraził przekonanie, że wkrótce Polska będzie miała jedną z najsilniejszych armii w Europie. - Polskie władze nie zamierzają w obliczu zagrożenia załamywać rąk, lecz pracować, na swoje bezpieczeństwo - tłumaczył prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Andrzej Duda w USA ONZ 17 września 1939 Wojsko Polskie

Prezydent Duda dla amerykańskiej telewizji: cały świat widzi, że Rosja dopuszcza się mordów, zbrodni wojennych

Ogłaszając mobilizację, Rosja pokazuje swoją słabość i sieje strach w swoim społeczeństwie. Na Ukrainie zginęły już tysiące rosyjskich żołnierzy, a przez tę decyzję zginą kolejne tysiące - oświadczył prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022