Polskie Radio
Section05
Andrzej Rzepliński

"Patrzę na to z obrzydzeniem, a jako katolik – ze smutkiem". Andrzej Rzepliński o protestach

- Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem – tak o protestach w sprawie aborcji mówił były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna". Dodał, że nie ma jego aprobaty dla "wycia pod oknami Jarosława Kaczyńskiego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo aborcja protest Trybunał Konstytucyjny Andrzej Rzepliński

Zaradkiewicz o publikacji "GW": to próba odwrócenia mojej uwagi od wykonywania obowiązków I prezesa SN

W rozmowie z portalem wPolityce.pl, wykonujący obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz odniósł się do artykułu "Gazety Wyborczej", w którym zarzucono mu m.in. mobbing wobec podwładnego. Ocenił, że publikacja ta miała na celu odwrócenie jego uwagi od spraw związanych z Sądem Najwyższym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kamil Zaradkiewicz Gazeta Wyborcza sądownictwo Sąd Najwyższy Andrzej Rzepliński

Rzepliński: wybór członków KRS przez posłów daje silniejszą legitymację

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński przyznał, że był zwolennikiem zmiany zasad wyboru członków KRS. Jak wskazał, wyłonienie części składu rady "daje członkowi Krajowej Rady Sądownictwa silniejszą legitymację demokratyczną". - Ale Sejm może wybierać wyłącznie spośród dwóch kandydatów wybranych przez sędziów - doprecyzował na antenie Radia Zet.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rzepliński sąd sądownictwo krs POLSKA

Co wynika z orzeczenia TK i decyzji Sądu Najwyższego?

W poniedziałek (11.09) pięcioosobowy skład orzekający wydał opinię w sprawie skargi dotyczącej wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa TK. W uzasadnieniu przedstawił argumentację, że żaden sąd powszechny nie może może zajmować się badaniem tego rodzaju spraw, ponieważ są to zagadnienia ustrojowe.
Zobacz więcej na temat:  debata polityka Sąd Najwyższy sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska Andrzej Rzepliński

"Wniosek Zbigniewa Ziobry nie paraliżuje prac Trybunału"

Trybunał Konstytucyjny odroczył wtorkową rozprawę, na której w pełnym składzie miał rozpoznać wniosek prezydenta, dotyczący kuratorów sądowych. Ma to związek z decyzją prokuratora generalnego o wyłączenie ze składu orzekającego w tej sprawie trzech sędziów TK. – Wniosek zostanie oceniony w orzeczeniu, ale absolutnie nie paraliżuje on prac Trybunału – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania prezes TK, Julia Przyłębska.
Zobacz więcej na temat:  Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny POLSKA Andrzej Rzepliński

„Wzywam wszystkich, by zakończyć spór wokół TK”

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK. Dotyczy ona przedstawienia prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału. Dokument zawiera dwa nazwiska: sędzi Julii Przyłębskiej oraz sędziego Mariusza Muszyńskiego. – Próbuje się przedstawić nowych sędziów jako osoby uwikłane i zależne od PiS, podczas gdy dotychczasowi byli bezstronni, apolityczni. To wizerunek nieprawdziwy – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Kamil Zaradkiewicz, prawnik, były dyrektor Biura Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Kamil Zaradkiewicz Andrzej Rzepliński PiS