Polskie Radio
Section05
RPO

"W klubie PiS będzie obowiązywała dyscyplina partyjna". Sellin o głosowaniu ws. wyboru nowego RPO

– W klubie parlamentarnym PiS będzie obowiązywała dyscyplina głosowania ws. RPO – zapowiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (PiS). Gośćmi audycji byli także: Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska) i Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta). 
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Trójka Jarosław Sellin Piotr Ćwik Piotr Zgorzelski RPO

"Porażka wizerunkowa". Tomasz Wróblewski o wyborze RPO i szefa IPN

- Partia rządząca powinna bardzo szybko przedstawić trudnych do podważenia kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich i prezesa IPN. Reszta to przepychanki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski. Gośćmi byli również Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") i Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"). 
Zobacz więcej na temat:  RPO IPN Rzecznik Praw Obywatelskich Instytut Pamięci Narodowej Sejm Senat polityka POLSKA

"Mamy do czynienia z rekonfiguracją sceny politycznej". Wołodźko o sporze wokół RPO

- Nie wiem, kto zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Natomiast mam takie poczucie, że ta sprawa jest pewnego rodzaju pretekstem. Patrząc szerzej, mamy jednak do czynienia z dekompozycją czy też z rekonfiguracją polskiej sceny politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wołodźko, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie". Gościem "Debaty dnia" był także Hubert Biskupski z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka PiS Rzecznik Praw Obywatelskich RPO Sejm

Tomasz Truskawa: opozycja chce obsadzić RPO, by pomagał w antyrządowej polityce

- Instytucja RPO stała się instytucją bardzo upolitycznioną. Stąd chęć dzisiejszej opozycji do obsadzenia tej funkcji. Bo okazuje się, że rzecznik może być bardzo przydatny opozycji w prowadzeniu jej antyrządowej polityki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wiesław Molak POLSKA polityka Rzecznik Praw Obywatelskich RPO Sejm Senat

Prof. Biskup: kandydatura Staroń na RPO to najbardziej kompromisowe rozwiązanie

- Lidia Staroń nie wywodzi się ze Zjednoczonej Prawicy, ale współpracowała z wieloma środowiskami. Jej kandydatura na Rzecznika Praw Obywatelskich może być rozwiązaniem najbardziej kompromisowym - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich RPO polityka zjednoczona prawica Polskie Radio 24 Bartłomiej Biskup

TYLKO U NAS Porozumienie Jarosława Gowina chce wystawić swojego kandydata na RPO. Prezes PiS: to też nasz kandydat

- Wiem, o kogo chodzi. To zresztą jest też i nasz kandydat - tak wicepremier Jarosław Kaczyński skomentował na antenie Polskiego Radia 24 zapowiedź Jarosława Gowina wysunięcia przez Porozumienie kandydata na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Bartłomiej Wróblewski

PiS zaproponuje kolejnego kandydata na RPO. Ruszyła giełda nazwisk

Prawo i Sprawiedliwość podejmie kolejną próbę znalezienia większości dla swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie partia analizuje czy wystawi osobę spoza polityki, czy będzie to kandydat z doświadczeniem w działalności politycznej. Na giełdzie możliwych pretendentów pojawia się nazwisko senator niezależnej Lidii Staroń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka RPO Anita Czerwińska Rzecznik Praw Obywatelskich