Polskie Radio
Section05
Arktyka

Arktyczny wyścig zbrojeń. "Rosja zdobyła ogromną przewagę"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oraz szefowie dyplomacji siedmiu państw wchodzących w skład Rady Arktycznej podpisali w Fairbanks na Alasce tzw. porozumienie arktyczne, które pośrednio odwołuje się do Paryskiego Paktu Klimatycznego. Tymczasem na defiladzie w Moskwie Rosjanie po raz pierwszy zaprezentowali oddziały arktyczne. Wielu ekspertów uważa, że Moskwa zdobyła w tej materii ogromna przewagę nad Zachodem. O arktycznym wyścigu zbrojeń mówił w audycji Świat w Południe prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Arktyka USA Rex Tillerson

Przyczyny rosnącego poziomu wód oceanów

- Zwiększyła się dynamika wzrostu poziomu oceanów. Większy wpływ na poziom wód ma jednak nie topnienie lodowców, ale rozszerzalność cieplna wody. Ociepla się klimat, a więc woda się rozszerza – powiedział w programie Czas na Naukę prof. Piotr Głowacki z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do zjawiska topnienia lodowców.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pogoda globalne ocieplenie grenlandia lód Arktyka biegun Północny Biegun Południowy

Polskie firmy ruszają na podbój krajów arktycznych

Szacuje się, że kraje skandynawskie odpowiadają za ponad 7 proc. polskiego eksportu. Potencjał regionu – dodatkowo z krajami takimi jak Islandia, Kanada, a także z Grenlandią i Wyspami Owczymi – jest jednak większy. To na ten obszar ukierunkowany jest program rozwoju eksportu Go Arctic. Trwają rozmowy między resortem rozwoju a PAIiIZ na temat kształtu, w jakim program ten mógłby być kontynuowany.
Zobacz więcej na temat:  Arktyka biznes eksport firmy