Polskie Radio
Section05

Beata Stylińska

XV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Gorący "Peer Gynt" na początek

- Uważam, że z repertuarem powinno być nieco tak jak w Muzeum Narodowym, gdzie mamy stałą wystawę, czyli w naszym przypadku balety klasyczne, ale również balety bardzo liczące się w historii XX i XXI wieku. Chcemy też robić rzeczy jeszcze bardziej współczesne - mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polski Balet Narodowy Krzysztof Pastor Teatr Wielki - Opera Narodowa balet KULTURA Dwójka Dni Sztuki Tańca

Zapisy 20 lat rozmów z kompozytorami. Przekrój życiorysów największych polskich muzyków

Niecodzienne wydawnictwo, zwierające kompendium wiedzy i wspomnień. Książka "Dusza dźwięków. Rozmowy z polskimi kompozytorami" to zapis rozmów przeprowadzanych przez ponad dwadzieścia lat z muzykami zajmującymi ważne miejsce na polskiej scenie muzycznej. Publikacja stanowi dokumentację ich twórczości, opatrzoną fotografiami, fragmentami partytur oraz rękopisami.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kompozytor KSIĄŻKA MUZYKA muzyka klasyczna muzyka polska Marietta Morawska- Büngeler

Małgorzata Seifert: Zbyszek pisał fantastyczne listy

- Dla mnie najcenniejsze są wszystkie zdjęcia, rodzinne i późniejsze, ale chyba jeszcze bardziej listy Zbyszka... Pisał ich bardzo dużo, były bardzo długie i fantastyczne. Opisywał w nich całe swoje życie, zwłaszcza jak pojechał za granicę - mówiła w 2014 roku Małgorzata Seifert o przekazanych do Biblioteki Narodowej pamiątkach po jej bracie Zbigniewie, skrzypku jazzowym.
Zobacz więcej na temat:  Jazz skrzypce Zbigniew Seifert Dwójka MUZYKA Biblioteka Narodowa archiwum

"Bez makijażu" – wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik. "Pomyślałam, że to za wcześnie"

- Gdy usłyszałam propozycję książki, pomyślałam, że to jeszcze za wcześnie. Ale uświadomiłam sobie, ile osób wybitnych spotkałam przez całe życie, z iloma miałam okazję współpracować i się zaprzyjaźnić. I kiedy te osoby zaczęły odchodzić, to był ostateczny argument, przez który powiedziałam "tak" - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik, znakomita sopranistka i bohaterka wywiadu rzeki "Bez makijażu".
Zobacz więcej na temat:  Olga Pasiecznik Agata Kwiecińska Dwójka opera śpiew rozmowa wywiad muzyka klasyczna KULTURA książki biografia

Rafał Augustyn: Vratislavia Cantans to najwybitniejsze dzieło Andrzeja Markowskiego

- Andrzej Markowski miał bardzo ważną misję tworzenia multimedialnych, wieloaspektowych wydarzeń. Poza tym wiedział, jak funkcjonuje filharmonia czy festiwal w społeczeństwie. Czuł PR i potrafił rozmawiać z instytucjami, politykami. A przede wszystkim potrafił układać programy w sposób niebanalny - opowiadał w radiowej Dwójce w 100. rocznicę urodzin znakomitego polskiego kompozytora i dyrygenta Rafał Augustyn, krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Markowski wspomnienie KULTURA Rafał Augustyn Dwójka rocznica

Fenomen IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. "Poziom komplikacji jest mistrzowski"

Świętujemy 200. wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Według Hectora Berlioza dała ona początek nowoczesnej muzyce. Więcej o tym dziele opowiedzieli w audycji "Filharmonia Dwójki" Aneta Markuszewska, Tomasz Konieczny, Daniel Miecznikowski i Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ludwig van Beethoven symfonia orkiestra muzyka klasyczna Aneta Markuszewska Tomasz Konieczny Antoni Wit Daniel Miecznikowski

Prof. Teresa Malecka: to była pierwsza sesja naukowa poświęcona Pendereckiemu

- Po studiach od razu dostałam pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W akademii spotkało mnie jednak duże rozczarowanie. Okazało się, że przychodzę na uczelnię dwa, trzy razy w tygodniu i uczę różnych przedmiotów: harmonii, kształcenia słuchu, zasad muzyki. Ale jestem tu trzy razy w tygodniu, a reszta dni to co? Potem zorganizowaliśmy pierwszą, historyczną sesję naukową poświęconą twórczości Krzysztofa Pendereckiego z udziałem maestro - wspominała w Dwójce prof. Teresa Malecka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teresa Malecka Ludwig van Beethoven kompozytor kompozycja Henryk Mikołaj Górecki Krzysztof Penderecki KULTURA Mieczysław Tomaszewski

Apolinary Szeluto - Bolesław Błaszczyk o zapomnianym kompozytorze

- Nie napisałem książki muzykologicznej, to nie jest analiza lub synteza jego twórczości. Nie jest to książka biograficzna, powstała już praca doktorska o Szelucie, są inne teksty poświęcone głównie jego działalności przedwojennej i związkom z Szymanowskim. Na jego trop wpadłem wiele lat temu w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, we wspaniałym archiwum kompozytorów polskich XX wieku - mówił w Dwójce Bolesław Błaszczyk, autor książki "Apolinarego Szeluty światy niepoznane".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Apolinary Szeluto Bolesław Błaszczyk kompozytor kompozycja

Wspomnienia Ewy Podleś. "Całe moje życie byłam związana ze sceną" [POSŁUCHAJ]

- Na scenie pojawiłam się już w wieku trzech lat jako córka "Madame Butterfly", którą kreowała moja późniejsza profesor Alina Bolechowska. Potem całe moje życie byłam związana ze sceną, dużo statystowałam, to mi bardzo pomogło. Trema jest zawsze, ale ja kocham scenę, kostiumy, partnerów, rekwizyty - mówiła Ewa Podleś w jednym z nagrań zarejestrowanych w archiwach Polskiego Radia. Wielka polska śpiewaczka zmarła 19 stycznia 2024 roku w wieku 71 lat.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Podleś opera odeszli 2024 Dwójka Jerzy Marchwiński

Piotr Beczała: pierwszy raz partię Don Joségo śpiewałem w kostiumach Placida Dominga

- Rola Don Joségo jest dla mnie stosunkowo nowa. Debiutowałem w niej w Wiedniu w 2018 roku. Była to zacna, wieloletnia inscenizacja Franca Zeffirellego. Miałem przyjemność występować w kostiumach Placida Dominga - mówił w Dwójce Piotr Beczała. Światowej sławy tenor występuje obecnie na deskach nowojorskiej MET w operze "Carmen" Georgesa Bizeta.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Beczała metropolitan opera Georges Bizet Dwójka opera Placido Domingo śpiew KULTURA