Polskie Radio
Section05
Bruksela

Rosyjska odpowiedzialność za konflikt na Ukrainie w dokumencie UE. Zapisu żądała Polska

Polska, będąca na czele grupy kilku państw, przeforsowała zapisy dotyczące rosyjskiej odpowiedzialności za konflikt na Ukrainie, wzywające Moskwę do zmniejszenia napięcia. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że te zapisy znalazły się deklaracji na szczyt Unia Europejska-Japonia, którą uzgodnili przedstawiciele państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Unia Europejska konflikty międzynarodowe Bruksela

Do 2 bilionów euro na walkę z kryzysem. Powstanie specjalny Fundusz Odbudowy

Unijny Fundusz Odbudowy ma pomóc podźwignąć europejskie gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem. Tak zdecydowali przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji, dając zielone światło dla dalszych prac. Polska uważa, że Fundusz powinien być stworzony w ramach unijnego budżetu, a we wspólnej kasie potrzebne są nowe pieniądze, które zostaną przeznaczone na bezzwrotną pomoc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Unia Europejska budżet ue koronawirus GOSPODARKA ekonomia finanse

Patryk Jaki: Polska nie dostała z UE ani euro więcej niż to, co nam się należało

- Gdy potrzebujemy pieniędzy z UE na walkę z koronawirusem, a środki idą na różne ideologiczne bzdury, to mamy prawo powiedzieć "nie" - stwierdził europoseł Patryk Jaki na antenie Polskiego Radia 24. - To nie jest łaska, że dają nam pieniądze. Mamy prawo pytać, jak one są wydawane - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia GOSPODARKA wybory prezydenckie 2020 Patryk Jaki Solidarna Polska Zbigniew Ziobro Bruksela Unia Europejska Parlament Europejski

Belgijskie media: ograniczenia związane z koronawirusem przedłużone do 3 maja

Belgia przedłuży do 3 maja ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem - informują tamtejsze media. Pojutrze Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma podjąć decyzję w tej sprawie. W Belgii zakażonych jest ponad 29,5 tysiąca osób, w wyniku powikłań zmarło 3600 chorych. W szpitalach jest ponad 5300 pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Beata Płomecka Bruksela koronawirus pandemia kwarantanna

KE dała zgodę na zwolnienie z VAT-u importowanego sprzętu medycznego

Jest zgoda Komisja Europejskiej na zwolnienie z VAT-u sprzętu medycznego importowanego spoza Unii, o co zabiegała między innymi Polska. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilku dni. Urzędnicy w Komisji mówili Beacie Płomeckiej, że sytuacja jest szczególna i decyzja będzie pozytywna.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Komisja Europejska sprzęt medyczny Bruksela

Pomoc rolnikom dotkniętym skutkami pandemii. Zgoda KE na apel polskiego ministra

Będzie szybka zgoda Komisji Europejskiej na wsparcie rolników dotkniętych przez kryzys związany z koronawirusem. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że Komisja zgodzi się na większą elastyczność w wydatkach z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska rolnictwo Janusz Wojciechowski Bruksela koronawirus

Zdalne posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Karol Karski podał termin

- Zaplanowane na 26 marca posiedzenie Parlamentu Europejskiego odbędzie się w sposób zdalny - taką informację przekazał portalowi PolskieRadio24.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski. - Dzisiaj w formie telekonferencji odbyło się posiedzenie prezydium Parlamentu Europejskiego. Decyzja jest taka, że nie odbędzie się ono w formule klasycznej - mówi eurodeputowany PiS.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Parlament Europejski Europa koronawirus wirus pandemia COVID-19 Karol Karski ŚWIAT

Przewodnicząca KE: Polska pracuje nad wsparciem dla ludzi, którzy utknęli na granicy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że Polska zapewniła, że rozwiąże problem kierowców, którzy utknęli na granicy niemieckiej w związku z wprowadzeniem kontroli paszportowych. Ursula von der Leyen mówiła o tym po wideokonferencji z udziałem unijnych przywódców na temat koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Beata Płomecka pandemia Bruksela koronawirus