Polskie Radio
Section05
Bruksela

Większość państw za powiązaniem funduszy unijnych z praworządnością. Sprzeciw wyraziło 7 krajów

Przy sprzeciwie 7 krajów, w tym Polski, większość unijnych państw zdecydowała o dalszych pracach nad propozycją powiązania funduszy z praworządnością. - Chodzi o zapisy warunkujące wypłatę pieniędzy z unijnego budżetu po 2020 roku - informuje Beata Płomecka, korespondent Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka Parlament Europejski budżet ue Komisja Europejska dyplomacja Europa ŚWIAT

TYLKO U NAS "To tworzenie negatywnej atmosfery wokół Polski". Prof. Żurawski vel Grajewski o rezolucji PE

- Rezolucja PE nie wpłynie na żadne konkretne posunięcia - ocenia politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl, komentując nowy dokument Parlamentu Europejskiego. Dodaje, że polska opozycja nie rozumie gry, jaka toczy się w polityce europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Parlament Europejski POLSKA prawo Bruksela Europa

"Europosłowie PO i Lewicy dopuścili się zdrady". Czarnek o rezolucji PE ws. praworządności

- Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja ws. praworządności w Polsce jest niczym innym, jak brakiem racjonalnego postrzegania rzeczywistości - ocenił poseł PiS Przemysław Czarnek. Według niego, europosłowie PO i Lewicy, którzy byli za rezolucją, dopuścili się zdrady.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Europarlament koalicja obywatelska lewica debata Bruksela Unia Europejska

W przyszłym tygodniu sesja Parlamentu Europejskiego. Znamy główne tematy posiedzenia

- Sprawy Wschodu będą jednymi z głównych tematów sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano debaty o sytuacji na Białorusi i w Rosji po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego - powiedział Beacie Płomeckiej, brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, rzecznik Parlamentu Europejskiego, Jaume Duch.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Unia Europejska protest wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska Aleksiej Nawalny Rosja Parlament Europejski Beata Płomecka Bruksela sankcje Unii Europejskiej Europa ŚWIAT

Bruksela: wystawy o napaści Niemiec na Polskę i o Polakach ratujących Żydów

Do 24 września można oglądać w Brukseli dwie wystawy: dotyczącą napaści Niemiec na Polskę i o Polakach ratujących Żydów. Ekspozycje ustawiono w kościele Notre-Dame de la Chapelle. W 81.rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowało je Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej. Dziś po południu, podczas mszy w intencji Ojczyzny nastąpi uroczysta inauguracja.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Bruksela historia Polski IPN MSZ