Polskie Radio
Section05

Izrael

John Kerry informatorem Iranu? Chodzi o przekazywanie wiadomości ws. izraelskich ataków w Syrii

Były sekretarz stanu USA, a obecnie specjalny wysłannik Białego Domu ds. klimatu John Kerry zaprzeczył zarzutom, że przekazał informacje o izraelskich atakach lotniczych w Syrii szefowi MSZ Iranu Mohammadowi Dżawadowi Zarifowi. W nagraniu audio, które wyciekło do mediów, Zarif mówi, że dowiedział się o atakach od Kerry'ego. Wielu republikańskich polityków wyraziło oburzenie twierdząc, że Kerry ujawnił Iranowi poufne informacje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran Bliski Wschód Syria USA John Kerry

Izrael przygotowuje się na eskalację napięć w Strefie Gazy. Wojsko ma być gotowe na "każdy scenariusz"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w sobotę, że izraelskie wojsko jest przygotowane na eskalację napięć w Strefie Gazy i Jerozolimie. W nocy z piątku na sobotę Hamas wystrzelił w kierunku Izraela 36 rakiet, zaś we Wschodniej Jerozolimie doszło do kolejnych starć Palestyńczyków z policją.
Zobacz więcej na temat:  Palestyna Strefa Gazy ŚWIAT konflikt w Strefie Gazy

Atak na irański ośrodek nuklearny. Urzędnicy wskazują na odpowiedzialność Izraela

- To Izrael stał za atakiem i awarią w irańskim ośrodku nuklearnym Natanz - informuje dziennik "New York Times", powołując się na źródła we władzach USA oraz Izraela. Biały Dom twierdzi, że Stany Zjednoczone nie były zaangażowane.Amerykańscy i izraelscy urzędnicy oddzielnie potwierdzili "NYT", że Izrael "odegrał pewną rolę" w ataku. Wcześniej izraelskie media, powołując się na źródła w służbach, przypisały agresję Mosadowi, izraelskiej agencji wywiadowczej.
Zobacz więcej na temat:  Iran ŚWIAT USA polityka Bliski Wschód sankcje USA

Ocalała z Zagłady: mam wiele uczucia i wdzięczności dla Polski i dla Polaków, bo oni mnie uratowali

- Ja się staram, żeby moje negatywne wspomnienia za bardzo mnie nie bolały. Mam wiele uczucia i wdzięczności dla Polaków i dla Polski, bo Polacy mnie uratowali - mówi ocalała z Zagłady Halina Friedman. Od środy do czwartku wieczorem w Izraelu obchodzony jest Jom ha-Szoa, czyli Dzień Pamięci Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Holokaust HISTORIA wspomnienie Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata