Polskie Radio
Section05
Konrad Szymański

Szymański o budżecie UE: nie ma powodów, by się obawiać utraty nawet jednego euro

- Konkluzje w bardzo jasny sposób wykluczają uznaniowe, polityczne nadużywanie rozporządzenia w celu wywierania nacisku finansowego na państwo członkowskie - powiedział "Rzeczpospolitej" Konrad Szymański, minister ds. europejskich. - Mamy wysokie standardy kontroli wydatkowania pieniędzy publicznych i w tej sprawie nie musimy się już obawiać arbitralności KE - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze unijne Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Europa POLSKA Konrad Szymański

Minister ds. UE: obrona suwerenności to rzecz wspólna dla polityków Zjednoczonej Prawicy

- Przy różnicy zdań co do tego, jak pokonać kryzys ws. budżetu UE, zwracanie uwagi na kwestię suwerenności i jej obrona łączy premiera Mateusza Morawieckiego i polityków Solidarnej Polski oraz całej Zjednoczonej Prawicy - podkreślił minister ds. UE Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budżet UE 2021-2027 budżet ue Polska w Unii Europejskiej zjednoczona prawica Konrad Szymański Unia Europejska

TSUE gwarantem mechanizmu warunkowości. Kompromisowa propozycja ws. budżetu UE

Polska chce jasnego zobowiązania Komisji Europejskiej w protokole Rady Europejskiej, że mechanizm warunkowości będzie uruchamiany tylko na zasadach określonych przez unijnych przywódców. Powiedział o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej minister do spraw europejskich Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska budżet ue budżet unijny Konrad Szymański Bruksela weto budżet UE 2021-2027

"Możliwe pod warunkiem spełnienia polskich oczekiwań". Szymański o porozumieniu ws. budżetu UE

Porozumienie jest możliwe pod warunkiem spełnienia polskich oczekiwań; intencją polskiego rządu jest porozumienie, ale nie za wszelką cenę - tak o negocjacjach ws. unijnego budżetu mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Konrad Szymański budżet ue fundusze unijne Sejm POLSKA Polska w Unii Europejskiej

"Potrzebny jest lepszy kompromis". Szymański o pakiecie budżetowym UE

- Potrzebujemy lepszego kompromisu w sprawie pakietu budżetowego - tak mówił minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas unijnej wideonarady. Powtórzył zastrzeżenia Polski do będącego elementem pakietu mechanizmu uzależniającego wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze ue fundusze unijne polityka Europa Konrad Szymański Bruksela

Negocjacje ws. funduszu odbudowy. Konrad Szymański: Polska nie godzi się na mechanizm praworządnościowy

- Polska nie zgodzi się na unijny mechanizm, warunkujący wypłatę pieniędzy od przestrzegania praworządności, który byłby wykorzystywany jako polityczna presja na państwa członkowskie - tak mówił w Luksemburgu minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas unijnej narady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Konrad Szymański Polska w Unii Europejskiej

"Budżet nie jest na razie zagrożony". Minister ds. europejskich o rezolucji PE

- Budżet nie jest na razie zagrożony - ocenił rezolucję Parlamentu Europejskiego minister ds. UE Konrad Szymański. - PE zdecydował się na ostrą reakcję, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że zmiany wprowadzone przez nas do mechanizmu kontroli praworządności mają zasadniczy charakter - dodał.
Zobacz więcej na temat:  budżet UE 2021-2027 polityka pieniądze fundusze unijne Parlament Europejski Konrad Szymański POLSKA

Szczyt UE: przywódcy blisko porozumienia ws. budżetu, ale w nocy były spięcia

Przywódcy UE są blisko porozumienia w sprawie nowego wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. W nocy z niedzieli na poniedziałek udało się przełamać opór tzw. oszczędnych państw, nieco obniżając wysokość grantów, jakie trafią głównie do krajów południa - podały źródła w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Mateusz Morawiecki Konrad Szymański budżet UE 2021-2027

Dziś wideoszczyt UE. Główne tematy to fundusz odbudowy i budżet Wspólnoty

Dziś unijny wideoszczyt (początek o 10.00) a na nim dyskusja o funduszu odbudowy po pandemii wywołanej koronakryzysem w wysokości 750 miliardów euro oraz budżet po 2020 roku. To będzie pierwsza okazja dla unijnych przywódców do rozmowy na te tematy po zaprezentowaniu pod koniec maja propozycji Komisji Europejskiej. Podziały wśród państw członkowskich są duże i dziś nikt nie spodziewa się przełomu i porozumienia. W Brukseli spekuluje się, że potrzebny będzie co najmniej jeszcze jeden szczyt zanim osiągnięty zostanie kompromis.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski budżet unijny Konrad Szymański Beata Płomecka

Szymański: nie będzie problemów z uzgodnieniem wydatkowania środków na odbudowę gospodarczą

- Polska nie ma nadmiernych problemów z odpornością na kryzysy, na którą powoływał się komisarz ds. budżetu Johannes Hahn, dlatego nie obawiam się problemów z uzgodnieniem celów wydatkowania pieniędzy na odbudowę gospodarczą - powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska Unia Europejska fundusze unijne Konrad Szymański

Polska zapowiada poparcie dla Funduszu Odbudowy UE

Polska poprze nowy, unijny fundusz odbudowy po koronakryzysie i zmieniony projekt budżetu Wspólnoty po 2020 roku, jeśli jej warunki zostaną spełnione. Tak dziś mówił minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas unijnej narady przeprowadzonej w formie wideokonferencji. Minister podkreślił, że warunkiem poparcia jest sprawiedliwy podział pieniędzy między różne potrzeby państw członkowskich oraz rozłożenie obciążeń, oparte na obiektywnej mierze zamożności krajów.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Konrad Szymański budżet ue budżet UE 2021-2027 kryzys w Unii Europejskiej kryzys koronawirus

"Oczekujemy uczciwego wsparcia". Konrad Szymański o postulatach Polski ws. funduszu odbudowy i nowego budżetu

Polska poprze nowy, unijny fundusz odbudowy po koronakryzysie i zmieniony projekt budżetu Wspólnoty po 2020 roku, jeśli jej warunki zostaną spełnione. Tak mówił minister ds. europejskich Konrad Szymański podczas narady UE przeprowadzonej w formie wideokonferencji. Podkreślił, że warunkiem poparcia jest sprawiedliwy podział pieniędzy między różne potrzeby państw członkowskich oraz rozłożenie obciążeń, oparte na obiektywnej mierze zamożności krajów.
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szymański Unia Europejska Europa budżet ue ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19